Jakub Vyskočil označil v dopise na rozloučenou svého partnera Jiřího Vařila za vyděrače a zloděje

Bývalý majitel holdingu BusLine Jakub Vyskočil, který v neděli spáchal sebevraždu, po sobě nechal dopis na rozloučenou. Jako zdroj svých starostí a úzkostí v něm označil svého bývalého přítele a obchodního společníka z BusLine, Jiřího Vařila.

Dopis poskytl serveru Život v Česku Vyskočilův zdrcený otec, známý herec Ivan Vyskočil. Jeho syn Jakub v dopise na rozloučenou nenechává nikoho na pochybách, co ho poslední měsíce a roky trápilo. Byl to jeho někdejší přítel a společník z BusLine a řady dalších firem, podnikatel Jiří Vařil.

„Jediné, co jsem opravdu chtěl, je vybudovat stabilní firmy, co by se rozvinuly v něco, co umí spolupracovat a vzájemně si neškodíme s kraji a našimi objednateli. Vařil chtěl jen moc, krást z levých faktur a ovládat. Těšilo ho, že je za bosse a kápa, ale to víš, že na to já nikdy nebyl. Poskytla jsi mi skoro 14 let krásného života, jsi vzácná čistá duše a tvá rodina je oáza klidu a slušného chování. Já jsem prostě tu míru hnusu v práci – myslím tím Vařila, už nemohl snášet. Nedá se v tom pracovat, žít, spát,“ píše Jakub Vyskočil v dopise na rozloučenou, který má několik stran.

„Požádej mého tátu, je veřejně známá osoba, ať se ptá, jak je možné táhnout případ člověka, jako je Vařil, už skoro 5 let? Jak je možné, že člověk, co soustavně porušuje zákon, je stále venku a jak je možné, že když u něj v roce 2018 našli nelegální zbraň, nebylo žádné řízení a zbraně mu nechali a on pak za pár měsíců střílel po lidech? Jak je možné, že když střílel, neudělali mu zkoušku na drogy a alkohol? Jak je možné, že v případě (směnka A2 Sanace vs. Vařil) falšuje důkazy, ví se to a nic se neděje? Jak je možné, že svědky jako je Vlaďka a Beňa obchází vymahači a dávají jim důrazné nabídky, že když »něco«, »něco jiného špatného se stane«? Policie je tak bezzubá? Baví se tím? Ať s tím jde za paní Bradáčovou a případně do médií. Jsme v nějaké banánové republice, nebo kde? Dopis ukaž Mgr. Seidelovi a Karin, oni ho použijí, jak uznají za vhodné. Snažil jsem se pomáhat, Dobrý anděl, Regi Base, Myslivci, Vězeňská služba. Dokonce z Ukrajiny mi snad píší nějaký děkovný dopis, ale s tak charakterově zborcenou osobou jako je Vařil, jsem si neporadil,“ uvedl Jakub Vyskočil před svou smrtí v dopise, který má minimálně naznačit, co bylo důvodem, že si dobrovolně vzal život. Policie našla jeho tělo s prostřelenou hlavou u rybníka na Písecku.

Vyskočil naráží na Vařilovy problémy se zákonem, když stanul před soudem za střelbu na mladou rodinu z Prahy, které lednového rána 2019 vyhrožoval brokovnicí a nakonec po ní i vystřelil.

Na kauzy a vazby kolem BusLine upozorňuje Náš Liberec již od začátku. K chobotnici BusLine, kterou se Vařilovi podařilo vypěstovat, patří politici ze Starostů pro Liberecký kraj, ANO i exANO bývalého primátora Tibora Batthyányho, ODS, ČSSD i KSČM. V dubnu 2018 pak přišlo rozsáhlé policejní zatýkání, kde mezi hlavními obviněnými jsou vedle Vařila a Wejnara i politici ODS a také bývalý předseda představenstva Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou, Pavel Šulc z Batthyányho exANO, který byl do funkce dosazen po odvolání Josefa Šedlbauera ze Změny pro Liberec z funkce místopředsedy představenstva, a to hlasy exANO i tehdy opozičních Starostů pro Liberecký kraj a ODS.

