Senátor Canov je opět starostou Chrastavy

Michael Canov ze STAN/SLK, který nedávno obhájil svůj mandát senátora v Liberci, se opět stal starostou Chrastavy. Canov vedle svých politických funkcí kumuluje i odměny, které za ně pobírá.

Zatímco náměstek hejtmana za ODS Dan Ramzer složí svou funkci ve vedení Libereckého kraje, aby se znovu mohl stát starostou Frýdlantu, u Starostů je praxe jiná. Ačkoliv často kritizují kumulaci funkcí u svých politických konkurentů, sami se těmito hlásanými pravidly neřídí.

„Náš první místopředseda a senátor Michael Canov byl pošesté v řadě zvolen starostou Chrastavy. Poprvé se tak stalo v roce 2002. Předtím, v letech 1994-2002, zastával pozici místostarosty. Gratulujeme!“ chlubí se na svém facebookovém profilu Starostové pro Liberecký kraj, kteří se na celostátní úrovni hlásí k hnutí STAN.

Michael Canov kritiku, že funkce kumuluje, odmítá, podle něj, jde o dokonce o výhodu. „Je to v pořádku. Souběh senátor – starosta je v Senátu nejen běžný, ale i prospěšný. Jsou to právě senátoři – starostové, kteří nejvíce v Senátu dbají o prospěch obcí a jsou s problémy obcí spjatí, protože se nedostávají do bubliny, která by je od problémů obcí vzdalovala,“ uvedl před několika týdny pro Náš Liberec.

Nicméně právě Canovovi vyčítají liberečtí politici, a to z různých stran, že například práci senátora pro Liberec silně zanedbává. Na liberecké radnici se objevil dvakrát za šest let, když se přišel představit v roce 2016 a minulý měsíc, když si přišel říct o další podporu.

Jak Náš Liberec informoval minulý měsíc, Canov se vyhýbá přímé odpovědi, kolik daňové poplatníky jeho kumulace funkcí stojí, byť si žádnou odměnu neodpustí. Náš Liberec proto odměny senátora Canova, který je nejlépe placeným politikem Libereckého kraje, sečetl.

Dohromady to činí bezmála 200 tisíc korun měsíčně. K tomu je ještě třeba připočíst částku sloužící jako náhrada nájemného na kancelář, ale protože senátor Canov konkrétní výši jím uplatňovaných náhrad neuvedl (a to ani na přímý dotaz), nelze ji vyčíslit přesně.

Senátor Canov tedy přijde daňové poplatníky na zhruba 2,5 milionu korun ročně. To ale není všechno. Za každého senátora dostává navíc jeho strana, v případě Michaela Canova STAN/Starostové pro LK, 900 000 Kč každý rok.

Subscribe
Upozornit na
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a
Divadlo vpravdě absurdní připomíná vývoj kolem zakázky na rekonstrukci libereckého bazénu, kterou podle policie řídil šéf Syneru Petr Syrovátko. Primátor Jaroslav Zámečník a jeho
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice