Nemocnice má stát o miliardu víc, třikrát víc než původně

Liberecký kraj slibuje v Liberci postavit Centrum urgentní medicíny minimálně od roku 2016. Mělo to stát zhruba miliardu. Zatímco v ostatních krajích se za tu dobu postavila řada obdobných zdravotnických zařízení, v Liberci se již déle než pět let ukazují obrázky. Nyní mají zastupitelé odsouhlasit, že nová stavba vyjde na neuvěřitelných 3,2 miliardy korun.

Byl to předvolební tahák hejtmana Martina Půty v roce 2016: postavit novou moderní část liberecké nemocnice, Centrum urgentní medicíny. Šestipatrový pavilon s operačními sály, laboratorním komplexem, přemístit by se tam měly i ARO, JIP, neurologie, traumacentrum nebo transfuzní stanice.

„Včera (tj. 15. 9. 2016 – pozn. red.) byla vyhlášena architektonická soutěž právě na nový pavilon v liberecké nemocnici,“ chlubil se například v debatě před krajskými volbami v roce 2016 hejtman Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj. V roce 2017 proběhla architektonická soutěž a od té doby se v médiích ukazují obrázky nového pavilonu. Ale tím to skončilo.

Liberečtí zastupitelé mají tento týden delegovat primátora Liberce a Půtova stranického kolegu Jaroslava Zámečníka, aby za město, které je menšinovým akcionářem (rozhodující většinu má Liberecký kraj), odsouhlasili, že nová stavba má vyjít na 3,2 miliardy korun.

Děje se tak poté, co v dubnu Liberecký kraj zrušil původní výběrové řízení na stavbu nového pavilonu. Nemocnice dostala v rámci původního výběrového řízení čtyři nabídky, žádná ale nesplnila finanční limit. Všechny překročily maximální stanovenou cenu 2,2 miliardy bez DPH. Nyní se tedy cena navyšuje o miliardu, tedy o zhruba 50 procent, než tomu bylo minulý měsíc, a dokonce o 200 procent více, než byla původní kalkulace.

„Nově zahajované zadávací řízení bude obsahovat novou limitní cenu dle současného odhadu stavební části projektu ve výši 3,2 mld. Kč bez DPH stanovenou zadavatelem,“ píše se v materiálech pro liberecké zastupitele. A také, že „vzhledem ke strategickému významu projektu Modernizace KNL – Etapa č. 1 se představenstvo společnosti ve spolupráci s akcionáři (Liberecký kraj, statutární město Liberec, město Turnov a město Frýdlant) zavazuje  zajistit dodatečné potřebné finanční prostředky k úspěšnému dokončení projektu tak, aby nebyla ohrožena finanční stabilita společnosti.“

Liberecký kraj si svým otálením zajistil podstatné prodražení stavby, jinde se totiž čile a úspěšně staví. Jak již téměř před měsícem ukázal Náš Liberec, například v sousedním Ústeckém kraji jsou rozestavěna hned tři velká nemocniční zařízení. Jde například o nový pavilon s operačními sály, odděleními JIP a standardními lůžkovými odděleními včetně umístění kardiochirurgie v Ústí nad Labem za bezmála 1,4 miliardy, který by měl být hotový na konci příštího roku.

V Ústeckém kraji se ale staví i v jiných městech. V Děčíně je to nový pavilon Emergency včetně operačních sálů, centrální sterilizace a jednotek intenzivní péče. Výstavba pavilonu s cenou díla dle veřejné zakázky je zhruba 785 milionů korun, bude probíhat v areálu Nemocnice Děčín a hotova má být do poloviny prosince 2023.

Podobný nemocniční pavilon staví i v Chomutově a odevzdán má být rovněž do Vánoc 2023. Vyjde na zhruba 840 milionů korun. Všechny stavby u našich západních sousedů realizuje tamní Krajská zdravotní a spolufinancují je fondy Evropské unie.

V Liberci a v Libereckém kraji se realizace Centra urgentní medicíny nejen dlouhodobě nedaří, ale zdejší politici mají i výrazné vazby na velké stavební firmy a veřejné stavební zakázky se zde zásadně prodražují. Příkladem může být i sám hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který půjde v červnu k soudu, kde je obžalován z korupce a zneužívání pravomocí, když měl v Liberci pomáhat firmě Metrostav účelově prodražit rekonstrukci zdejšího kostela sv. Máří Magdalény, financovanou z evropských dotací.

Subscribe
Upozornit na
32 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna zamítl rozklad podaný Libereckým krajem a potvrdil správnost rozhodnutí prvního stupně, v němž byla zadavateli uložena
AKTUALIZACE. Liberecké Divadlo F.X. Šaldy bude mít brzy novou posilu. Na pozici náměstka jeho ředitelky má usednout Petr Tulpa, dlouholetý člen Starostů pro Liberecký
Liberecký předvolební evergreen o koupi Ještědu, který pravidelně politici slibují lidem od roku 2008, se opět protáhne. Možná ale ne o moc. Jasno mělo
Před dvěma lety na jaře se v liberecké politice vedla ostrá diskuse o podobě plánované tramvajové trati z dolního centra Liberce do Rochlic. Po