Nechte park u muzea být a radši se o něj starejte, vyzývá petice

Náš Liberec informoval o vlně občanské nevole, kterou před měsícem vzbudil záměr Libereckého kraje na renovaci parku u Severočeského muzea. Nyní vznikla z inciativy městské zastupitelky Zuzany Kocumové (Liberec otevřený lidem) petice, která žádá zachování původní podoby parku. Podepsaly ji už stovky lidí.

Plánovaná investice ve výši více než 30 milionů Kč, která se při růstu cen jistě dostane mnohem výš, je zbytná. Jsme přesvědčeni, že politici by měli řešit problémy, které lidi trápí, a ne argumentovat tím, že do úprav veřejného parku v okolí muzea mají mluvit jen odborníci. Je to veřejné prostranství, které jsou mnozí z nás zvyklí využívat, současnou podobu považujeme nejen za bezproblémovou, ale park vnímáme dokonce za jedno z nejhezčích míst Liberce. A pokud by mělo dojít ke zlepšení, bylo potřeba snad jen pravidelnější péče jak o stávající zeleň, tak o vybavení parku,“ píše se v petici, která je k podepsání on-line ZDE.

Za peticí stojí Zuzana Kocumová, zastupitelka za Liberec otevřený lidem (LOL). „Zásadní problém vidíme v tom, jak se zde někdo rozhodl, že i přes odpor lidí předělá krásný kout Liberce. Nemyslíme si, že bychom byli tak bohatý kraj, abychom měli na to tak krásné místo předělávat za 30, možná i více milionů. Dlouhodobě upozorňujeme na zvláštní priority vedení města i kraje, které neváhá investovat do překopání krásného parku, ale reálné problémy neřeší,“ popisuje Kocumová důvody, které ji a další občany vedly k sepsání petice.

Ač je petice venku je několik dní, podepsalo ji už 830 lidí. „Podle zájmu o petici je vidět, že to opravdu není otázka jen pár ukřičených nespokojenců, jak se snažili prezentovat zastánci projektu,“ dodává zastupitelka Zuzana Kocumová.

Park u Severočeského muzea je jedním z nejoblíbenějších a nejvíc ikonických parků v Liberci. Původně byl koncipován jako arboretum, kde jeho návštěvníci najdou vzácné dřeviny a rostliny. Během více než stovky let si park u muzea našel místo v srdcích generací Liberečanů pro svůj jedinečný genius loci.

Nyní má však projít zásadní proměnou. Má přibýt značné množství dlážděných ploch, zatímco zeleň i dnes pro celou čtvrť typické rododendrony a magnolie mají ustoupit betonovým květináčům a zpevněným plochám. Ale lidem se to nelíbí. A dávají to nahlas najevo. Na konci května jich na první „veřejné projednání“, kde ale byli postaveni před hotovou věc, přišlo tolik, že se ani nevešli do přednáškového sálu libereckého muzea. A svůj nesouhlas dali zástupcům kraje dost nahlas najevo.

Subscribe
Upozornit na
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.