Otevřený dopis primátoru Liberce Jaroslavu Zámečníkovi

Vážený pane primátore,

s obavami sledujeme zprávy o plánované rekonstrukci mostů na průtahu I/35 Libercem. Ulice našeho města jsou už dnes zahlceny osobní automobilovou dopravou a chybí v nich místo pro bezpečný pohyb a trávení času.

Je nám jasné, že rekonstrukci mostů již nelze dále odkládat a že bude nutné svést dopravu z průtahu do ulic města. Období, které nás čeká, bude dlouhé a náročné. Bude však náročné nejen pro automobilisty, pro které jistě už nyní připravujete řadu dopravních opatření, ale i pro ty ostatní.

Apelujeme proto na Vás a na vedení města Liberce:

Nezapomínejte prosím na chodce, cyklisty a lidi cestující městskou hromadnou dopravou. Naopak, podpořte je, aby ve výsledku co nejvíce lidí rádo využilo jiný způsob dopravy než automobil. Domníváme se, že pokud má uzavírka průtahu trvat 1,5 roku, je to zároveň velká příležitost vyzkoušet nové věci a třeba i oprášit to, co se osvědčily v minulosti.

Ulice, které uzavírka pravděpodobně postihne nejvíce, budou ul. Milady Horákové a ul. Vratislavická. Je potřeba zajistit, aby tyto ulice zůstaly průjezdné pro autobusy a cyklisty. Navrhujeme proto tato konkrétní opatření:

  1. a)Zřídit vyhrazený jízdní pruh pro autobusy a cyklisty ve směru Rochlice – centrum, minimálně v ulici Milady Horákové, nejlépe však i v ulici Vratislavická. Lze k tomu dobře využít existující cyklopruh a parkovací pás.
  2. b)Posílit frekvenci autobusových spojů do Rochlice a do Vesce/Doubí.
  3. c)Oslovit společnosti provozující sdílená kola a obnovit bike-sharingové služby v Liberci.
  4. d)Požádat společnosti Lime a Bolt provozující elektrické koloběžky, aby posílily své služby na trasách Rochlice-centrum a Vesec/Doubí-centrum.

Věříme, že i Vy chcete pro občany našeho města plynulejší a ekologičtější dopravu a že tyto návrhy pomůžete prosadit.

S přátelským pozdravem,

členové spolku Rodiče za Klima Liberec

Subscribe
Upozornit na
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Provoz nové nájemní agentury, která majitelům bytů nabídne bezpečný pronájem nemovitosti a zájemcům o bydlení zase férové podmínky na trhu, spouští od poloviny února
Liberecké kino Varšava se ve středu 21. února stane další zastávkou přehlídky finálových filmů Ceny diváků LUX Evropského parlamentu. Přehlídka přináší promítání soutěžních filmů
Ve středu 14.2.2024 byl strážník Městské policie Liberec prap. Josef Konývka oceněn za mimořádný zásah, při kterém byly zachráněny lidské životy. Medaili Hasičského záchranného
Cílem soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje je upozornit občany na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na výjimečné stavby v regionu. Hlásit se mohou stavební obnovy