Jak upozornil jako první náš web, Šulc již v prosinci 2017 v rozporu s usnesením majoritního akcionáře DPMLJ, tedy města Liberce, poslal svévolně firmě BusLine jako „přiměřený zisk“ prvních 30 milionů korun. Následně byl Šulc obviněn policií.

Podle jejího šetření si měl na úplatcích od Vařila přijít na stovky tisíc korun a, jak napsal jako první náš web, další stovky tisíc dostávaly od dopravního podniku na podezřelých zakázkách i firmy se Šulcem spjaté nebo jím založené. Firmy spojené s Vařilem sponzorovaly i ANO v době, kdy v něm působil Batthyány.

Ještě vlivnější síť vazeb a intrik se Vařilovi podařilo rozestřít úřadu Libereckého kraje. Vyvrcholila v posledních deseti letech, kdy jsou u moci Starostové pro Liberecký kraj. V roce 2014 například hejtman Martin Půta ukončil koalici se Změnou pro Liberecký kraj – důvodem bylo, že tehdejší náměstkyně Zuzana Kocumová nesouhlasila se způsobem, jakým jsou vypisována výběrová řízení pro dopravce, která byla podle Změny jasně šita na míru pro BusLine.

Jiří Vařil a fotbalový boss Miroslav Pelta také pro krajské politiky organizovali luxusní VIP zájezdy. Jeden z Půtových náměstků pro dopravu, Vladimír Mastník ze Starostů, je obviněn policií, která tvrdí, že Vařil mu měl v rámci Starostů platit předvolební kampaň. Jeho nástupce ve funkci, někdejší pravá ruka hejtmana Martina Půty, Marek Pieter byl pro své až moc okaté vazby z funkce dokonce odvolán. Nicméně dnes Pieter tvrdí, že pokud Půta dnes „bojuje proti dopravní mafii“ a dělá, že deset let nic nevěděl, je to absurdní.

O tom může vypovídat například i smlouva o dodávkách nafty pro krajskou společnost Silnice LK, kterou zajišťovala firma spojená s Jiřím Vařilem. Ač na podivnosti kolem této smlouvy upozorňoval Náš Liberec i další média již v roce 2012, smlouva byla pro nevýhodnost ukončena, v rámci „boje s dopravní mafií“, až v roce 2020.

V dopise Jakub Vyskočil jmenuje rovněž Tomáše Dolejšího, kterého měl Vařil, dle Vyskočila, okrádat a kterého se měl rovněž snažit zatáhnout do jeho problémů. Tomáš Dolejší figuruje ve firmách spojených s BusLine a Jiřím Vařilem již roky. Byl například jednatelem společnosti Autobusová doprava s.r.o. Podbořany, která napadala výběrová řízení na poskytovatele autobusové dopravy u ÚOHS, když se to hodilo BusLine. O tom informoval Náš Liberec již před několika lety.

Dolejší se historicky vyskytuje rovněž ve firmě Witbystar a.s., na kterou byla převedena původní BusLine a.s. i se svými dluhy a závazky. Dnes je firma v insolvenci a napsaná na mladou ženu z Maďarska.

foto: idnes.cz

 

Subscribe
Upozornit na
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice
Zastupitelstvo města odsouhlasilo zvýšení daně pro velké firmy, jejichž podnikání a zejména areály zatěžují městskou infrastrukturu. Týká se to samozřejmě i velkých stavebních společností.
Jedna z libereckých ostud by se mohla stát minulostí. Chátrající redernovský zámek, který doplatil na privatizace 90. let minulého století, by se konečně mohl
Veřejná zakázka na rekonstrukci budovy URAN pod libereckým nádražím, kterou měl podle policie ovlivňovat majitel Syneru Petr Syrovátko, se opět prodražuje. Tentokrát o 17