Týden pod Ještědem: upachtěná koalice aneb patos stranou, jede se dál

Tak už máme i v Liberci koalici. A dopadlo to, jak se čekalo. Změna se nekoná, Liberec se bude dál řídit z kraje a okolních vesnic, hlavní roli bude hrát výroba PR a obrázků… Patetické výkřiky o referendu o vládě na jedné straně nebo obraně demokracie na straně druhé vzaly za své, pragmatismus zvítězil.

Byť to neradi slyší ti i ti, voliči Starostů a ANO jsou si v lecčem podobní. Také spoléhají na své silné vůdce odjinud, z Prahy nebo Libereckého kraje, také se stejnou silou vůči sobě vymezují, také i komunální nebo i senátní volby berou jako výsostné politikum, se stejným patosem o obraně své představy demokracie.

To má své klady – jsou disciplinovaní a k volbám chodí. Nerozhodují ovšem racionální témata, ale ideologické nálepky. Jedni volí proti asociální vládě a „polistopadovému kartelu“, druzí brání demokracii před „estébákem a návratem komunismu“. Skutečná komunální politika a rozvoj jde stranou, rozhoduje politický šturm.

V Liberci dopadly volby plichtou. Síly se de facto srovnaly, a proto je výsledná koalice představitelkou těch, kteří přišli k volbám nejvíce. Tedy voličů Starostů a ANO. Skutečným vítězem je ale pragmatismus a určitá „nepolitická politika“, vzájemná dohoda o rozdělení postů a sfér vlivu. Status quo.

Snad ještě více než u ANO, je to legračnější u Starostů (TOP 09 a KDU-ČSL nelze moc brát vážně, protože v Liberci jde jen o nesvéprávný, vlastního života neschopný přívěsek STAN/Starostů pro LK…). Za ně v zastupitelstvu zasednou i ti nejukřičenější „obránci demokracie“, v nedávné minulosti spojeni s Milionem chvilek proti Babišovi, aby se dnes, po volbách, s babišovci chytili vesel, respektive pohodlných židlí. Míra politického kýče byla zase naplněna až po okraj…

Co je ale na pováženou je skutečnost, že Liberec v posledních letech nedokáže vygenerovat silné politické osobnosti. V příštích čtyřech letech ho tak pravděpodobně znovu čeká ostudná, submisivní role poslušného oslíka, který potáhne, kam se na kraji zavelí. U Starostů je to více než pravděpodobné, ale ani u ANO proti tomu stylu zneužívání Liberce, který je plnou čtvrtinou celého kraje, pravděpodobně nikdo nevystoupí, tak jako tomu nebylo dosud.

Rozvoji města to nepomůže, tak jako mu to nepomohlo dosud. Vzpomeňme na všechny sliby, ze kterých zůstaly jen pěkně napsané tiskové zprávy a hezké obrázky. Místo toho se město vzdávalo hotových projektů za stovky milionů, majetku v řádu miliard, propadalo se do marginality a závislosti na zpupných venkovských šíbrech.

Liberec má také staronového senátora. Ten pro Liberec za šest let svého mandátu nic moc neudělal. Vlastně o něm ani nebylo slyšet. Na začátku mandátu v roce 2016 se přišel představit, o šest let si přišel říct znovu o podporu a stihl u toho hulvátským způsobem pozurážet volené městské zastupitelstvo. Starostové ovšem mají disciplinované voliče, a tak se v roce 2028 můžeme těšit na další výstup pana senátora.

Subscribe
Upozornit na
80 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.