nášLiberec

Search

Politický klientelismus? Zastupitel za Starosty dostal velmi rychle 3,5 miliony pro svůj projekt

Zatímco běžní Liberečané musí vedení města prostřednictvím participativního rozpočtu žádat o zřízení chodníků, zastávek MHD nebo posekání kopřiv, zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj a policejní důstojník Jiří Zavoral podle opozice takový problém nemá. Dostal na svůj projekt policejního památníku od města 3,5 milionu korun přímo.

Vládnoucí koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS rozhodla vyčlenit 3,5 milionu na nový Sad dr. Jaroše pod libereckou knihovnou, zatímco projekty jako chodník před školou nebo posekání kopřiv u zastávky soupeří mezi dalšími 40 podobnými o pouhých 5 milionů v participativním rozpočtu určenými pro celé město.

To se nelíbí liberecké opozici, která tvrdí, že se jedná o klasickou politickou protekci. S projektem totiž přišel zastupitel vládnoucích Starostů Jiří Zavoral, který je zároveň vysokým důstojníkem u liberecké policie. Opozice upozorňuje, že podobný nákladný projekt by nemusel u veřejnosti projít, tak jej vedení města prosadilo přímo.

„Přesně návrh vybudování památníku je typ projektu, který by se měl ucházet o přízeň Liberečáků v soutěži s ostatními v participativním rozpočtu. Zajímavé je, že i návrhy jiných zastupitelů než od Starostů, tam zařazeny jsou. Ovšem Starostové využívají naplno své dominance a tak projekt, který by v něm s největší pravděpodobností neuspěl, zafinancovali bez ptaní kohokoliv napřímo,“ nechápe Zuzana Kocumová, zastupitelka za Liberec otevřený lidem.

Opozice se snažila, aby oněch 3,5 milionu bylo zařazeno na do participativního rozpočtu a aby se projekt ucházel, stejně jako 40 dalších, o podporu mezi obyvateli města. Oporu opozice našla i u některých koaličních zastupitelů. „Trošku mi to přijde, že stavíme pomníky pro pomníky a přitom jsou ve městě potřeba úplně jiné věci,“ tvrdila na zastupitelstvu například Šárka Prachařová z ANO.

Návrh opozice ale nakonec neprošel. Primátor Jaroslav Zámečník ze Starostů to odůvodnil, že již je celý projekt rozběhnutý a dokonce jsou již podepsané smlouvy se zhotovitelem. To řadu zastupitelů překvapilo. „Kéž by se takovou rychlostí realizovali i jiné, potřebné projekty,“ povzdechnul si zastupitel Ondřej Petrovský,“ ze Změny pro Liberec/Liberce otevřeného lidem.

Autor projektu, policista a zastupitel Jiří Zavoral vidí situaci jinak. „My jsme za policejní odborovou organizaci vyhlásili sbírku, vybrali 150 tisíc korun, které jsme použili na projektovou dokumentaci. Před dvěma lety jsme s městem podepsali memorandum o spolupráci a v listopadu jsme se byli na radnici zeptat, zda město projekt realizuje a bylo nám to přislíbeno, jelikož v září uplyne 100 let od založení československé policejní služebny v Liberci,“ vysvětluje pro Náš Liberec Jiří Zavoral.

Jiří Zavoral také připomíná, že letos uplyne 80 let od popravy Karla Jaroše a Josefa Blažka. Jaroš byl v letech 1936 až 1938 vedoucím státně-bezpečnostního oddělení policejního ředitelství v Liberci. Popraven byl v Berlíně v roce 1942 pro odbojovou činnost, spolupracoval se skupinou Tří králů. Blažek, rodák z Liberce, byl Jarošovou „pravou rukou“ a je po něm pojmenována ulice v dolní centru. I po Jarošovi se v Liberci jmenovala jedna ulice, nyní je to Studentská. Celkem za II. světové války za činnost v odboji zaplatilo životem 11 policistů, kteří sloužili v Liberci do roku 1938 a pak museli odejít do vnitrozemí po záboru pohraničí Německem.

Památník by měl být koncipován jako sad (viz. obrázek), jehož centrem má být skleněný válec o průměru šesti metrů a uvnitř bude vsazena jabloň. Na skle kromě úryvku české hymny budou i výňatky přísah a slibů příslušníků bezpečnostních sborů od roku 1870 až do současnosti proložené jmény mrtvých policistů. V okolí památníků bude vysazeno přes 30 okrasných hrušní.

 

 

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali