Lomnice nad Popelkou se stala historickým městem Libereckého kraje

V letošním roce opět soupeřila trojice měst z Libereckého kraje o vstup do celostátního kola soutěže historických měst o Cenu za přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2021. Krajským vítězem v soutěži o titul Historické město roku 2021 se stalo město Lomnice nad Popelkou. Druhé místo obsadila Jilemnice, která je držitelem titulu Historické město roku 2012. Třetí příčku v těsném klání získala Dubá, loňský vítěz krajského kola.

Porotní komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, krajského garanta Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci vybrala na konci ledna 2022 krajského vítěze, kterého tak poslala jako zástupce Libereckého kraje do celostátního finále. Město Lomnice nad Popelkou získalo finanční odměnu a pamětní list.

„Lomnice nad Popelkou od roku 2020 podporuje římskokatolickou církev v opravách fasád kostela sv. Mikuláše z Bari, který stojí na Husově náměstí. Stejné to bylo i v roce 2021. Navíc byla provedena obnova soukromého objektu tzv. Bártovy vily a kamenného soklu radnice. Ve všech zmiňovaných případech oprav budov se jedná o výrazné dominanty a vzhledem k tomu se domníváme, že právě rekonstrukce těchto objektů a pokračující snaha o neustálé zlepšování péče o městskou památkovou zónu je dobrým důvodem, proč ocenit Lomnici krajským vítězstvím a postupem do celostátního kola.“ ocenil Václav Němec z libereckého Národního památkového ústavu zájem města o své památky.

„V Lomnici nad Popelkou došlo během několika let k opravám téměř všech kulturních památek v městské památkové zóně a žádná památka v této zóně není v havarijním stavu. S cílem celkové humanizace prostoru zahájilo město obnovu Husova náměstí. Velké opravy zaznamenal i místní zámecký objekt. Zásadním počinem byla také kompletní obnova hřbitovního domku a márnice.“ dodala Alžběta Sakařová, tisková mluvčí libereckého Národního památkového ústavu.

V roce 2014 byl poprvé pořádán Den architektury, v rámci kterého byl městem vytyčen prohlídkový okruh po novodobých stavbách, které jsou normálně těžko přístupné – tzv. Bártova vila a tzv. Křížova vila. Od té doby se město do projektu zapojuje opakovaně.

„Komise ocenila množství finančních prostředků z rozpočtu města v těžkém roce 2021, které směřovaly do památek bez snížení v době pandemie Covid-19. Komise vyzdvihuje podporu soukromým vlastníkům při obnově kulturní památky a dále oceňuje spolupráci s církví.“ za komisi zhodnotil počiny města Václav Němec.

Tisková zpráva Národního památkového ústavu v Liberci

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je v Libereckém kraji naplňovat poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Liberci zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu a podílí se na vydávání časopisu Fontes Nissae, organizuje cyklus přednášek Památky kolem nás v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Další informace najdete na www.npu.cz./uop-li/ nebo profilu na facebooku Památkáři jsou tu pro Vás.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká náměstkyně Šárka Prachařová (ANO) připravila obří zakázku na energetická opatření dvanácti městských budov za půl miliardy. Opozice zjistila, že je dvakrát předražená. I
Statutární město Jablonec nad Nisou si koupilo vlastní akci Jablonecká Perle od společnosti SUNDISK s.r.o. za 350 000 korun. Jedním z jednatelů společnosti je
Projekt Společně pro biodiverzitu bude liberecký spolek Čmelák realizovat spolu s německým partnerem Naturschutzzentrum Erzgebirge GmbH, který působí v Krušných horách. Cílem projektu je
Připravili jsme pokračování projektu na výsadbu 60 tisíc sazenic pro zvýšení druhové i věkové rozmanitosti místních lesů. Ty budou díky tomu stabilnější, přirozenější, zdravější