Ne jen slova: Liberecký kraj posílá na Ukrajinu 25 milionů korun a materiální pomoc

Rada Libereckého kraje na svém mimořádném zasedání včera schválila finanční podporu ve výši 25 milionů korun partnerské Vinnycké oblasti na Ukrajině. Vinnycké oblastní státní správě také daruje dvacet satelitních telefonů.

Liberecký kraj vyjadřil touto cestou podporu obyvatelům své partnerské Vinnycké oblasti i všem ostatním občanům Ukrajiny, která se dnes stala obětí nepřípustné agrese ze strany ozbrojených sil Ruské federace.

Radní jednohlasně podporu směřovanou do vojensky napadené Ukrajiny schválili. Liberecký kraj v nejbližších dnech pošle finanční prostředky na účet nadace Podilska Hromada, Comunmunity Foundation, která sídlí přímo ve Vinnycké oblasti na Ukrajině. Telefony poslouží tamní oblastní státní správě. Finanční i materiální pomoc ještě musí počátkem března schválit krajské zastupitelstvo.

Hejtman Půta také poslal starostům všech 215 obcí v Libereckém kraji dopis s žádostí o vyhledání veškerých možných ubytovacích kapacit pro případné uprchlíky z válečných zón na Ukrajině.

Liberecký kraj má s Vinnyckou oblastí na Ukrajině uzavřenu dohodu o partnerství od roku 2016 a spolupráci od té doby rozvíjí v různých oblastech.

„Chci touto cestou vyzvat i ostatní obyvatele naší země, aby podpořili Ukrajinu a zejména její obyvatele, kteří se nachází v nelehké situaci. Mohou i finančně, prostřednictvím různých charitativní organizací,“ dodal Martin Půta.

Například veřejnou sbírku pro Ukrajinu vyhlásila Charita Česká republika. Sbírkový účet vedený u České spořitelny má číslo 55660022/0800, variabilní symbol 104. Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90.

Hejtman Půta se na občany Ukrajiny napadené imperialistickým, nacionalistickým Putinovým režimem obrátil i ve své výzvě. Náš Liberec přináší její plné znění a příslušné video:

„Zdravím Vás naši drazí ukrajinští přátelé,

je čtvrtek 24. února 2022. Den, do kterého se nejenom Ukrajina, ale celá Evropa probudila jako do temného dne evropských dějin. Imperialistické Rusko napadlo svobodný sousední stát a ohrožuje bezprostředně nejenom Vaši svobodu, Vaše právo na nezávislost, ale také Vaše životy.

Lidé v České republice si vzpomínají na září 1938, kdy nacistické Německo s podobnými argumenty jako dnes používá ruský prezident Putin obsadilo část Československa a také na všechno, co následovalo. Připomínáme si srpen 1968, kdy jsme byli okupováni sovětskými vojsky se slovy, že tady zajištují mír.

Myslíme na vás, myslíme na vaše rodiny a je nám líto, že nemůžeme být s vámi. Jako Liberecký kraj jsme Vinnycké oblasti připraveni pomoci nejen finančně a další technickou pomocí, o kterou požádáte, ale pokud to bude potřeba, tak také ubytováním a dalšími věcmi pro lidi, kteří budou potřebovat naši pomoc.  

Jsme s vámi! Sláva Ukrajině!“

Projev hejtmana Půty na videu

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecké zastupitelstvo včera na svém mimořádném jednání schválilo nadlimitní řízení na zakázka ve výši 583 milionů s DPH na na rekonstrukce 12 městských budov,
Praktiky a spolupráce firem, která v Liberci nejsou neznámé, zaujaly i úředníky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jedná se o více jak půl miliardovou
Liberec vozí svůj „zelený“ odpad do 40 kilometrů vzdálené Mimoně. Liberečany to stojí téměř 5 milionů korun ročně. Vedení města před šesti lety nechalo
Jediným zástupcem Libereckého kraje v Evropském parlamentu bude Jan Farský zvolený za hnutí STAN. Farský byl zvolen i poslancem při posledních volbách do českého