Nechte park u muzea být a radši se o něj starejte, vyzývá petice

Náš Liberec informoval o vlně občanské nevole, kterou před měsícem vzbudil záměr Libereckého kraje na renovaci parku u Severočeského muzea. Nyní vznikla z inciativy městské zastupitelky Zuzany Kocumové (Liberec otevřený lidem) petice, která žádá zachování původní podoby parku. Podepsaly ji už stovky lidí.

Plánovaná investice ve výši více než 30 milionů Kč, která se při růstu cen jistě dostane mnohem výš, je zbytná. Jsme přesvědčeni, že politici by měli řešit problémy, které lidi trápí, a ne argumentovat tím, že do úprav veřejného parku v okolí muzea mají mluvit jen odborníci. Je to veřejné prostranství, které jsou mnozí z nás zvyklí využívat, současnou podobu považujeme nejen za bezproblémovou, ale park vnímáme dokonce za jedno z nejhezčích míst Liberce. A pokud by mělo dojít ke zlepšení, bylo potřeba snad jen pravidelnější péče jak o stávající zeleň, tak o vybavení parku,“ píše se v petici, která je k podepsání on-line ZDE.

Za peticí stojí Zuzana Kocumová, zastupitelka za Liberec otevřený lidem (LOL). „Zásadní problém vidíme v tom, jak se zde někdo rozhodl, že i přes odpor lidí předělá krásný kout Liberce. Nemyslíme si, že bychom byli tak bohatý kraj, abychom měli na to tak krásné místo předělávat za 30, možná i více milionů. Dlouhodobě upozorňujeme na zvláštní priority vedení města i kraje, které neváhá investovat do překopání krásného parku, ale reálné problémy neřeší,“ popisuje Kocumová důvody, které ji a další občany vedly k sepsání petice.

Ač je petice venku je několik dní, podepsalo ji už 830 lidí. „Podle zájmu o petici je vidět, že to opravdu není otázka jen pár ukřičených nespokojenců, jak se snažili prezentovat zastánci projektu,“ dodává zastupitelka Zuzana Kocumová.

Park u Severočeského muzea je jedním z nejoblíbenějších a nejvíc ikonických parků v Liberci. Původně byl koncipován jako arboretum, kde jeho návštěvníci najdou vzácné dřeviny a rostliny. Během více než stovky let si park u muzea našel místo v srdcích generací Liberečanů pro svůj jedinečný genius loci.

Nyní má však projít zásadní proměnou. Má přibýt značné množství dlážděných ploch, zatímco zeleň i dnes pro celou čtvrť typické rododendrony a magnolie mají ustoupit betonovým květináčům a zpevněným plochám. Ale lidem se to nelíbí. A dávají to nahlas najevo. Na konci května jich na první „veřejné projednání“, kde ale byli postaveni před hotovou věc, přišlo tolik, že se ani nevešli do přednáškového sálu libereckého muzea. A svůj nesouhlas dali zástupcům kraje dost nahlas najevo.

Subscribe
Upozornit na
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.