nášLiberec

Search

Vedení města kvůli hádkám nezvládlo ani rekonstrukci Uranu. Přichází o 12 milionů ročně

Pár týdnů před volbami uvnitř koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS nepanuje nejlepší atmosféra. Dlouho trvající hádky se projevily i v tom, že vedení města odsunulo na neurčito další projekt: rekonstrukci bývalé budovy Uranu. Město přitom kvůli tomu Syneru platí miliony na nájmu provizorních prostor pro úředníky. Další peníze odcházejí na úrocích. Neschopnost dohodnout se stojí město Liberec celkově přes 12 milionů korun ročně.

Že je kolem budovy Uranu dusno, informoval Náš Liberec již několikrát v minulosti. Upozornili jsme na podivnosti kolem výběrového řízení i na to, že projekt pro město zpracovává bývalý kontroverzní úředník, jehož jméno figuruje v korupční kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.

Části radniční koalice se také nelíbí samotná podoba rekonstrukce Uranu, která vzešla z podoby architektonické soutěže, kterou připravila Kancelář architektury města pod vedením hlavního architekta Jiřího Janďourka (STAN/Starostové pro Liberecký kraj). Hádky v koalici vedly k tomu, že projekt byl zastaven a odložen na neurčito. Město to však stojí přes 12 milionů ročně. Na úrocích a na nájmu, který platí Syneru.

„Není žádné tajemství, že kolem Uranu se vedla diskuse v rukavičkách nebo bez rukaviček, ale rozhodli jsme se, pár měsíců před volbami to bude nejlepší nechat na novém vedení města. Odpracovali jsme na tom, co jsme si odpracovat mohli,“ uvedla náměstkyně pro dotace Radka Loučková Kotasová z ANO.

„Já jenom poopravím kolegyni, že se rada na tom shodla,“ přihlásil se o slovo Jaroslav Zámečník, primátor Liberce za STAN/Starosty pro Liberecký kraj. „Musím připomenout, že jsme si vzali úvěr na Uran, který je zatížen osmi procenty, ty peníze leží na účtech, a neděje se nic. Chci připomenout, že je Uran vázaný i na nové autobusové nádraží. Neumím si představit, že by se rekonstrukce nedělala, podle mě je to nejlepší řešení.“

Primátor také zmínil, že město platí nemalé peníze společnosti Syner Group, od které si pronajímá prostory pro úředníky, kteří se přesunuli z Uranu do budovy S-Tower. „Také chci připomenout, že S-toweru platíme 350 tisíc měsíčně a tady nám leží 2000 metrů nevyužitých,“ dodal primátor Zámečník.

Primátor má pravdu. Neshoda v koalici pod jeho vedením přijde libereckou kasu jenom v případě Uranu na pěkné peníze. Za nájem S-tower dá Liberec ročně 4,2 miliony korun a dalších 8 milionů korun dá na úrocích bance, od které si na rekonstrukci půjčil 100 milionů korun. Hádky v koalici tak Liberečany stojí 12,2 milionů korun každý rok.

„Myslím si, že projekt URANu byl nastaven tak, že prostor pro autobusové nádraží nebyl jeho součástí. Tím pádem jsem předpokládal, že ač bychom projekt nevysoutěžili, tak že je možnost to autobusové nádraží udělat, jinak to bude velký problém pro ČSAD a kraj. Pokud by se investovalo do části Uranu určených pro autobusové nádraží, tak bychom se vyhnuli tomu, že se bude muset investovat do těch buněk. Pokud tomu tak nebude, může se stát, že budeme muset shánět prostory bůhví kde. Za mě to tedy nebyl správný postup,“ upozornil na stanovisko ODS radní Petr Židek.

„Panuje shoda nad tím, že by se Uran opravil měl. Ta diskuse byla nad tím, že by to mělo stát 150 milionů korun. Spory jsou nad tím, jak je drahá fasáda, ta může být i za několik desítek milionů korun. V této věci se zmiňovala i role Kanceláře architektury města. Takže opravit Uran se má, ale debata je nad tím, zda ho neudělat s levnější fasádou. Ty peníze by se měly použít jinde – na chodníky, MHD …,“ přiblížil adní Marek Vávra skutečnosti, které zase naopak vadí ANO.

Celý průběh veřejné zakázky, jak bylo zmíněno, budí pochybnosti. V soutěži liberecké radnice na rekonstrukci Uranu byl Metrostav a.s. jediným uchazečem. Výběrové řízení, jak popsal Náš Liberec, provázela řada pochybností. Například manažerem projektu byl bývalý kontroverzní úředník, jehož jméno zaznívá u další kauzy Metrostavu, která se týká předražené zakázky na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, kde je souzen i hejtman Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

Dále původní vítěz tendru, pražská společnost Trigema, za podivných okolností ze soutěže odstoupil. Náš Liberec také přinesl zprávu o tom, že azbest, který měl rekonstrukci Uranu v přípravném řízení prodražovat, se ve stavbě, na základě výsledků kontrol, de facto nenachází.

Nakonec tedy vyhrál Metrostav, který se do výběrového řízení přihlásil jako jediný s nabídkou 102 miliony korun, která převyšovala tu původní z loňského roku o zhruba 25 milionů. Přestože firma splnila veškeré podmínky, kvůli svým korupčním skandálům smlouvu s Libercem nemohla podepsat. Korupční kauza ve Středočeském kraji kolem Davida Ratha není jedinou, kde nad Metrostavem visí hrozba zákazu účasti v soutěžích na veřejné zakázky. Stejný požadavek má státní zástupce pro Metrostav i v Liberci, kde jej viní z toho, že byl hlavním organizátorem skupiny, která se pokoušela vykrádat evropské dotace na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Prokurátor požaduje stejný zákaz i pro nástupnické firmy Metrostavu.

Subscribe
Upozornit na
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali