V aktuální korupční kauze Starostů figuruje šéf libereckého dopravního podniku. Pozitivně

V aktuální kauze hnutí Starostů a nezávislých (STAN), která vyústila v rozsáhlé zatýkání údajné zločinecké skupiny kolem pražského předsedy STAN Petra Hlubučka, figuruje i předseda představenstva libereckého dopravního podniku Michal Zděnek. Byl na něj činěn nátlak, byl zastrašován a byl mu nabízen i úplatek. On ale celou věc nahlásil policii.

Michal Zděnek nepůsobí jen jako předseda představenstva Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), ale byl i členem dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Na tuto funkci ale před několika dny rezignoval.

Podle jeho vlastního vyjádření bylo důvodem jeho rezignace „systematické prorůstání zločineckých struktur do činnosti DPP“. Zároveň uvedl, že o všem informoval písemně i dozorčí radu DPP. Dnes, po sérii zatýkání v Praze, kde skončil i pražský šéf Starostů a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), je zřejmé, že sám Michal Zděnek se stal terčem nátlaku skupiny kolem Hlubučka, kterou má policie za zločineckou.

„Mohu potvrdit, že jsem byl v souvislosti s výkonem funkce člena DR DPP opakovaně zastrašován a čelil jsem nejrůznějším pokusům o ovlivňování a změnu mých názorů nebo morálních postojů. V dané věci jsem byl jako svědek již vyslechnut,“ uvedl Michal Zděnek pro Náš Liberec.

Zároveň ale vysvětlil, že nesmí být konkrétnější. „Aktuálně jsem vázán mlčenlivosti a musím se omezit na obecné vyjádření, abych neohrozil průběh vyšetřování,“ dodal vedoucí představitel libereckého podniku.

Podle informací naší redakce mu byl skupinou kolem pražského šéfa STAN Hlubučka nabízen úplatek 500 000 Kč a byl na něj činěn nátlak. On ale celou věc nahlásil policii, se kterou posléze spolupracoval. Policie monitorovala Hlubučkovu skupinu zhruba od roku 2020 a ač mělo vedení STAN signály o tom, co se děje, nijak nezasáhlo.

Michal Zděnek pochází z Prahy a do Liberce se dostal za minulého vedení města, kdy v čele radnice byla koalice Změny pro Liberec a ANO. Byl v roce 2018 zvolen jako krizový manažer po mohutném zásahu protikorupční policie v DPMLJ, po kterém byli obviněni tehdejší ředitel Luboš Wejnar, podnikatel spojovaný s firmou BusLine Jiří Vařil a někdejší předseda představenstva Pavel Šulc (zvolen a vyhozen z ANO).

Jedním z těch, kdo Michala Zděnka do DPMLJ přivedl a nominoval do funkce, byl i dnešní liberecký zastupitel za Změnu a tehdejší radní města Josef Šedlbauer. „Pana Zděnka jsme tehdy zvolili jako krizového manažera dopravního podniku poté, co policisté doslova vybrali dopravní podnik a vlastně tak potvrdili to, na co jsme dlouhou dobu ukazovali. Byl nám doporučen, spolu s jinými, skupinou odborných hodnotitelů a volba padla něj,“ vzpomíná Šedlbauer.

Skupina kolem Jiřího Vařila podle policie doslova vysávala dopravní podnik a chtěla ho záměrně i přivést do krachu. Vařilovi k tomu měly sloužit, dle policejního obvinění, vazby na některé liberecké strany, a to zejména na Starosty pro Liberecký kraj a ODS.

Bývalý náměstek pro dopravu hejtmana Martina Půty a spolustraník ze Starostů Vladimír Mastník je například v kauze jedním z obviněných, ale na seznamu figurují i jména jabloneckých politiků z ODS. Samotný Josef Šedlbauer ze Změny se pokoušel jako místopředseda představenstva ještě před Zděnkovým nástupem do DPMLJ zbavit vlivu Vařilovy skupiny, byl ale hlasy Starostů, ANO a ODS sesazen a na pozici předsedy představenstva pak byl zvolen Pavel Šulc, který posléze skončil v policejní cele.

foto: Liberecká drbna

Subscribe
Upozornit na
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a
Divadlo vpravdě absurdní připomíná vývoj kolem zakázky na rekonstrukci libereckého bazénu, kterou podle policie řídil šéf Syneru Petr Syrovátko. Primátor Jaroslav Zámečník a jeho
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice