Primátorem je znovu Jaroslav Zámečník, v koalici to ale skřípe od začátku

Včera byla zvolena nová městská rada v čele s primátorem Jaroslavem Zámečníkem. Nicméně hlasování o jednotlivých náměstcích a radních dává tušit, že Liberec čekají další čtyři roky hádek a rozporů uvnitř koalice.

Primátor Jaroslav Zámečník (STAN/SLK) byl zvolen všemi hlasy koalice, dalo mu hlas 29 zastupitelů z 39. Ve svém projevu, kde obligátně zmínil bývalého prezidenta Václava Havla, vyzval všechny zastupitele k jednotě. „Zahoďme často až zbytečné osobní spory a pojďme pracovat pro město. Myslím si, že lidé jsou hádkami jen unaveni,“ uvedl staronový primátor Jaroslav Zámečník, který je v liberecké politice již od začátku devadesátých let. 23 let reprezentoval barvy ODS, od roku 2014 je u STAN/SLK.

Nicméně skutečnost, že primátorova slova jsou jen zbožným přáním nebo inaugurační frází, potvrdila hned následující hlasování. V ní se volili jeho náměstci a další radní, ale tajná volba jasně ukázala, jak velké pnutí je uvnitř koalice a že zejména mezi Starosty na straně jedné a ANO a ODS na straně druhé pořád zejí hluboké rány. 

Zatímco Šárka Prachařová, primátorova statutární náměstkyně z ANO, získala dokonce 30 hlasů, a musel ji tak podpořit někdo z opozice (kde ovšem minimálně LOL u některých náměstků deklaroval, že se volby nezúčastní), zejména radní ze STAN/SLK dopadli na pováženou a jejich koaliční partneři jim vyslali jasný signál, jak si představují společné vládnutí.

Nejméně hlasů získal neuvolněný radní Robert Korselt z TOP 09, který ovšem kandidoval za STAN/SLK. Získal pouhých 22 hlasů, což pravděpodobně znamená, že jej nepodpořilo 7 zastupitelů z 29, kterými disponuje koalice STAN/SL, ANO, ODS a Pirátů.

O něco méně hůře dopadl náměstek pro veřejný prostor, architekturu a dopravní stavby, dosavadní hlavní architekt města, Jiří Janďourek ze STAN/SLK. Pro něj hlasovalo jen 24 zastupitelů z 29. Janďourkovo angažmá na liberecké radnici za poslední tři roky, kdy se stal hlavním městským architektem a zároveň byl kandidátem a de facto i politikem Starostů, bylo silným neuralgickým bodem uvnitř minulé koalice STAN/SLK, ANO a ODS. A tajná volba ze včerejšího večera ukázala, že jím zřejmě bude i nadále.

Třetím „nejslabším“ byl dlouhodobý náměstek pro kulturu a školství za STAN/SLK Ivan Langr. Toho podpořilo 26 zastupitelů. Naopak všech 29 hlasů získal jeho kolega, neuvolněný radní Liberce a starosta Vratislavic nad Nisou Lukáš Pohanka.

Za ANO byl radním pro územní plán a energetiku zvolen dosavadní úředník Adam Lenert, získal 28 hlasů. Svou gesci náměstka pro infrastrukturu a IT obhájil Jiří Šolc, tentokrát však v barvách ANO, podpořilo ho 27 zastupitelů. ANO má i svou neuvolněnou náměstkyni pro sociální věci, tou je Martina Teplá, pro kterou hlasovalo 28 zastupitelů.

28 hlasů získal i nový náměstek pro sport a majetek, Petr Židek z ODS. Neuvolněného náměstka za Piráty Jana Hrušku, jehož funkce je v Liberci novinkou, podpořilo jen 26 zastupitelů nové liberecké koalice.

Neuvolnění náměstci si také přijdou na vyšší odměny. Martina Teplá z ANO  a Jan Hruška z Pirátů tak budou pobírat nikoliv 12 tisíc korun jako dosud, ale 30 tisíc.

Symbolicky přišel nového primátora a radu podpořit i hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který je zároveň primátorovým stranickým šéfem, a poslední čtyři roky nejen od opozice sílí hlasy, že má v Liberci až moc velké slovo. Ukázal se i senátor Liberce Michael Canov, který byl nedávno za Liberec znovu zvolen a který se za své první šestileté období na liberecké radnici ukázal dvakrát.

Subscribe
Upozornit na
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový
Liberecké zastupitelstvo včera na svém mimořádném jednání schválilo nadlimitní řízení na zakázka ve výši 583 milionů s DPH na na rekonstrukce 12 městských budov,