nášLiberec

Search

Jablonečtí zastupitelé mají před volbami rozhodnout o vzniku kontroverzního sídliště

Jablonecké zastupitelstvo bude 15. září, týden před volbami, rozhodovat o kontroverzním prodeji pozemků za jízdárnou v Rýnovicích nedaleko OBI a ulice Široká. Dojde-li k prodeji, investor tam postaví velmi nekvalitní sídliště, u kterého hrozí, že se stane ghettem pro obchod s chudobou či noclehárnou pro zahraniční agenturní pracovníky. Navíc tím zastupitelé poruší zásadu rovného přístupu, protože po předchozím vlastníkovi pozemků výbory zastupitelstva při prodeji okolních městských pozemků požadovaly úpravu projektu, ale nyní je navržen prodej bez podmínek.

Záměr na odkup pozemků se objevil už v roce 2020, kdy se ukázalo, že vlastník většiny pozemků v lokalitě má sice už přes 10 let platné územní rozhodnutí povolující umístění sedmi bytových domů, ale klíčové pozemky stále vlastní město. Jaroslav Šída (Piráti) v té době upozornil na to, že projekt má obrovská rizika, a že zároveň kvůli existujícímu povolení město po prodeji přijde o jakoukoli možnost projekt ovlivnit, jak se to stalo již u obchodního centra Central, kde výsledná podoba stavby výrazně pokulhává za líbivými vizualizacemi. Vizualizace totiž nejsou vůbec závazné. Stejně jako lze v rámci platného územního rozhodnutí slučovat a dělit byty. Třeba na samé 1+KK jako na lepší ubytovně.

Půdorysný plán sídliště. Dětské hřiště, soukromí nebo příjemnou ulici neobloženou auty byste hledali marně. Možnost obratiště pro hasiče a popeláře také.

Urbanista Petr Klápště vysvětluje, proč je projekt nekvalitní: „Sídliště je navrženo v odloučené lokalitě, a přitom bez soukromí – lidé si koukají do oken a nemají pro sebe žádný vnitroblok ani předzahrádky. Projekt je téměř bez garáží, takže budou-li obyvatelé vlastnit auta, budou jimi muset obložit ulice. V plánu není ani dětské hřiště, obchod či sportoviště. Kdo tam asi bude chtít bydlet, když i panelová sídliště jsou lepší? To je jako vyšité pro obchod s chudobou nebo jako noclehárna pro zahraniční dělníky. Dnes se běžně novostavby pro tyto účely používají.“

Ekonom Štěpán Matek k tomu dodává: „Možná se to zdá u nové zástavby jako přílišné strašení. Jenže zvlášť v průmyslových městech se dnes pro ubytovny používají i novostavby. V Jablonci už máme za sebou jiný podobný pokus v centru. Ono se to totiž i u nové výstavby vyplatí. Když ubytováváte dělníky z Asie, kteří pracují na směny, tak můžete na jedné posteli protočit dva i tři. A když cílíte na doplatky na bydlení, tak nájmy můžete zvýšit na úroveň, na kterou ani nižší střední třída nemá. A na bydlení pro vyšší střední třídu je ten projekt moc nekvalitní. I v paneláku ve Mšeně se žije mnohem lépe.“

Vizualizace řešení dle územního rozhodnutí. Líbivé vizualizace v materiálu pro zastupitele jsou zavádějící. Jsou to hezké obrázky, které investor vůbec nemusí respektovat.

„Dalším problémem je, že návrh prodeje je postaven tak, že hotová veřejná prostranství nebudou převedena do vlastnictví města. V takové situaci hrozí buď to, že budoucí vlastník celé území uzavře, čímž znemožní sousedům a především jezdcům s koňmi z jízdárny přístup na Prosečský hřeben, anebo si město přístup vymůže vyhláškou a vlastník bude mít nárok na to, aby mu město platilo nájem,“ doplňuje Lenka Opočenská, lídryně Společně pro Jablonec.

Problematický je i přístup města k různým zájemcům o koupi. Po minulém developerovi byly před odsouhlasením prodeje ze strany města požadovány Výborem pro územní plánování a rozvoj a Výborem pro hospodaření s majetkem města úpravy projektu. Když však projekt koupil od původního developera ten současný, najednou je na stole prodej bez podmínek. To je velmi neférové a odporuje to zásadě rovného přístupu k různým firmám.

„Naším cílem není zástavbu zablokovat, ale docílit takových právně závazných úprav, aby projekt nabídl kvalitní bydlení a pro město byl přínosem, nikoli rizikem. Materiál by proto měl být z jednání zastupitelstva stažen, dopracován a poté znovu předložen,“ shrnuje stanovisko zastupitelského klubu Společně pro Jablonec jeho předseda Petr Klápště.

Tisková zpráva Společně pro Jablonec

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt