Město se zbaví Lidových sadů přesně po 120 letech, kdy mu patřily

Zásadní krok, který se chystají učinit na kraji i na městě vládnoucí Starostové pro Liberecký kraj, nabývá zvláštní symboliky. Na konci listopadu to bude přesně 120 let, kdy město Liberec zřídilo oblíbené Lidové sady. V listopadu je přitom odevzdá Libereckému kraji, byť o tom před volbami nikdo nemluvil.

V úterý 30. listopadu to bude přesně 120 let, kdy zástupci tehdejšího vedení města Liberec, respektive Reichenberg, slavnostně otevřeli budovu Volksgarten, dnešního Kulturního a společenského centra Lidové sady, které dalo později jméno celé okolní čtvrti.

Symbolicky v listopadu se zřejmě rozhodne o tom, že Lidové sady přesně po 120 letech přestanou být majetkem města. Shodli se na tom především Starostové pro Liberecký kraj, kteří mají drtivou většinu v Liberci samotném i na Libereckém kraji. Převod Lidových sadů se má odehrát v rámci převodu zoologické zahrady pod kraj.

Liberečtí Starostové přitom v roce 2018, když vyhráli volby, nic takového Liberečanům ve svém programu neslibovali. Není v něm dokonce ani věta o převodu zoo nebo botanické zahrady. Při krajských volbách 2020 Starostové pro Liberecký kraj sice již převod zoo pod kraj zmínili, o převodu Lidových sadů a přilehlého dětského koutku nepadlo ovšem ani slovo.

Necelý rok před volbami prosazují v Liberci i na kraji převod botanické zahrady, zoo, Lidových sadů i dětského koutku Starostové, ve spojení s ODS, víceméně na sílu. Jak informoval Náš Liberec, kraj již o převodu rozhodl, v Liberci tomu zatím zabránil fakt, že stále více zastupitelů má s převodem problémy. Kromě opozice je proti i část zastupitelů z koaličního ANO.

Primátor Jaroslav Zámečník ze Starostů ovšem vidí v převodu zoo i Lidových sadů potenciál pro jejich rozvoj. „Převod zoo a botanické zahrady pod Liberecký kraj má smysl a umožní více soustředit veřejné prostředky na jejich rozvoj. Plánované změny, dohodnuté s Libereckým krajem, považuji za velmi důležité jak pro Liberec, tak i pro Liberecký kraj a zejména pro převáděné organizace. Pevně věřím, že ke schválení dojde v nejbližším možném termínu,“ uvedl primátor.

Nicméně opozice upozorňuje, že o tak klíčovém městském majetku se dnes de facto rozhoduje na kraji a osud Liberce mají v rukou okolní vesničtí starostové, kteří převažují v hnutí Starostů pro Liberecký kraj.

„Tento převod jasně ukazuje, kdo v Liberci rozhoduje. Samotných libereckých Starostů je totiž jen osm. Osm lidí, kteří jsou plně závislí na vůli hejtmana Půty a starostů okolních obcí a jejich penězích za mandáty,“ myslí si opoziční zastupitel Jindřich Felcman ze Změny pro Liberec/Zelených. „Navíc se ukazuje, že Starostové opět podvedli voliče, protože před nedávnými parlamentními volbami slibovali pomoc obcím a podle vládního prohlášení mají být prostředky navýšeny opět jen krajům,“ upozorňuje Felcman.

Podle Felcmana jsou Lidové sady i dětský koutek přesně tím typem zařízení, které slouží výlučně Liberečanům a mělo by si ho tedy spravovat město. „Je to kulturní stánek, který by si město rozhodně mělo ponechat a ovlivňovat, co v něm bude provozovat. Copak Liďáky bude navštěvovat pravidelně někdo ze Semil nebo z Kravař u České Lípy? Ne, vždycky to budou Liberečáci. Bohužel tímto rozhodnutím dělají Starostové z Liberce opět město druhé kategorie,“ hněvá se Felcman.

Restaurační budova Volksgarten byla 30. listopadu 1901 v 10 hodin slavnostně otevřena a uvedena do provozu. Název Volksgarten se již původně vztahoval k veřejnému parku. Posléze se název ujal i pro celou okolní čtvrť.

Po druhé světové válce název Volksgarten zcela zmizel a pro tuto část města se začalo používat pojmenování Lidové sady. Budova sloužila nadále různým kulturním a společenským aktivitám města. V roce 1955 byla předána Ministerstvu národní obrany a stal se z ní Armádní dům, krátce nesla také název Dům osvěty.

30. prosince 1956 převzal budovu Park kultury a oddechu v Liberci, který se stal největší a zastřešující kulturní organizací města. Působil v areálu až do svého zániku 31. prosince 2000. 1. ledna 2001 se areál vrátil ke svému názvu Lidové sady a byl jako kulturní a společenské centrum provozován společností Kulturní služby Liberec s.r.o.

30. července 2011 převzala správu areálu liberecká zoologická zahrada, činnost centra zůstala zachována v celém rozsahu. Kulturní a společenské centrum Lidové sady se stalo střediskem příspěvkové organizace Zoologická zahrada Liberec.

Subscribe
Upozornit na
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Veřejné zakázky a opravy komunikací v Liberci jsou jako špatný vtip. Rekonstrukce ulic V úvoze a Voroněžská začaly v červnu, v červenci měly být
Liberec bude mít příští rok nebývale vysoký schodkový rozpočet. Vedení města počítá s výdaji zhruba 4,7 miliardy korun, nicméně příjmy mají být pouze
Zastupitelé Libereckého kraje tento týden schválili smlouvu za 28 milionu se společností ČEZ, které má zajistit připojení plánované FVE v Ralsku do sítě i
Jméno bývalého náměstka hejtmana Libereckého kraje za Piráty Zbyňka Miklíka se skloňuje v souvislosti s možným angažmá v nových společnostech, skrze které chce kraj