nášLiberec

Search

Farský neustál tlak. Nakonec se mandátu vzdá

Jan Farský, poslanec za Liberecký kraj, zvolený za STAN, který minulý týden oznámil, že dává přednost své kariéře před prací poslance, ale mandát v parlamentu si ponechá, nakonec odstoupí. Za své bezprecedentní rozhodnutí čelil silné kritice, ruce pryč od něj dali i vlastní spolustraníci a vyšlo najevo, že dokonce veřejnosti a voličům lhal. Na jeho místo nastoupí ředitelka libereckého divadla Jarmila Levko.

Dnes v noci vydalo předsednictvo STAN tiskové prohlášení, ve kterém sděluje, že po tříhodinovém jednání s poslancem Janem Farským bylo dosaženo toho, že se Farský vzdá mandátu.

„Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance. Chtěl bych se omluvit všem, které svým odstoupením zklamu, a poděkovat všem, kteří mě v mém rozhodnutí podporovali,“ uvedl Farský na sociálních sítích z USA, kam odletěl o víkendu.

Vít Rakušan, předseda STAN, se k situaci opět vyjádřil velmi emotivně. „Jan Farský mi byl vzorem, několik let oporou jako 1. místopředseda. Pojí nás přátelské vztahy. Je to člověk, díky kterému jsme od roku 2017 ve sněmovně, který vedl klub, vyjednával pro nás podporu, řešil důležitá témata pro osudy mnohdy zapomenutých skupin lidí v této zemi,“ oznámil ve svém prohlášení.

Farský oznámil své rozhodnutí, že dává přednost kariérnímu růstu a studiu v Oregonu, které získal prostřednictvím Fulbrightovy komise, minulý týden. Později ale vyšly najevo některé okolnosti, které Farského pozitivně laděné prohlášení postavily do jiného světla.

Prvně to bylo, že poslanec Farský sdělil, že v USA bude půl roku. Jenomže pak se ukázalo, že se jedná o 8 měsíců. Dalším zásadním faktem, který vyšel na světlo, je skutečnost, že Farský věděl o tom, že stipendium získal, minimálně od května loňského roku, ale nikomu to před říjnovými volbami neřekl.

Poslanec také tvrdil, že ho podpořili „jeho nejbližší“, například zmiňovaný předseda STAN Vít Rakušan nebo premiér Petr Fiala z ODS. Ten to ovšem popřel. „Já jsem ho nepodpořil, já jsem byl informován. V osobním rozhovoru jsem vyjádřil pochybnost,“ uvedl Fiala pro Českou televizi.

Dalším z těch, kterými se před veřejností Farský pokoušel obhajovat svou cestu do USA byl i bývalý premiér Petr Pithart. I ten ovšem popřel, že by kroky Farského schvaloval. „Že jsem to posvětil, není namístě. Napsal jsem, že je s to absolvovat kurz, že na to má. Nevěděl jsem, kdy pojede,” řekl Novinkám včera Petr Pithart.

V Liberci Farskému vyjádřil podporu senátor Michael Canov ze Starostů nebo jeho přítel a spoluzakladatel Starostů pro Liberecký kraj, hejtman Martin Půta. „Sám jsem si ostatně něčím podobným prošel před čtyřmi lety, kdy jsem se jako hejtman stal současně poslancem a musel zvážit, jestli dokážu plnohodnotně vykonávat obě funkce najednou. Je tedy plně na Honzovi, jak se k celé věci postaví,“ uvedl minulý týden Půta.

Po vlně kritiky veřejnosti ale i Půta začal obracet. „Za mě osobně ta informace o tom, že to stipendium získal, v nějaké předvolební debatě chyběla,“ uvedl o pár dní později hejtman Půta v rozhovoru pro CNN Prima News. „Myslím, že před Farským je ještě nějaký čas celou tu situaci přehodnotit,“ dodal Půta na adresu Jana Farského.

Naopak k názoru, že Farský má složit mandát, se rozhodně připojili liberečtí Piráti, kteří se jím cítili podvedeni, protože ani jim nesdělil v koaličních jednáních, že stipendium na jaře loňského roku získal. „Pro Piráty v Libereckém kraji je nepřijatelné, aby lídr společné kandidátky porušil slovo dané voličům a půl roku strávil mimo poslaneckou sněmovnu. Ohrožuje to nejen sílu hlasu reprezentující v parlamentu náš kraj, ale také důvěru občanů v politickou práci. Koalici Pirátů a Starostů ve sněmovně zastupují jen dva poslanci za Liberecký kraj. Je pro nás nepředstavitelné, že jeden z nich bude několik měsíců mimo výkon své volené funkce. Dle dostupných informací věděl Jan Farský o kladném vyřízení své žádosti o studijní pobyt již na jaře 2021. Zamlčením úmyslu zúčastnit se jej uvedl především voliče, ale i své koaliční partnery úmyslně v omyl,“ uvedli ve svém prohlášení Piráti.

Náhradníkem za Farského se v Poslanecké sněmovně stane ředitelka libereckého divadla Jarmila Levko. Ta je i členkou libereckého městského zastupitelstva, ale projevuje se v něm minimálně nebo vůbec. Náš Liberec ale přišel v posledních týdnech s kauzou kolem problematické renovace topení v divadle za 25 milionů korun, kterou prováděla firma blízká právě Starostům.

Subscribe
Upozornit na
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jedna z historických školních budov v centru Liberce neměla od revoluce důstojné zázemí pro místní děti. Situace se ale mění k lepšímu. U druhého
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky