Do veřejného života by rád zpět bývalý kontroverzní ministr Drábek z TOP 09

Byla to jedna z největších korupčních kauz České republiky za poslední dvě dekády, která navíc skončila odsouzením a žalářem. Podnikatelský partner bývalého ministra sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), sponzor jeho strany a pozdější náměstek na ministerstvu Vladimír Šiška skončil ve vězení za to, jakým způsobem nakládal s veřejnými zakázkami. Drábek sám s ostudou rezignoval. Nyní by rád zpět do politiky – kandiduje v domovském Jablonci nad Nisou do městského zastupitelstva.

V čele TOP 09 do letošních voleb v Jablonci nad Nisou jde, mezi jinými, i bývalý poslanec a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Ten se z veřejného života stáhl před deseti lety, kdy musel odejít z postu ministra, když jeho obchodní partner a přítel Vladimír Šiška, ze kterého udělal svého prvního náměstka, skončil ve vězení.

Šiška byl na jaře 2014 odsouzen za machinace s IT zakázkami ministerstva a za vydírání k šesti letům vězení. Bývalý šéf odboru informatiky na ministerstvu Milan Hojer, který byl rovněž souzen, si měl odsedět pět let. Po odvolání byli Městským soudem v Praze odsouzeni za vydírání a zneužití pravomocí –  na 6 let a na 7 let vězení. V červnu 2017 Vrchní soud snížil trest na 4 roky.

Drábek a Šiška – známí z byznysu

Jaromír Drábek a Vladimír Šiška jsou staří známí. Začali spolu podnikat již v roce 2009. V květnu téhož roku se Jaromír Drábek stal spoluzakladatelem firmy iDTAX Česká republika, s.r.o., ve které byl statutárním zástupcem právě Vladimír Šiška.

Drábek působil oficiálně ve firmě zhruba půl roku, ale působení této firmy začalo být zajímavé právě během jeho působení na Ministerstvu práce a sociálních věcí, kde se v roce 2010 stal ministrem ve vládě Petra Nečase. Společnost iDTAX, která byla od počátku roku 2011 vlastněna akciovou společností VÍTKOVICE, a.s., s anonymními akciemi, se později stala jediným potenciálním dodavatelem „elektronických účtenek” pro kontrolu využívání tzv. sociálních karet, které prosazovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí pod Drábkovým vedením.

VÍTKOVICE, a.s. koupila i firmu Cone Advise, kterou pro změnu vlastnil Drábkův náměstek Vladimír Šiška. V iDTAX byl Drábkovým a Šiškovým společníkem také Radim Juchelka, který figuroval jako ředitel společnosti Vítkovice IT Solutions, která stejně jako VÍTKOVICE, a.s. patřila pod Vítkovice Machinery Group.

V říjnu října 2012 byl Vladimír Šiška spolu s vedoucím odboru informatiky MPSV Milanem Hojerem zatčen a obviněn z podplácení. Ještě téhož měsíce Drábek rezignoval. Společnost iDTAX v roce 2014 zanikla.

Sponzor TOP 09 a Drábkův náměstek Šiška toho stihl na ministerstvu opravdu hodně

Nebyly to ale jediné pletky se zákonem, které Drábkův obchodní partner měl. V lednu 2015 vrchní státní zastupitelství v Praze oznámilo, že na Šišku podalo obžalobu v souvislosti s miliardovou zakázkou na kontrolu sociálních dávek, kterou měla bez výběrového řízení získat firma IBM. Obžalobě čelí i soudní znalec, který k zakázce zpracoval posudek. Šiška byl viněn z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby, pokusu o porušení povinností při správě cizího majetku a pokusu o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěž. V tomto případě byl ale Šiška osvobozen.

V květnu roku 2018 policie Šišku  společně s Jaromírem Drábkem obvinila z dotačního podvodu. Podle obvinění měli státu způsobit škodu nejméně dvě miliardy korun prostřednictvím Fondu dalšího vzdělávání, kterému dali účelově vzniknout jen pro zneužívání evropských dotací určených na vzdělávání. Stíhání bylo zrušeno státním zastupitelstvím v září 2018 pro nezákonnost.

Vladimír Šiška byla také významným sponzorem TOP 09, kde figuroval Jaromír Drábek. V roce 2009 daroval TOP 09 částku 400 000 Kč. Nicméně škodný nebyl. Vedle výše zmíněných kšeftů na něj jeho obchodní partner, ministr Drábek, pamatoval i velmi vysokými odměnami na ministerstvu. V roce 2010 to bylo 460 000 korun a v roce 2011 obdržel dokonce 1 000 000 korun.

Vedle korupčních kauz se stalo Drábkovo a Šiškovo působení na ministerstvu kolapsem sociálního systému, který dopadl zejména na ty nejpotřebnější. Oba pravicoví, konzervativní manažeři dosáhli nebývalé krize v systému vyplácení sociálních dávek, proto kterému se tvrdě ozývalo samotné Generální ředitelství úřadu práce, ale například i odbory, které zastupovaly přetížené zaměstnance, kteří dopláceli na Drábkem a Šiškou zavedený, dle zaměstnanců, zcela nefunkční systém.

Drábek: „Korupční kauzy do obecní politiky nepatří.“

Náš Liberec se obrátil na představitele TOP 09, zda jim přijde vhodné, aby člověk s takovou politickou historií a vazbami, jaké má Jaromír Drábek, znovu kandidoval do veřejné funkce. Strana ctící konzervativní hodnoty s tím problém evidentně nemá.

„Pokud vím, tak pan Drábek se nevyhýbal soudnímu řízení a byl soudem pravomocně zbaven obvinění,“ odpověděl na otázku naší redakce Ondřej Bašus, předseda regionálního výboru jablonecké TOP 09.

Na argument, zda zde přeci jen není nějaké politická odpovědnost, když Drábek byl tím, kdo Vladimíra Šišku na ministerstvo přivedl a zakládal s ním firmu, která později pod jeho vedením měla dostávat veřejné zakázky, odpověděl Ondřej Bašus: „Takže, když někomu půjčím auto a dotyčný s ním někoho srazí, tak za to mohu také já?“

Naší redakci se ozval i Jaromír Drábek. Nelíbí se mu, že se tato kauza zmiňuje, a myslí si, že do komunální politiky taková témata nepatří. „V souvislosti s komunální tématikou považuji za zbytečné řešit kauzu mého někdejšího náměstka. Pokud Vás to opravdu i po těch letech zajímá, rád bych jen upřesnil, že jsem nikdy nebyl souzen ani obžalován, moje nesmyslné obvinění z údajně neoprávněného podpisu na změně zřizovací listiny podřízené organizace zrušil státní zástupce pro nezákonnost,“ uvedl Jaromír Drábek.

Navíc své politické kroky a působení pokládá sám za příkladné. „Z funkce ministra jsem odešel z důvodu přijetí politické odpovědnosti po zahájení trestního stíhání mého náměstka. Očekával bych od Vás spíše ocenění tohoto kroku než laciné zkratkovité napadání mého působení na ministerstvu,“ dodal bývalý ministr a poslanec za TOP 09.

Subscribe
Upozornit na
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Další dějství absurdního dramatu kolem miliardové zakázky na liberecký bazén přijde daňové poplatníky na 1,8 milionu korun. Tolik bude stát posouzení, které město zaplatí
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi