Z korupce obžalovaný Půta zasedne v dozorčí radě ČEZ

Hejtmanu Martinu Půtovi (Starostové pro Liberecký kraj) zítra začíná soud, ve kterém pro něj státní zástupce chce pět let za mřížemi za korupci a zneužití pravomoci, ale on již sahá po dalším lukrativním místě ve veřejné firmě. Vláda Půtu navrhla za člena dozorčí rady společnosti ČEZ. Ta se v posledních dnech „proslavila“ schválením dalším extrémních odměn pro vedení společnosti.

„Navržen do dozorčí rady společnosti Skupina ČEZ jsem byl na jednání Vládní komise pro personální nominace. Oficiální rozhodnutí jsem ještě neobdržel a očekávám ho nejdříve v pátek 3. června. K nominaci za hnutí Starostové a nezávislí • STAN mám podporu i od Asociace krajů České republiky. Nabídl jsem své zkušenosti za 20 let v manažerských pozicích ve veřejných službách, krizovém řízení a firmách vlastněných veřejnoprávními institucemi. Působil jsem například v dozorčí radě liberecké nemocnice nebo městského dopravního podniku,“ oznámil dnes odpoledne veřejnosti Martin Půta. 

Liberecký kraj pod jeho vedením sice za 10 let nic neinvestoval do obnovitelných zdrojů, nicméně sám Půta se již v minulosti stal známým svým podnikáním se solárními panely, ze které prodává elektřinu zpět do sítě. Od roku 2006 má na střeše čtyřkilowattovou solární elektrárnu a v rámci povinného výkupu od něj ČEZ odebírá elektřinu, podle Půty jde o částku v řádech desítek tisíc korun ročně. Nyní by Půta chtěl, aby ČEZ podporoval podobné zdroje výroby elektřiny.

„Jsme uprostřed energetické krize. Moje hlavní cíle proto budou podpora investic do energetické bezpečnosti, udržení cenově přijatelné úrovně energií a také podpora investic do obnovitelných zdrojů ze strany distribuce a posílení nezávislosti na fosilních palivech a zdrojích z Ruska. Stát by měl nyní nacházet způsoby, jak investovat do obnovitelných zdrojů a jádra. Musíme hledat cestu ke stabilizaci trhu, aby v ideálním případě mohly být energetické zdroje prodávány za nákladovou cenu bez marže,“ vysvětlil své vize Půta.

A na kolik si liberecký hejtman v ČEZ přijde z veřejných prostředků? Členům dozorčí rady náleží za výkon jejich funkce odměna ve výši 52.500 Kč měsíčně, místopředsedovi dozorčí rady náleží odměna 84.000 Kč měsíčně a předsedovi dozorčí rady 105.000 Kč. V současnosti je Půtův plat hejtmana Libereckého kraje zhruba 120.000 až 130.000 Kč měsíčně. 

Dozorčí rada ČEZ na sebe upozornila v těchto dnech, když představenstvu většinově státní firmy schválila další obrovské odměny. Všech osm členů představenstva energetické společnosti ČEZ má nárok na plnou výši roční odměny za loňský rok. Celkem si tak rozdělí téměř 135 milionů korun. Nejvíc dostane šéf představenstva a generální ředitel Daniel Beneš, který má nárok na téměř 34,9 milionu korun.

Tento týden Půtovi v Liberci začíná další kolo stání před soudem. Případ, který před několika lety otevřel Náš Liberec, skončil u soudu, kde na lavici obžalovaných zasedne 12 lidí a 4 firmy. Mezi nimi i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) nebo největší česká stavební společnost – Metrostav.

Případ, ve kterém jde o údajné tunelování evropských dotací v Liberci, bude začínat znovu s novým soudcem. Jeho předchůdce, liberecký soudce Petr Neumann, všechny obžalované osvobodil, a to včetně těch, kteří se přiznali. Jeho rozsudek ale naprosto rozcupoval Vrchní soud a případ se de facto vrací na začátek. Neumann odešel do důchodu a předsedou senátu se stal nový soudce.

V kauze již padly návrhy trestů. Státní žalobce žádá vysoké tresty, a to i pro libereckého hejtmana. Podle státního zástupce Radima Kadlčka jednal Martin Půta jednoznačně v rozporu s veřejným zájmem, jak mu ukládá zákon, a naopak ve prospěch Metrostavu, od kterého podle žaloby přijal úplatek za to, že pomůže prosadit urychlené vyplácení desítek milionů dotací na rizikový projekt kostela sv. Máří Magdalény.

Podle policie a žalobce mu za to byl slíben úplatek ve výši 800 tisíc korun, z čehož bylo 500 tisíc již vyplaceno. Podle státního zástupce se Půtovy kroky jednoznačně shodují s tím, co si vedli ve svých, policií zabavených poznámkách další obžalovaní z Metrostavu a dalších firem, kteří mezi sebou o tom, že Půta dostane úplatek, hovořili. To dokládají policejní odposlechy, které zazněly u soudu. Státní zástupce chce pro něj 5 let ve vězení nepodmíněně.

Subscribe
Upozornit na
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecké zastupitelstvo včera na svém mimořádném jednání schválilo nadlimitní řízení na zakázka ve výši 583 milionů s DPH na na rekonstrukce 12 městských budov,
Praktiky a spolupráce firem, která v Liberci nejsou neznámé, zaujaly i úředníky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jedná se o více jak půl miliardovou
Liberec vozí svůj „zelený“ odpad do 40 kilometrů vzdálené Mimoně. Liberečany to stojí téměř 5 milionů korun ročně. Vedení města před šesti lety nechalo
Jediným zástupcem Libereckého kraje v Evropském parlamentu bude Jan Farský zvolený za hnutí STAN. Farský byl zvolen i poslancem při posledních volbách do českého