Týden pod Ještědem: konec dobrý, všechno dobré? Až na ty dva roky nervů a ty peníze

Bytová družstva a lidé, kteří v jejich bytech dvacet a více let bydlí, se dočkali. Nakonec i těm zastupitelům (včetně primátora), kteří se z nich snažili vytáhnout stovky milionů do zchudlé obecní kasy, došlo, že nepochodí. Donutit je ovšem musela ministerstva, soudy a jejich chytristika stála obecní rozpočet pěkných pár milionů.

Odhlasováno. I poslední družstva (a nakonec i Interma) mají klid. Smlouvy, které lidi před plus mínus dvaceti lety podepsali, platí a družstevníci si tak nebudou muset zaplatit svoje již jednou splacené bydlení znovu. Chtělo by se říci: konec dobrý, všechno dobré. Jenomže ne.

Proč ne? Protože se celá kauza kolem bytových družstev ukazuje absurditu správy obecních věcí v Liberci. Situace se totiž obloukem vrátila na počátek. Stejné podmínky převodů družstev, a tedy stejná naplnění podepsaných smluv, chtěla družstva již před více jak dvěma lety, když se na jaře 2020 spor mezi nimi naplno rozhořel.

Jenomže se našlo – a buďme konkrétní: šlo jen o Starosty pro Liberecký kraj – pár chytrých hlav, v čele s primátorem a radním Michalem Hronem, které si spočítaly, kolik by to do městské kasy přineslo peněz, kdyby si městské podíly lidé zaplatili ještě jednou. A za dnešní ceny.

To znamená nějakých 1100 bytů, z toho každý zhruba třetinu zaplatit znovu. Při současných tržních cenách bydlení by se z Liberce stalo rázem bohaté město. Na bazén by bylo, na chodníky, třeba i na lanovku až na Měsíc. Skoro… To by se to lidem volilo. Znovu a znovu.

Nedělejme si iluze, o nic jiného, než o peníze a voličské hlasy za ně nešlo. Je v pořádku, když se vedení města snaží do obecní kasy sehnat každou korunu, ale takovýmto způsobem? Těžko pro to hledat jiné slovo, než  hanebnost. Stovkám rodin připravit dva roky nervů a bezesných nocí, na to už musí mít člověk žaludek.

Věc má také druhou stránku. Protože Starostové suverénně vládnou městu, mohli si dovolit platit právníky, jak chtěli. Kolik celá ta legrace a pokus o liberecký H-systém stál? Určitě pěkných pár milionů na práci právníků, která byla úplně zbytečná a od začátku falešná.

Bude za tyto prostředky vyvozena nějaká politická odpovědnost? Chytí se primátor a pan radní za nos, uznají svůj omyl a sáhnou do peněženek? Nebo Starostové jako strana? Měli by. Jenomže je léto a ne Vánoce, čas pohádek…

 

 

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
„Habemus papam,“ chtělo by se říct, když člověk sleduje prezidentskou kampaň i její výsledky. Jako by nešlo o prezidenta, ale o náboženského monarchu. Spousta
„Zlo“. Tak jednoduchý, trefný a vše vypovídající transparent měl jeden z odpůrců Andreje Babiše v Liberci. Nicméně vzhledem k tomu, jak se Babišovi nepřátelé chovali v Liberci a
Pravicové koalice vládnoucí našemu městu i kraji, skoro v identické podobě, nadělily spoluobčanům pod stromeček (a ještě s předstihem) dvojí zdražení: dopravy a odpadů.
Verba docent, exempla trahunt. Slova učí, příklady táhnou, říká se od klasických dob a je to pořád pravda. Možná někomu skutečnost, že si primátor