TMR začíná na Ještědu zasněžovat již během babího léta pomocí pitné vody

Vláda kvůli energetické krizi doporučuje snižovat teplotu vytápění v domácnostech i na pracovištích, nakupovat si svetry, méně se koupat… Pro firmu slovenského miliardáře, která provozuje na Ještědu lyžařský areál a je příjemcem veřejné podpory, ovšem omezení zřejmě neplatí. Začala vyrábět umělý sníh už začátkem října, za vysokých teplot.

Vypadá to absurdně. Všude se, v souvislosti s válkou na Ukrajině a energetickou krizí, mluví o potřebě šetřit energiemi. Firmy i domácnosti se omezují. Vedle toho je aktuální počasí na příjemných, až pozdně letních teplotách, lidé pod Ještědem ještě nosí kraťasy a mikiny.

Naproti tomu na Ještědu se už zasněžuje. To je energeticky vysoce náročná záležitost, dochází během ní i k velkému plýtvání vodou, které byl v posledních letech varovný nedostatek. Navíc se zde sníh vyrábí z vody pitné.

Na paradoxní situaci upozornili opoziční zastupitelé z Liberce otevřeného lidem (LOL). Naopak zastupitelé za STAN/SLK vidí v kritice takových praktik návrat komunismu.

„Přípravy na zimní sezónu jsou u nás v plném proudu. Pod Ještědem přibývají první hromady sněhu díky zasněžovacímu zařízení TechnoAlpin Snowfactory SF100 Mobile, které vyrábí technický sníh bez ohledu na okolní teploty,“ pochlubila se před dvěma dny společnost Tatry Mountains Resorts slovenského miliardáře Igora Rattaje (TMR) na sociálních sítích.

Jenomže to vyvolalo bouři nevole. Nejen u Liberečanů samotných, ale i zastupitelů. „Utáhněte si opasky, vezměte si druhý svetr, snižte teplotu v bytech a zapněte zasněžovací stroje,“ napsal v reakci na příspěvek Jindřich Felcman z LOL.

„Kdybyste hledali příklad toho, jak absurdně je nastavená vládní pomoc v době energetické nouze, přijeďte do Liberce k nám pod kopec. Už od léta se přitom všude píše, že pro zvládnutí zimy bude klíčové, kolik energie dokážeme ušetřit. Chápu, že někteří šetřit nemusí, ale to neznamená, že se nemají chovat odpovědně,“ okomentoval situaci jeho kolega Jaromír Baxa.

Kritika opozičních zastupitelů si ovšem vyžádala i reakci zástupců liberecké koalice, která je TMR dlouhodobě a výsostně nakloněna. „Liberečtí „zelení“ opět vystrkují růžky. Vadí jim podnikání, kdy firma tvoří výrobní prostředky a řádně za ně platí. Tuhle písničku jsme poslouchali čtyřicet let a víme, jak to dopadlo. Jen závist jedněch proti druhým,“ napsal člen TOP 09 a zastupitel za STAN/SLK Zdeněk Chmelík.

TMR má zejména u libereckých koaličních stran Starostů, ANO či ODS dveře do široka otevřené. Firma získala do pronájmu areál na Ještědu za podmínek, které od začátku kritizovala opozice i zástupci místních ekologických organizací.

Ti varují před jejími praktikami, když nedodržuje dva roky staré dohody a prosazuje masivní vykácení ještědského hřbetu. Původně TMR mělo stačit vykácení sjezdovky Nová Skalka, zhruba 7 hektarů lesa. Jenomže nyní prosazuje vykácení dalších, zhruba 50 hektarů, což může mít podle ekologů katastrofální následky pro zdejší přírodu i lidi.

Firmě slovenského miliardáře zadlužený Liberec vychází vstříc i finančně. Vstřícné vztahy mezi Rattajovým TMR a Starosty byly na podzim loňského roku dokonce důvodem krize v radniční koalici. Vedení města v čele s primátorem v říjnu 2019 odmítlo požadavek na 7,5 milionu korun na opravu skokanských můstků, které po něm chtěla TMR. Primátor to dokonce razantně odmítal v médiích, podobně proti příspěvku mluvil další radní, Michal Hron ze Starostů.

Jenže po lobbingu Renáty Balášové, zastupitelky za ANO a zaměstnankyně Igora Rattaje, a stranického příkazu od hejtmana Martina Půty museli vládnoucí Starostové během jednoho týdne otočit a peníze poskytnout, ač předtím tvrdili, že je potřebují na chodníky a dětská hřiště. Hejtmanovu diktátu se odmítl podvolit náměstek Jiří Němeček z ANO a na svou funkci v roce 2019 rezignoval.

V roce 2020 liberecká radnice hlasy koalice STAN/SLK, ANO a ODS zase odpustila Rattajově firmě část nájemného. Liberečtí radní schválili záměr snížení nájmu za období duben, květen a červen 2020. Mimořádná sleva odpovídala výši 330 620 Kč bez DPH.

Subscribe
Upozornit na
54 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Reakce koaličních stran Starostů, ANO a Pirátů na nebývalou krizi důvěryhodnosti je ubohá. Bez jakékoliv sebereflexe vykládají aktuální korupční jako selhání jednotlivců. Opomíjejí ovšem