Senátor Canov je opět starostou Chrastavy

Michael Canov ze STAN/SLK, který nedávno obhájil svůj mandát senátora v Liberci, se opět stal starostou Chrastavy. Canov vedle svých politických funkcí kumuluje i odměny, které za ně pobírá.

Zatímco náměstek hejtmana za ODS Dan Ramzer složí svou funkci ve vedení Libereckého kraje, aby se znovu mohl stát starostou Frýdlantu, u Starostů je praxe jiná. Ačkoliv často kritizují kumulaci funkcí u svých politických konkurentů, sami se těmito hlásanými pravidly neřídí.

„Náš první místopředseda a senátor Michael Canov byl pošesté v řadě zvolen starostou Chrastavy. Poprvé se tak stalo v roce 2002. Předtím, v letech 1994-2002, zastával pozici místostarosty. Gratulujeme!“ chlubí se na svém facebookovém profilu Starostové pro Liberecký kraj, kteří se na celostátní úrovni hlásí k hnutí STAN.

Michael Canov kritiku, že funkce kumuluje, odmítá, podle něj, jde o dokonce o výhodu. „Je to v pořádku. Souběh senátor – starosta je v Senátu nejen běžný, ale i prospěšný. Jsou to právě senátoři – starostové, kteří nejvíce v Senátu dbají o prospěch obcí a jsou s problémy obcí spjatí, protože se nedostávají do bubliny, která by je od problémů obcí vzdalovala,“ uvedl před několika týdny pro Náš Liberec.

Nicméně právě Canovovi vyčítají liberečtí politici, a to z různých stran, že například práci senátora pro Liberec silně zanedbává. Na liberecké radnici se objevil dvakrát za šest let, když se přišel představit v roce 2016 a minulý měsíc, když si přišel říct o další podporu.

Jak Náš Liberec informoval minulý měsíc, Canov se vyhýbá přímé odpovědi, kolik daňové poplatníky jeho kumulace funkcí stojí, byť si žádnou odměnu neodpustí. Náš Liberec proto odměny senátora Canova, který je nejlépe placeným politikem Libereckého kraje, sečetl.

Dohromady to činí bezmála 200 tisíc korun měsíčně. K tomu je ještě třeba připočíst částku sloužící jako náhrada nájemného na kancelář, ale protože senátor Canov konkrétní výši jím uplatňovaných náhrad neuvedl (a to ani na přímý dotaz), nelze ji vyčíslit přesně.

Senátor Canov tedy přijde daňové poplatníky na zhruba 2,5 milionu korun ročně. To ale není všechno. Za každého senátora dostává navíc jeho strana, v případě Michaela Canova STAN/Starostové pro LK, 900 000 Kč každý rok.

Subscribe
Upozornit na
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberec přijde o desítky milionů korun. V polovině září ohlásil primátor města Jaroslav Zámečník (STAN/SLK), že zvýší daň z nemovitosti, a napraví tím to,
Jedna z dominant města, neorenesanční radnice, má dnes narozeniny. Přesně před 130 lety byla dokončena její stavba, a to přesně po pěti letech od
Sotva hejtman Libereckého kraje ohlásil, že bude svůj post obhajovat i pro čtvrté volební období, vyšla najevo zajímavá skutečnost. Používal totiž telefon s aplikací
Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj