Za úplatek řidičský průkaz. Kauzu jablonecké autoškoly vyšetřují kriminalisté

Minulý týden byli zadrženi provozovatel a zkušební komisaři jablonecké autoškoly Čičmanec. Celou záležitostí se stále zabývají kriminalisté, nicméně už teď je zřejmé, že neoprávněně byly rozdány desítky řidičských oprávnění. Policie bude apelovat na to, aby všechna neoprávněná řidičská oprávněná byla odebrána či nevydána. O tom budou rozhodovat úřady v místě trvalého bydliště. V případě odsouzení hrozí zadrženým tresty od tři do deseti let vězení.

Provozovatel autoškoly, Ladislav Čičmanec, a další čtyři komisaři jsou nyní trestně stíháni a vyšetřováni na svobodě. Jsou jim kladeny za vinu zejména závažné zločiny zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. Problém ale budou mít i žadatelé. Nejenom, že jim s největší pravděpodobností nebude vydáno řidičské oprávnění, ale jsou také podezřelí z protiprávního jednání (např. ve formě nepřímého úplatkářství). Zároveň policie pátrá i po žadatelích, kteří si již stihli řidičský průkaz vyzvednout. Těm bude nejspíše řidičské oprávnění odebráno také.

Komisaři měli údajně vyplňovat závěrečné testy za žadatele. Poté vydali potvrzení o vykonání zkoušky odborné způsobilosti. Tajně nainstalované kamery a odposlechy zachytily tyto důkazy o korupci přímo v budově Městského úřadu v Tanvaldu. Žadatelé, kteří autoškolu uplatili, dokonce ani nemuseli absolvovat všech čtrnáct dvouhodinových povinných jízd. Policie zatím oficiálně neokomentovala, v jakých částkách se pohybovaly úplatky, jelikož stále probíhá trestní stíhání. Mluvčí policie,

Vojtěch Robovský, poskytl informaci, že jakmile to okolnosti dovolí, policie poskytne informace v zákonných mezích. Mluvčí policie dále uvedl, že zásah probíhal nejen v Jablonci nad Nisou, ale i na jiných místech v kraji. Do celé akce se zapojilo několik desítek policistů i zásahová jednotka, neboť jeden z pěti zadržených je vlastníkem zbrojního průkazu a držitelem několika střelných zbraní. Vše ale proběhlo bez větších komplikací, proto policie pro zadržené vazbu nežádala a propustila je na svobodu.

Alarmující ale je, že autoškola přes veškeré protiprávní jednání normálně funguje dál. Městský úřad v Tanvaldu sice odebrat licenci může, ale ani po týdnu nemá žádný podnět od policie, aby tak učinil. Provozovatel autoškoly, Ladislav Čičmanec, působí i v Ústeckém a Jihočeském kraji. Mimo jiné se pan Čičmanec angažuje i jako jablonecký politik za stranu ČSSD a byl na kandidátní listině v komunálních volbách v letech 2014 a 2018. Zároveň je již dlouholetým předsedou jabloneckého fotbalového svazu a minulý rok se dokonce ucházel o místo ve výkonném výboru Fotbalové asociace ČR.

Místopředseda Asociace autoškol ČR, Jiří Novotný, reagoval na vzniklou situaci tak, že podobný případ je v posledních letech ojedinělý. Nepopřel fakt, že se již podobné protiprávní jednání u autoškol objevilo, ale dle jeho názoru jde v tomto případě pouze o selhání jednotlivce.

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.