Odsouzená náměstkyně: k soudu by měl jít i hejtman Půta

Bývalá náměstkyně z Ministerstva školství Simona Kratochvílová, která byla odsouzena s bývalým fotbalovým bossem a kontroverzním jabloneckým podnikatelem Miroslavem Peltou (ODS) v případu rozdělování sportovních dotací, ukazuje na další veřejně činné osoby, které si měly nezákonně přihrávat veřejné peníze. Jedním z nich je i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Kauza začala před čtyřmi lety, v roce 2017. Bývalý šéf Fotbalové asociace ČR (FAČR) Pelta měl letět na prestižní fotbalové utkání do zahraničí a místo toho skončil v policejní cele. Protikorupční policie ho tehdy obvinila spolu s jeho bývalou milenkou Simonou Kratochvílovou, tehdejší náměstkyní na Ministerstvu školství, že nezákonně manipulovali s dotacemi určenými pro oblast sportu.

Velký čáp, jak se Peltovi pro jeho lobbistické umění přezdívá, dostal od soudu trest 6 let ve věznici s ostrahou, zákaz činnosti ve statutárních funkcích a peněžitý trest 5 milionů korun. Kratochvílová byla odsouzena na 6,5 roku, má zákaz činnosti ve veřejné správě na 6 let a peněžitý trest 2 miliony. Jenomže právě Kratochvílová se nyní rozhodla promluvit.

V investigativní reportáži, kterou přinesly Seznam zprávy, otevřeně (ač ze svého pohledu) popisuje, jakým způsobem tehdy přidělování stovek milionů na ministerstvu probíhalo. Zároveň také v závěru reportáže ukazuje na dalších 19 jmen politiků, kteří se podle nich na tomto nezákonném počínání měli podílet a kteří by, podle ní samotné, měli minimálně rovněž stanout před soudem.

Mluví o bývalých i současných ministrech, jako je například Marián Jurečka (KDU-ČSL), o několika poslancích, ale zmiňuje také dva hejtmany. Mezi nimi je i ten liberecký, Martin Půta. „Tak já určitě půjdu za advokáty, se kterými teď řešíme konečné odvolání,“ říká v rozhovoru pro Seznam zprávy Kratochvílová. „A vzhledem k tomu, že jsme byli odsouzení na těch dvou prostorových odposleších, tak jim řeknu, že pan Petr Graclík, Martin Půta, Petr Šelepa, paní Kačírková… (jmenuje dlouhou řadu jmen – pozn.red.) půjdou s námi.“ „Půjdou do basy?“ ptá se reportér Janek Kroupa ze Seznam zpráv. „Tak,“ přitakává bývalá náměstkyně. „Nebo aspoň před soud. Protože řešili to samé jako pan Pelta. Tedy lobbing,“ dodává.

Miroslav Pelta má velký vliv mezi politiky i v našem regionu. Již v roce 2015 přinesl Náš Liberec odhalení, že Pelta spolu s dopravním podnikatelem Jiřím Vařilem kupuje krajským politikům VIP zájezdy na fotbalová utkání. Mezi pozvanými byli například Půtův někdejší ekonomický náměstek Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj), radní pro dopravu Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj) nebo náměstkyně Lenka Kadlecová (ČSSD). 

Na celé věci měl sám Pelta eminentní zájem. V létě 2015 se totiž na města Liberec, Jablonec nad Nisou a Liberecký kraj obrátili tři největší vlastníci sportovních klubů regionu – Ludvík Karl (Slovan Liberec), Petr Syrovátko (HC Bílí tygři) a Miroslav Pelta s žádostí o navýšení podpory mládežnického sportu v řádech milionů korun. Liberecký kraj, ústy hejtmana Martina Půty a ekonomického náměstka Marka Pietera, slíbil navýšení podpory sportu o dvacet milionů korun. Zatímco v roce 2014 to byla částka 30 milionů, v roce 2015 šlo o navýšení o 20 milionů na 50 milionů.

Hejtman se po tomto odhalení snažil věc bagatelizovat a zamést pod koberec, když se spokojil s údajnými doklady o zaplacení, které nachytaní politici dodali několik dní po odhalení jejich účasti na zájezdech. Práci reportérů, kteří s kauzou přišli, pak společně například s dnešním senátorem Michaelem Canovem (starostové pro Liberecký kraj) označoval za „praktiky StB“. Nicméně podle pozdějšího vyjádření jednoho z podnikatelů, kteří tyto zájezdy platili, a to Jiřího Vařila pro MF Dnes, byl v minulosti mezi těmi, kdo na podobné zájezdy létali, i sám hejtman Martin Půta.

Martin Půta v současné době stojí před soudem, kde jej státní zástupce viní, že loboval pro společnost Metrostav ve věci rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, při němž docházelo, jak doznali někteří další obžalovaní, k podvodnému jednání a tunelování evropských dotací. Půta vinu odmítá.

foto: Liberecký kraj

Subscribe
Upozornit na
50 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se