Čertova zeď – dějiny (nejen) Liberce očima britského historika

Historickou postavu sudetoněmeckého vůdce Konrada Henleina zná každý. Málokomu ale dnes něco řekne jméno Heinze Ruthy, rodáka z Lázní Kundratice u Osečné, Henleinova souputníka a ve své době předního lídra sudetoněmeckého nacionalistického hnutí v předválečném Československu. A právě na jeho životě i tragické smrti ukazuje britský historik Mark Cornwall tragickou genezi i zánik staletého soužití Čechů a Němců v našem regionu i v českých zemích.

Mark Cornwall (narozen 1958) je profesorem moderní evropské historie na Univerzitě v Southamptonu. Specializuje se na středovýchodní Evropu 19. a 20. století, zejména na regiony bývalého Československa a Jugoslávie. A jeho badatelská práce ho včera večer přivedla až do liberecké Krajské vědecké knihovny.

Osobně zde představil svou knihu „Čertova zeď. Život a smrt Heinze Ruthy“, která vyšla anglicky již před deseti lety, ale až dnes se jí dostalo českého překladu v podání libereckého historika Jana Seidla.

Kniha je pojmenována po známém geomorfologickém útvaru v Podještědí – hřbetu sopečných vyvřelin kousek od Osečné. Od pradávna tato přírodní památka přitahovala lidskou pozornost a byla zdrojem místních bájí a pověstí. V 19. století se ale i na nich podepsal český a německý nacionalismus a jedna z nich byla označena jako dílo ďábla, který na přání místního sedláka rozdělil bojující Čechy a Němce tím, že mezi ně postavil zeď.

Tato lidová pověst, která reflektuje myšlenkový vývoj české i německé společnosti a kterou ostatně jako přirovnání používali i sudetoněmečtí nacionalisté včetně Heinze Ruthy, se stala pro profesora Cornwalla symbolem etnického napětí mezi Čechy a Němci v našem regionu, které skončilo kataklyzmatem druhé světové války.

Podle vyjádření profesora Cornwalla narazil na osobu Heinze Ruthy, někdejšího předního sudetoněmeckého fašistického politika, před lety v souvislosti s jeho smrtí. Rutha totiž spáchal sebevraždu v České Lípě v roce 1937, kdy byl obviněn z tehdy trestné homosexuality a svádění mladých chlapců. Ostatně otázka vztahu mezi homosexualitou a fašisty prosazovaným kultem mužského mládí na jedné straně a napětím s oficiálně deklarovanými konzervativními hodnotami na straně druhé, je jedním ze zajímavých a hlavních motivů Cornwallovy knihy.

Osud zapomenutého sudetoněmeckého fašisty, svého času „státního nepřítele číslo jedna“, začal Marka Cornwalla zajímat čím dál víc. Povedlo se mu kontaktovat i jeho poslední žijící přímé příbuzné v Německu a sesbírat nespočet materiálu nejen v českých a německých archivech, ale i v dalších evropských zemích. Rutha byl totiž, dle britského historika, jakýmsi „ministrem zahraničí“ Henleinovy strany a propagoval požadavky sudetských Němců po celé Evropě.

Mark Cornwall popisuje Ruthovu cestu přes mládežnické spolky, jako byl Wandervogel (obdoba tehdy módního trampingu a skautingu), až do krajně nacionalistických pozic, které zostřilo odmítnutí vzniku samostatného československého státu.

Jak upozorňuje britský historik, pokud je dnes kladeno rovnítko mezi sudetoněmecký nacionalismus a Hitlerův nacismus, není to vůbec historicky přesné. Příkladně Rutha byl podle Marka Cornwalla pravicový konzervativec a později fašista, ale hitlerovským nacistou se, na rozdíl od Henleina, minimálně pro svou tragickou smrt, nestihl stát.

Čertova zeď Marka Cornwalla není jen biografií zapomenutého německého politika z Čech. Na jeho životě britský historik ilustruje nešťastný vývoj soužití dvou etnik našeho regionu, umocněný pozadím velké celoevropské politiky. To, že dějiny našeho města i regionu popisuje historik „ zvenku“, dává Cornwallově práci nejen větší předpoklad objektivity, ale v mnohém ji činí, právě pro tuto skutečnost, zajímavou.

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a
Divadlo vpravdě absurdní připomíná vývoj kolem zakázky na rekonstrukci libereckého bazénu, kterou podle policie řídil šéf Syneru Petr Syrovátko. Primátor Jaroslav Zámečník a jeho
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice