Problémy s topením v divadle pokračují. Radnice je zametá pod koberec

Problematický stav topení a vzduchotechniky v libereckém Divadle F. X. Šaldy (DFXŠ) odmítá liberecká radnice řešit, byť si na situaci stěžují další a další lidé. Navíc podle opozice vedení města ignoruje zjištění odborníků.  Zakázka, kterou získal vlivný podnikatel a spojenec STAN/Starostů pro LK v době, kdy byla ředitelkou divadla současná poslankyně STAN Jarmila Levko, přišla veřejný rozpočet na 25 milionů korun.

Náš Liberec na to, že jsou zaměstnanci DFXŠ nespokojeni s fungováním klimatizace v divadle i na to, že se tím vedení města a divadla odmítá zabývat, upozornil již na přelomu loňského a letošního roku. Od té se nezlepšilo nic. Naší redakci se podařilo získat stížnost, kterou na začátku léta zaslali zaměstnanci divadla náměstku Zbyňku Karbanovi (ANO) i dalším několika zastupitelům.

Stížnosti pokračují, nyní i oficiálně

Je pod ní podepsána Markéta Doubravská, harfenistka a členka divadelních odborů. Popisuje v ní, že problém s klimatizací v libereckém divadle se stává známým již za hranicemi města. 

„Ráda bych se s Vámi podělila o nejčerstvější zážitek z derniéry opery Rusalka A. Dvořáka, konané dne 5.6.2022, kdy se mne hostující dirigent Ondrej Olos na chodbě během druhé přestávky při teplotě nad 24. stupňů v orchestřišti (podle termostatu) zeptal, zdali by nešla pustit klimatizace, jestli nějakou v divadle máme..  Od paní ředitelky Ing. Jarmily Levko víme, že v divadle klimatizace není, ale zároveň vím, že ani nová vzduchotechnika se nedá kvůli silnému a příliš hlučnému proudu vzduchu pouštět během zkoušek i představení, a dokonce se nepoužívá ani během přestávek. Chápu, že se k Vám možná tak konkrétní informace běžně nedostane, ale právě proto si v dobré víře ve zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců i pro zlepšení komfortu návštěvníků divadla dovoluji Vám tento podnět touto cestou předat,“ píše ve svém dopisu Doubravská.

Poté, co Náš Liberec toto vyjádření adresované zdejším politikům získal, obrátil se i na jeho autorku, zda jí bylo odpovězeno. „Na svůj červnový podnět jsem dosud nedostala odpověď,“ odpověděla Markéta Doubravská naší redakci. 

Zlepšení nenastalo ani co se samotného fungování týče. To potvrdil i další zdroj, dlouholetá zaměstnankyně divadla (redakce její jméno zná, ale na vlastní přání jej neuvádí). „Samozřejmě, že se nezměnilo vůbec nic a upřímně: už ani nedoufám, že se něco změní. Myslím si o tom své,“ uvedla pracovnice a účinkující DFXŠ.

Je to jen „dojmologie“, zní od vedení města

Náš Liberec se proto obrátil přímo na náměstka Karbana z ANO. „Ani mě, ani vedení města, ani příslušnému odboru nebyl od instalace nové vzduchotechniky až doposud předložen jediný konkrétní důkaz, na základě něhož bych si dovolil zmíněnou rekonstrukci označit za „problematickou“. To, že si někteří zaměstnanci postěžovali, že je někomu chladněji a někomu zase tepleji, ještě neznamená, že je na rekonstrukci něco špatně. Příslušný odbor neshledal jediný důvod k reklamaci a připomínky pana zastupitele Felcmana (Liberec otevřený lidem – pozn.red.) projednal přímo s ním na osobním jednání. Zároveň mu byla poskytnuta i projektová dokumentace. A to už před několika měsíci. Od té doby pan zastupitel již podle mých informací nevznesl žádný doplňující dotaz či podnět. Proto předpokládám, že ho jednání s našimi úředníky přesvědčilo o tom, že rekonstrukce vzduchotechniky byla provedena odborně, a není důvod nic reklamovat,“ uvedl na dotaz Našeho Liberce náměstek pro ekonomiku Zbyněk Karban.

„Současně je třeba brát v potaz, že pokud bychom se měli detailně zabývat tím, nakolik byla nová vzduchotechnika nastavena správně, měli-bychom tak učinit na základě odborného monitoringu, sběru a posouzení dat, ale i případných konkrétních stížností zaměstnanců v konkrétních časech a termínech. Jinak se budeme zabývat pouhou „dojmologií“ a pocitem, kdy a komu je v konkrétní chvíli v divadle moc teplo nebo naopak příliš chladno,“ dodal náměstek.

Odborníci ale našli chyby, vedení města mlčí

S postojem náměstka Karbana ale nesouhlasí zmíněný zastupitel za Liberec otevřený lidem Jindřich Felcman. Upozorňuje na skutečnost, že odborníci, kteří prováděli kontrolu klimatizace, v ní našli zásadní pochybení a že on sám o všem vedení města informoval.

 „Pan náměstek Karban bohužel opomíjí, že jsem mu v dané věci opakovaně dodal další podklady. Poté, co mi byla v lednu předána projektová dokumentace vzduchotechniky, jsem jí nechal prověřit odborníky. Ti mi potvrdili zásadní pochybnosti, jak byla tato stavební akce naprojektována a provedena. Na konci března jsem tak náměstka Karbana seznámil s mými zjištěními a požádal ho o provedení auditu,“ uvedl pro Náš Liberec zastupitel Felcman.

Ještě zajímavější je ale reakce jeho kolegy, za divadlo odpovědného náměstka pro kulturu a spolustraníka bývalé ředitelky, Ivana Langra ze STAN/Starostů pro LK. Není to tiž žádná. Ačkoliv naše redakce náměstku Langrovi poslala k věci několik dotazů (a jindy nemá problém odpovědět), na žádný reakce nepřišla.

Problematickou klimatizaci prováděla firma podnikatele blízkého Starostům

Ignorování problémů, které trápí zaměstnance v libereckém divadle, ale může mít jednoduché vysvětlení. Jak Náš Liberec informoval, na rekonstrukci klimatizace sice proběhlo výběrové řízení, ale překvapivě se do něj přihlásila jen jedna firma, která také uspěla. Následným zhotovitelem se pak stala firma WARMNIS spol. s r.o. Ta byla jediným uchazečem v celém výběrovém řízení. Zvítězila s cenou 19 377 400 Kč bez DPH (předpokládaná cena byla 18 055 000 Kč bez DPH). Cena ovšem během rekonstrukce vzrostla o další téměř 2 miliony korun. Výsledná částka byla 21 311 754 Kč bez DPH, tedy 25 787 222 Kč včetně DPH. Na akci se podílely dvě subdodavatelské firmy.

Není bez zajímavosti, že jednatel a majitel společnosti WARMNIS spol. s r.o. Jiří Lenkvík byl jmenován Starosty pro Liberecký kraj do dozorčí rady liberecké teplárny, byť je jejím přímým konkurentem na trhu dodavatelů tepla. Lenkvíkova firma WARMNIS spol. s r.o. zároveň vytápí liberecký bazén i Oblastní galerii Liberec, která zase patří Libereckému kraji, kde rovněž vládnou Starostové.

Subscribe
Upozornit na
38 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový