Tisíc bytů místo Textilany? Holandský investor představuje územní studii

Kdysi to bylo průmyslové srdce Liberce, po dvě desítky let je ale místo bývalé Textilany jen zbořeništěm, podivnou plochou nedaleko městského centra. Nyní by zde měla vyrůst nová zástavba, která počítá až s tisícovkou bytů. Investor, holandská společnost, předkládá liberecké veřejnosti k připomínkování územní studii.

Jak by měla vypadat zástavba areálu bývalé Textilany v širším centru Liberce, ukáže veřejné představení územní studie v úterý 16. listopadu od 15 hodin v zasedací místnosti č. 11 v přízemí historické budovy radnice, na které zve občany liberecký magistrát.

Návrh územní studie si můžete prohlédnout už nyní na webu města:

https://cloud.liberec.cz/index.php/s/O11po1stmpK4lkz

https://www.nasliberec.cz/wp-content/uploads/2021/11/255231335-19-071483.pdf

S investorem, který nechal studii zpracovat, spolupracuje Kancelář architektury města. „Už více než rok a půl spolupracujeme s investorem a architektem návrhu na hledání optimálního prostorového, městotvorného, prostupného a pobytového prostředí s množstvím zeleně, vodních prvků, zázemím pro děti a další sociální skupiny,“ řekl již na jaře Jiří Janďourek z Kanceláře architektury města.

Veřejnosti předkládaná studie ale primárně řeší jiné věci než finální podobu domů, které mají v lokalitě stát. Ve studii jsou předkládány a zpracovány zejména prostorové vazby, doprava a infrastruktura.

Územím by měla i nadále vést tramvajová trať do sousedního Jablonce nad Nisou. „Tramvaj povede územím ve stejné stopě jako nyní, ale se změnami týkajícími se hlavně povrchů tratě včetně prvního zeleného tramvajového pásu v Liberci. Přibude ještě jedna tramvajová zastávka s lepší obsluhou MHD pro řešené území a část sídlišť Králův Háj a Broumovská,“ dodal městský architekt Janďourek.

Textilana Liberec byla průmyslovým podnikem založeným ve druhé polovině 19. století průmyslníkem Johannem Liebiegem. Postupně se vypracovala na největší textilní podnik v severních částech Čech. Po listopadu 1989 přišel její rychlý pád, když nebyla schopna konkurovat zboží z Asie. Její areál, který čítal asi sto objektů, zakoupil v roce 2006 investor z Nizozemí. Ještě před prodejem ale průmyslové objekty v letech 2003 a 2004 srovnaly bagry se zemí.

Zůstal stát jediný objekt, pětipodlažní budova od architektů Maxe Kühna a Heinricha Fanty z roku 1908, jež představuje první železobetonovou industriální stavbu ve městě Liberci, známý je jako Blaupunkt.  

Roku 2018 přestala mít nizozemská společnost o pozemky zájem, neboť se sama ocitla ve finančních nesnázích a chtěla se parcel zbavit. Pozemky koupil nový majitel, další holandská společnost Middle Europe Investments, která nechala zpracovat předkládanou studii.

 

Subscribe
Upozornit na
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.