Soud s Intermou vyšel město na 1,3 milionu. Zatím

Náš Liberec minulý týden informoval o soudu, který proběhl mezi městem a společností Interma BYTY. Zarážející byla neúčast zástupců města na jednání soudu, ve kterém se jednalo o majetek v řádech stovek milionů, navíc za situace, kdy město na soud vynaložilo nemalé prostředky.

Město Liberec vede soudní při se společností Interma BYTY (Interma), kde jde o 256 bytů, jež má město ve společném vlastnictví s touto firmou v ulici U Sila. Starostové pro Liberecký kraj, reprezentovaní primátorem Jaroslavem Zámečníkem a radním Michalem Hronem, již loni odmítli převést na Intermu podíly na těchto domech, k čemuž ale město zavazuje 20 let stará smlouva.

Liberecký okresní soud minulý čtvrtek rozhodl, že smlouvy se mají dodržovat stejně jako v případě bytových družstev, kde se například odvolal i na předchozí soudní výroky. Soud ovšem přiznal Intermě nárok na podíl jen na dvou bytových domech ze šesti, u ostatních firma pochybila a včas se neohradila.

Město Liberec a jeho občany spor vyšel zatím na částku zhruba 1,3 milionu korun. Pro Náš Liberec to potvrdil tiskový mluvčí liberecké radnice Tomáš Tesař. „Zhruba 1,3 milionu včetně DPH,“ odpověděl Tesař na dotaz na prozatímní částku, kterou liberecký magistrát soud stál.

Jak informoval Náš Liberec, minulý čtvrtek u soudu chyběli u vynesení rozsudku ve sporu o majetek v řádu stovek milionů představitelé Liberce, potažmo jejich právní zástupci, tedy Advokátní kancelář Máchal & Bobek. Podle tiskového mluvčího k tomu nebyl důvod.

„Protože k tomu nebyl důvod. Advokátní kancelář Máchal & Bobek (AKMB) se dne 4.11.2021 neúčastnila jednání Okresního soudu v Liberci, konaného ve věci sp. zn. 22 C 285/2019, z toho důvodu, že toto jednání se konalo výhradně za účelem vyhlášení rozsudku. Závěrečné návrhy byly stranami sporu na výzvu soudu podány předem v písemné podobě. Zcela formální účast zástupce AKMB na vyhlášení rozsudku by navíc zcela bezdůvodně a zbytečně navyšovala náklady Statutárního města Liberec (SML) na vedení sporu,“ uvedl pro Náš Liberec Tomáš Tesař.

Vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů Tomáš Tesař je také přesvědčen, že je moc brzy rozhodnutí soudu hodnotit. „Hodnotit objektivně rozsudek lze až ve chvíli, kdy se advokátní kancelář (Máchal & Bobek), která město Liberec ve sporu zastupuje, seznámí s písemným vyhotovením rozsudku, které by mělo obsahovat podrobné zdůvodnění úvah, jimiž se Okresní soud v Liberci ubíral. A následně s ním seznámí také příslušného zástupce města Liberec, který má tuto agendu ve své gesci. Jedná se o rozhodnutí soudu první instance, navíc protistrana – alespoň podle veřejně dostupných informací – deklarovala zájem se odvolat. Komentovat rozsudek v této fázi bude město Liberec jako účastník sporu až poté, kdy dostane jeho písemné znění. Zároveň je třeba se seznámit i s právním názorem advokátní kanceláře, která město ve sporu zastupuje,“ shrnul pro náš server Tomáš Tesař.

Nicméně je třeba zdůraznit, že vedení města není v bytové otázce jednotné. Proti naplňování smluv vystupují Starostové pro Liberecký kraj, zejména primátor Jaroslav Zámečník a radní Michal Hron, koaliční ODS má ale zcela opačný názor a například její radní Petr Židek se stal jednou z tváří konfliktu mezi bytovými družstvy a městem, kdy stál na straně družstevníků. Nejednotní v této otázce jsou i politici z ANO, když se někteří angažují ve prospěch družstevníků, jako například radní Šárka Prachařová, někteří pak drží linii se Starosty, jako třeba náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová.

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.