Týden pod Ještědem: buďme rádi, že předvolební sliby jsou často jen sliby a obrázky

Léto vstoupilo do našich oken a myslí a letos s ním i všude přítomná volební kampaň. Už je to tu v plné síle. Volební sliby, nablýskané projekty, u kterých se tají dech, vize budoucnosti, pro kterou je růžová plytkým slovem, krásné obrázky. Na druhou stranu: u některých z nich je dobře, že zůstanou jen sliby a předvolebním cirkusem.

Tak nám zase slibují lanovku. Tentokrát na lítačku a až na Ještěd! Jak to zní krásně, že za deset korun (celoroční ticket MHD) si budete moct vyjet až na ikonickou libereckou horu, každé odpoledne i několikrát… Naštěstí jsou to zase jen předvolební fantasmagorie. Proč? A proč naštěstí?

Za prvé na to město nemá. Město, které nemůže sehnat ani pár desítek milionů, které by zachránily třeba ostudný stav bazénu, na který se z vysoka kašle (a těch případů je víc – dá se začít v každé čtvrti, v každé ulici…), těžko sežene půl miliardy na nákup a zprovoznění nové lanovky.

Za druhé: i kdyby současné vedení města našlo zlatý poklad pod radnicí a lanovku přeci jen koupilo, opravdu by to Ještědu prospělo? Opravdu by si Ještěd zasloužil davy lidí, kteří na něj jezdí jen tak z plezíru, nudy, na dlouhej kouř, když není co dělat? Není jich tam už dnes až ouvej?

Podobně ulítlý nápad představovali dnes vládnoucí Starostové a jejich starší bratranci z ODS v případě lanovky na Bedřichov. Už jsou to čtyři roky, tak si na něj ale nikdo nevzpomene. Přitom co těch článků v médiích, která papouškovala nereálné vize o lanovce až na Maliník a rozhledně na Žulovém vrchu, bylo! A těch obrázků!

Co si ale budeme povídat. Buďme rádi, že se tak nestalo. Představa obřího vykáceného pruhu od Liďáků, kam by se stahovalo ještě daleko víc aut, po Českou chalupu a dál, není nic pěkného. Možná by na tom některý, s místními stranami u moci spřízněný podnikavec zase chtěl vydělat, ale Liberci, jeho obyvatelům (těm v Lidových sadech zvlášť) a místní přírodě by to rozhodně dobře neudělalo.

Takže buďme v klidu a nechme politiky u moci slibovat nemožné. Mají na to pár milionů od státu, aby se zase předvedli. Ostatně právě Starostové, vládnoucí na kraji i ve městě, jsou ve slibech a obrázcích mistry. U některých projektů (jako je třeba ten bazén) je to škoda a hanba, někde je to ale vlastně dobře. Třeba u těch lanovek.

 

 

Subscribe
Upozornit na
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a