Už 500 nových tisů roste v lesích Libereckého kraje

Projekt na výsadbu tisů na území Libereckého kraje úspěšně běží. Spolek Čmelák jich za poslední rok díky finanční podpoře z Norských fondů a pomoci dobrovolníků v terénu vysadil už 500. Letos k nim přibude dalších 500 sazenic na 20 nových lokalitách. Spolku Čmelák se tak daří podporovat výsadbou sazenic populaci této chráněné a silně ohrožené dřeviny v krajině.

Nové sazenice tisů najdete například u Svojkova na Českolipsku, u Starých Splavů na Dokesku, u Václavic na Hrádecku, u Rádla na Jablonecku nebo na Ještědském hřebeni u Liberce. V průběhu letošního roku proběhne výsadba ještě na dalších 20 lokalitách, vysazena tu bude druhá pětistovka sazenic.

„S výsadbou tisů nám pomáhají i dobrovolníci jak z řad veřejnosti, tak v rámci firemních teambuildingových akcí,“ říká Jiří Antl, koordinátor projektu. „Tisy sázíme ve skupinkách po 25 kusech, všechny sazenice jsou přitom ochráněné proti zvěři. Té tis velmi chutná, přestože je jedovatý,“ dodává.

V projektu ale nejde jen o výsadby. Stejně důležité je také důkladné zmapování stávající tisové populace v kraji a příprava dlouhodobé strategie na její podporu. Důležitou aktivitou je i vyhledání dalších stanovišť pro výsadby v budoucích letech.

Záchraně tohoto ohroženého stromu se spolek Čmelák věnuje již více než 24 let a za tu dobu vrátil do krajiny už přes 1000 kusů této vzácné dřeviny. To je přitom více než dvojnásobek odhadovaného počtu dospělých tisů v celém kraji…

Pokud máte i Vy chuť podpořit tisy v našem kraji, můžete nám pomoci nákupem na e-shopu Čmelák. Vybrané peníze budou sloužit jako nutné kofinancování našeho projektu.

Tisková zpráva Čmelák, Společnost přátel přírody

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Více než sedmdesát hostů dorazilo pokřtít na vernisáž výstavy nový benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024. Ten vzešel ze stejnojmenné fotografické soutěže, kterou pořádá
Vláda uvrhla obce do obrovské nejistoty. Je to poměrně silné tvrzení, ale jako starostka třetího největšího města v kraji myslím, že vím, o čem
Nová výstava ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje přiblíží návštěvníkům, v čem spočívá přínos mokřadů a tůní pro přírodu i pro život lidí.
Do třetice všeho dobrého! Liberec se opět na jeden den stane hlavním českým městem poezie. A to v sobotu 14. října 2023 (a tentokrát