Petice za zachování parku má přes 1500 podpisů

Za zhruba týden od zveřejnění přibylo pod Petici proti rekonstrukci parku u muzea přes 1500 podpisů. A podpisy rychle přibývají i nadále. Dokonce se tato petice stala nejvíce podepisovanou za celý týden v rámci celé České republiky a její příznivci plánují i papírovou podobu. Po prázdninách bude petice předložena na projednání zastupitelstva Libereckého kraje.

„Po bouřlivém představení projektu, kde byl plný sál a přesto mnozí zastánci rekonstrukce říkali, že jde jen o pár ukřičených jedinců, je zájem o petici jednoznačným vzkazem: „Rekonstrukci opravdu nechceme, stávající podoba se nám líbí a jsme přesvědčeni, že veřejné peníze se dají využít jinde a lépe,“ komentuje veliký zájem veřejnosti autorka petice, Zuzana Kocumová.

Petice je dostupná zde: https://www.petice.com/petice_proti_planovane_rekonstrukci_parku_u_severoeskeho_muzea

Petice vznikla právě jako reakce na představení projektu, které bylo pod tlakem veřejnosti narychlo „předělané“ na připomínkování. Narychlo se vymýšlelo, kam občané mohou připomínky posílat, nebylo řečeno kdy a do kdy budou vypořádány, protože se s tím prostě nepočítalo.

„Z vystupování paní radní Vinklátové (Starostové pro LK) bylo už na veřejném projednání jasné, že si do projektu nijak výrazně mluvit nenechají. Opakovaně se vyjádřila, že park je památkově chráněný, a proto jeho podobu bude diskutovat s odborníky, ale ne veřejností.  Takže připomínkování může přinést jen kosmetické úpravy. To jsem vnímala já i mnoho dalších přítomných, následně se tak na mě začali lidé obracet, zda bych nesepsala petici,“ přiblížila okolnosti vzniku petice Zuzana Kocumová.

Lidé, kteří se pod petici podepisují, připojují i mnoho vzkazů i rozepisují důvody, proč s plánovanou rekonstrukcí nesouhlasí. Převažují hlasy, které dávají za pravdu úvodnímu textu: „Park se nám líbí tak, jak je, má své kouzlo a krásu, chybí nám jen lepší údržba.“

„Je to takový český zvyk, nechat věci zchátrat a poté se zanedbanou údržbu snažit dohnat velkým projektem. Sehnat velké peníze na kompletní rekonstrukci a zmobilizovat síly na krátké období realizace projektu, to je pro politiky paradoxně snazší než zajistit a kontrolovat odpovědnou údržbu. Jenže zde se to dotýká krásného místa, ke kterému mají tisíce lidí silný vztah. A ti lidí volají právě jen po údržbě, ne násilném překopání podoby parku,“ dodává Kocumová.

Rekonstrukce parku byla před rokem odhadnuta na 34 mil. Kč, při nárůstu cen ve stavebnictví se náklady vyšplhají ještě mnohem výše. Ekonomický pohled na věc tak přidává Jaromír Baxa, kandidát na primátora za uskupení Liberec otevřený lidem:

„Nikdo z nás by nenechal svůj dům či zahradu zchátrat s tím, že počká, až se někde zázračně objeví peníze na velký projekt obnovy. To je ale přesně postup Libereckého kraje v případě parku u muzea. Dlouhé roky péči o zeleň, lavičky, pěšiny zanedbával. A teď to využívá jako záminku pro útratu desítek milionů ve velké stavební zakázce. Tenhle přístup ke správě veřejného majetku je potřeba zásadně změnit.“

Petice ještě poběží ještě přes prázdniny a nejspíš v září ji její autorka předloží k projednání Zastupitelstvu Libereckého kraje. 1000 podpisů je limitem daným zákonem o krajích, aby se peticí muselo zastupitelstvo zabývat. Zákon sice předepisuje „papírovou“ formu petice, nicméně lze předpokládat, že v roce 2022 bude ze strany vedení kraje akceptována i elektronická forma, odpovídající současnému stavu technologií. Všechny podpisy jsou na webu petice.com ověřovány přes jedinečný mail, tím je legitimita petice dostatečně zajištěna.

„Chci věřit, že tentokrát bude radní Vinklátová a její političtí partneři veřejnosti skutečně naslouchat a tak nebývalý zájem veřejnosti je přiměje rekonstrukci odvolat,“ přeje si Kocumová.

Tisková zpráva Liberce otevřeného lidem

Subscribe
Upozornit na
32 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než
Dvacet šest prozaiků i básníků, osmnáct výtvarníků a fotografů. Jména jako Miloslav Nevrlý, Jiří Žáček, Pavel Novotný, Zuzana Lazarová, Ilona Witkowska, Filip Zawada, Krystyna
Ministerstvo životního prostředí podpořilo projekt na prosazování změn v zemědělské krajině ve výši 300 tisíc Kč. Ekologové z Institutu pro udržitelný rozvoj (IPUR) v projektu usilují o
V roce 2022 se spolku Čmelák podařilo na území Libereckého kraje vysadit dalších 1000 vzrostlých sazenic tisu. Je to více, než kolik dnes v celém kraji najdeme
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.