Další podivnosti kolem Uranu: vítěz soutěže za 84 milionů odstoupil

Překvapivý vývoj má situace kolem rekonstrukce budovy Uranu na třídě 1. máje v Liberci. Vítěz soutěže nečekaně odstoupil a další dvě nabídky nesplnily přísná kritéria. Město chce vypsat nové výběrové řízení co nejdříve.

Podle informací, které má naše redakce, zvítězila ve výběrovém řízení společnost Trigema, o níž se v zákulisí hovořilo již před jeho ukončením. Na včerejší tiskové konferenci Rady města ale oznámila náměstkyně za ANO Radka Loučková Kotasová (a to až na dotaz novinářů), že vítězná firma se rozhodla odstoupit.

„Potenciální vítěz bohužel ze soutěže odstoupil, můžeme se jen domnívat, z jakého důvodu, zda jsou důvodem ceny materiálu či stavebních prací nebo něco jiného,“ řekla náměstkyně. Podle ní se město bude snažit zorganizovat soutěž znovu, a to co nejdříve.

Stanovisko náměstkyně podpořil i primátor Jaroslav Zámečník ze Starostů pro Liberecký kraj. „My jsme nechtěli tratit ani den, proto jsme v pondělí nechali zpracovat materiál a příští pondělí má zasednout projektový tým a rádi bychom ještě teď v prosinci chtěli nové výběrové řízení vypsat. Tedy v nejkratším možném termínu,“ uvedl primátor Zámečník.

Okolo rekonstrukce Uranu panuje řada podivností. V zadávací dokumentaci jsou velice přísná kritéria, která po uchazečích požadují například zkušenosti s nakládáním s azbestem. Při podobných rekonstrukcích je přitom poměrně obvyklé, že při výskytu azbestu si firmy najímají specializované subdodavatele.

Ostatně to, že ostatní dvě firmy nesplnily podmínky zadávací dokumentace, zmínila i náměstkyně Loučková Kotasová. Podle ní město nemohlo přijmout nabídky dvou uchazečů, kteří uvedli nabídkovou cenu 84,4 mil. a 90,23 mil. korun.

„Nebyli schopni doložit reference tak, jak bylo požadováno podle zadávací dokumentace. Proto nám nezbylo nic jiného než tuto soutěž zrušit a budeme ji vypisovat znovu v co nejkratším možném termínu,“ dodala Loučková Kotasová.

Náš Liberec například již nedávno upozornil, že manažerem tohoto projektu je bývalý kontroverzní úředník magistrátu Michal Vereščák. Ten za předchozího náměstka pro ekonomiku Jana Korytáře ze svého postu odešel. Letos v létě, za Starostů, ODS a ANO, se vrátil a pro vedení města pracuje opět.

Úředník Michal Vereščák na sebe poprvé upozornil před lety, když jako mladý a ambiciózní člen liberecké sociální demokracie před parlamentními volbami začal vést svou vlastní kampaň v řádu stovek tisíc korun a odmítal sdělit, kdo mu ji platí. Za to byl stažen z kandidátky a se stranou se musel rozloučit.

Jméno bývalého šéfa odboru dotací Michala Vereščáka se objevuje i v korupční kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény. V odposleších, které hloupě utekly hejtmanovi Martinu Půtovi, který své sdělení obvinění rozdával vybraným novinářům, aby tak média ovlivnil vlastní verzí, je Vereščákovo jméno několikrát zmíněno.

Podle zdrojů, které mají blízko k obviněným v kauze, policie pracuje s verzí, že část úplatků od šéfů Metrostavu měla jít i na liberecký magistrát. V tabulkách, které si vedli manažeři Metrostavu, se například vedle jména někdejšího úředníka a šéfa pobočky ROP Severovýchod v Liberci Bořka Machatého, který je v kauze obžalován, objevuje u vyplácených částek i osoba označená jako „V“. Vereščák nakonec ale policií obviněn nebyl, na rozdíl od svého kamaráda Machatého.

Na budovu Uranu byla provedena zdařilá architektonická soutěž, která veřejnosti představila její novou podobu. Soutěž na zchátralou budovu Uranu, postavenou v roce 1969, proběhla v létě 2019. Vítězný návrh ateliéru re:architekti počítá s moderní fasádou, kde jsou ale zvoleny takové materiály, které zajistí, že fasáda bude přirozeně stárnout a zapadat do plánované obnovy třídy 1. máje, která je již několik desítek let plná proluk.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další dějství absurdního dramatu kolem miliardové zakázky na liberecký bazén přijde daňové poplatníky na 1,8 milionu korun. Tolik bude stát posouzení, které město zaplatí
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi