Je nezbytné v současné krizi lidem pomáhat. Zlevnění veřejné dopravy je ideální opatření

Náš Liberec přináší otevřený dopis primátorovi Liberce Jaroslavu Zámečníkovi a hejtmanovi Libereckého kraje Martinu Půtovi, který sepsali zastupitelé za Změnu pro Liberec/Liberec otevřený lidem. Upozorňují v něm na skutečnost, že řada českých, tedy i libereckých domácností, začíná mít velké problémy, a vyzývají představitele města i kraje, aby místo megalomanských projektů směřovali svou pomoc lidem.

Vážený pane hejtmane, vážený pane primátore.

Inflace v Česku se dostala již na úroveň 20 %. Třetina domácností se tak dostává za hranici chudoby, po zaplacení nezbytných výdajů jim nezbývá ani koruna.[1] Před námi je navíc zima a oprávněné obavy z drahé energie. Pomáhat těm neohroženějším skupinám lidí tak musí nejen stát, ale i obce a kraje.

Takovou pomoc není možné nazvat ostatně ani nijak rozpočtově nezodpovědnou. Extrémně vysoká inflace má totiž za následek, že stát, kraje i obce mají navýšené daňové příjmy.[2] Je tak zcela přirozené, že tyto navýšené daňové příjmy využije veřejný sektor k tomu, aby pomohl alespoň nejohroženějším skupinám obyvatel.

Proč město Liberec, ani Liberecký kraj lidem nepomáhá?

Bohužel musíme konstatovat, že v tomto ohledu vedení města Liberec a stejně tak i vedení Libereckého kraje nereaguje dobře. Na úrovni města připravili naši opoziční zastupitelé návrh, kterým by byl lidem nabídnut roční kupon na MHD „na splátky“. Chudší lidé si zkrátka jednorázový výdaj na roční kupóny pro celou rodinu nemohou dovolit – a jak dokazují aktuální výsledky sociologického šetření, jde o cca třetinu domácností. Byť byl předpokládaný náklad na toto opatření odhadnut na max. 10 mil. Kč, což zdaleka nedosahuje navýšeným daňovým příjmům Liberce, byl tento opoziční návrh Radou města Liberec složenou ze Starostů, ODS a ANO, zamítnut.

V případě cen za meziměstskou veřejnou dopravu, Liberecký kraj navýšil její cenu od roku 2019 až o 50 %.[3] Na jaře tohoto roku navíc přestaly platit zvýšené slevy pro studenty a důchodce dotované státem. Liberecký kraj ovšem na zrušení slev, ani na následné navyšování základních životních výdajů kvůli letošní brutální inflaci nijak nereagoval. Situace je dnes nesmyslná. Např. na trase Liberec – Jablonec stojí jízdenka 35 Kč. Předmětnou vzdálenost kolem 12 km ale ujede člověk za méně peněz, i když jede v osobním automobilu sám. A to i při dnešních cenách pohonných hmot!

Naopak, bylo poněkud šokující, když v červnu tohoto roku prezentovalo vedení kraje složené ze Starostů, ODS a Pirátů jako svůj úspěch, že navýšené daňové příjmy byly využity na splacení dlouhodobého dluhu. Předčasné splácení těchto dlouhodobých dluhů přitom v období vysoké inflace nedává ekonomický smysl. Jako z jiného světa pak působí, pokud v této situaci ohlašuje Liberecký kraj zahájení stavby parkovacího domu pro úředníky za bezmála čtvrt miliardy Kč, ve kterém jedno parkovací místo vychází skoro na 1 milion Kč. V současné době a v kontextu zdražování veřejné dopravy prováděné Libereckým krajem je taková investice neobhajitelná!

Zlevňovat veřejnou dopravu dává smysl hned dvakrát

Vyzýváme tak primátora Liberce Jaroslava Zámečníka a hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu, aby přehodnotili svůj dosavadní přístup k tomu, jak reagují na současnou ekonomickou krizi. Vyzýváme je, aby co nejrychleji pomohli rodinným rozpočtům obyvatel Liberce a Libereckého kraje, a to snížením ceny jízdného za veřejnou dopravu.

Právě ceny veřejné dopravy jsou totiž jak pro město Liberec, tak pro Liberecký kraj ideálním nástrojem, jak pomoci v dnešní době lidem, a to velmi dobře cíleně. Jednak využívají veřejnou dopravu ve větší míře chudší lidé. Za druhé vede její intenzivnější využívání k omezení jízd osobními automobily. Taková podpora veřejné dopravy tak zároveň omezuje závislost Česka na dovozu ropy z Ruska. Navýšené daňové příjmy měst a krajů se tím vrátí lidem ihned, bez složitého papírování.

 

Podepsáni liberečtí opoziční zastupitelé, dne 1. 9. 2022:

 Josef Šedlbauer, Jindřich Gubiš, Jindřich Felcman, zastupitelé za Změnu pro Liberec/Liberec otevřený lidem

[1] https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zivot-k-nezaplaceni-daniel-prokop-sociolog_2208241730_mst

[2] https://www.e15.cz/rozhovory/diky-inflaci-stat-vydela-na-danich-40-miliard-navic-rika-ministr-financi-zbynek-stanjura-1391924

[3] https://zdopravy.cz/liberecky-kraj-zdrazi-vyrazne-jizdne-v-nekterych-relacich-az-o-30-36357/, https://zdopravy.cz/liberecky-kraj-zdrazi-verejnou-dopravu-statni-tarif-vyjde-u-rady-tras-levneji-80155/

Subscribe
Upozornit na
60 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než
Dvacet šest prozaiků i básníků, osmnáct výtvarníků a fotografů. Jména jako Miloslav Nevrlý, Jiří Žáček, Pavel Novotný, Zuzana Lazarová, Ilona Witkowska, Filip Zawada, Krystyna
Ministerstvo životního prostředí podpořilo projekt na prosazování změn v zemědělské krajině ve výši 300 tisíc Kč. Ekologové z Institutu pro udržitelný rozvoj (IPUR) v projektu usilují o
V roce 2022 se spolku Čmelák podařilo na území Libereckého kraje vysadit dalších 1000 vzrostlých sazenic tisu. Je to více, než kolik dnes v celém kraji najdeme
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.