V letošním roce opět soupeřila trojice měst z Libereckého kraje o vstup do celostátního kola soutěže historických měst o Cenu za přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2021. Krajským vítězem v soutěži o titul Historické město roku 2021 se stalo město Lomnice nad Popelkou. Druhé místo obsadila Jilemnice, která je držitelem titulu Historické město roku 2012. Třetí příčku v těsném klání získala Dubá, loňský vítěz krajského kola.
Porotní komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, krajského garanta Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci vybrala na konci ledna 2022 krajského vítěze, kterého tak poslala jako zástupce Libereckého kraje do celostátního finále. Město Lomnice nad Popelkou získalo finanční odměnu a pamětní list.
„Lomnice nad Popelkou od roku 2020 podporuje římskokatolickou církev v opravách fasád kostela sv. Mikuláše z Bari, který stojí na Husově náměstí. Stejné to bylo i v roce 2021. Navíc byla provedena obnova soukromého objektu tzv. Bártovy vily a kamenného soklu radnice. Ve všech zmiňovaných případech oprav budov se jedná o výrazné dominanty a vzhledem k tomu se domníváme, že právě rekonstrukce těchto objektů a pokračující snaha o neustálé zlepšování péče o městskou památkovou zónu je dobrým důvodem, proč ocenit Lomnici krajským vítězstvím a postupem do celostátního kola.“ ocenil Václav Němec z libereckého Národního památkového ústavu zájem města o své památky.
„V Lomnici nad Popelkou došlo během několika let k opravám téměř všech kulturních památek v městské památkové zóně a žádná památka v této zóně není v havarijním stavu. S cílem celkové humanizace prostoru zahájilo město obnovu Husova náměstí. Velké opravy zaznamenal i místní zámecký objekt. Zásadním počinem byla také kompletní obnova hřbitovního domku a márnice.“ dodala Alžběta Sakařová, tisková mluvčí libereckého Národního památkového ústavu.
V roce 2014 byl poprvé pořádán Den architektury, v rámci kterého byl městem vytyčen prohlídkový okruh po novodobých stavbách, které jsou normálně těžko přístupné – tzv. Bártova vila a tzv. Křížova vila. Od té doby se město do projektu zapojuje opakovaně.
„Komise ocenila množství finančních prostředků z rozpočtu města v těžkém roce 2021, které směřovaly do památek bez snížení v době pandemie Covid-19. Komise vyzdvihuje podporu soukromým vlastníkům při obnově kulturní památky a dále oceňuje spolupráci s církví.“ za komisi zhodnotil počiny města Václav Němec.
Tisková zpráva Národního památkového ústavu v Liberci
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je v Libereckém kraji naplňovat poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Liberci zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu a podílí se na vydávání časopisu Fontes Nissae, organizuje cyklus přednášek Památky kolem nás v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Další informace najdete na www.npu.cz./uop-li/ nebo profilu na facebooku Památkáři jsou tu pro Vás.