Týden pod Ještědem: příběh, který neskončil, leč pointu již má

Příběh kolem BusLine se začal psát před necelými patnácti lety u nás v Libereckém kraji a tento týden se mu dostalo jednoho z nejtragičtějších momentů. Příběh plný politické korupce, podezřelých zakázek a policejního vyšetřování tragickou smrtí jednoho z aktérů ale ještě zdaleka neskončil. Ale už dnes je jeho hlavní poselství jasné.

Strašlivá a smutná zpráva pro rodinu, přátele a nejbližší, jakou předčasný a tragický, byť dobrovolný odchod ze světa člověka znamená, má v tomto případě i společenský rozměr.

Jednatel a oficiální vlastník BusLine Jakub Vyskočil nebyl jen soukromou osobou, jeho, respektive na něj napsaná, firma byla a je příjemcem obrovského množství veřejných peněz a zamíchala světem politiky jako málokterá. Alespoň u nás na severu.

Z původně malých dopravních firem či spíše firmiček z Jablonce nad Nisou a ze Semil vznikl dopravní gigant, a to ne zrovna čistou cestou, jak o tom mluví nejrůznější korupční kauzy, které se pomalu ale jistě dostávají na světlo, ať díky médiím nebo už i přímo orgánům činným v trestním řízení.

Náš Liberec o nich píše dlouho, vlastně už od začátku. Nejprve o tom, jak veřejné zakázky získává firma tající své skutečné majitele se sídly v exotických daňových rájích, jak jsou smlouvy s ní nevýhodné pro veřejný sektor, jak si vytváří síť mezi politiky napříč politickými stranami, jak si je napřímo kupuje, i o tom, jak si někteří z nich, kteří se hřáli na výsluní peněz této firmy, dnes hrají na největší bojovníky proti ní a jak je to stejně směšné jako falešné.

Tragickou smrtí jednatele firmy příběh kolem BusLine ještě neskončil. Naopak. Už dnes je jasné, že se rozhořel spor o to, kdo je jejím pravým vlastníkem a že ten spor se nepovede v rukavičkách. Nejde totiž o málo. Firma má nasmlouvané zakázky s kraji a městy za stovky a stovky milionů korun.

Jak celá věc dopadne, nelze dnes předjímat. Ale tragická smrt jednoho z hlavních aktérů celého příběhu kolem BusLine už dnes nad ním vyřkla hlavní rozsudek a poznání. Tedy, že podobný styl podnikání i celého života, přes všechno možné získané materiální bohatství, nikomu štěstí a mír nikdy nepřinese…

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Náš Liberec v týdnu informoval, že kdysi oblíbená restaurace v areálu LVT na dnešní Masarykově třídě půjde k zemi. Její osud, stejně tak jako
Pod Ještědem žijeme už od devadesátých let jako v pohádce. Ne, ne že bychom se tu měli tak krásně a spokojeně. Nebo, že by
Je to už trochu upachtěné téma. Ale spor o sběrný dvůr byl první výrazný rozpor mezi stranami (tehdy) nové koalice. Jenže to psal rok
Pokud by v Liberci existovala politická satira (a náznaky tu byly, bohužel však zanikly), neuživila by se. Politická reprezentace by jí utloukla vlastní (ne)prací.