Liberecký architekt Jiří Suchomel získal prestižní ocenění

Jeden z nejznámějších libereckých architektů a akademiků, Jiří Suchomel získal Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury za průkopnictví v oblasti udržitelné architektury. Oceněn byl i za založení a dlouhodobé vedení a rozvíjení dnešní Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.

Profesor Jiří Suchomel byl oceněn včera v Národním divadle v Praze. Za Jiřím Suchomelem stojí více než padesátiletá architektonická a projektová praxe v oboru navrhování pozemních staveb, interiérů a urbanismu. Má zkušenosti s vedením pracovních týmů a projektových kanceláří, činností v představenstvu České komory architektů a prací v porotách architektonických soutěží.  V roce 1984 Jiří Suchomel převzal od Karla Hubáčka vedení Ateliéru 2. Tradici ateliéru se snažil udržet i po roce 1989 jako člen již soukromé kanceláře SIAL.

Nesmazatelnou stopu také zanechal v akademické sféře. V roce 1994 založil v Liberci fakultu architektury a byl jejím prvním děkanem. Do roku 2011 pak vedl i katedru architektury a do roku 2018 architektonický ateliér. V roce 2001 založil fakultní architektonickou kancelář AR-TUL, kterou vedl do roku 2019. V roce 1993 se habilitoval na Fakultě architektury ČVUT v Praze na základě souboru svých architektonických prací. V roce 2000 byl jmenován profesorem architektury a designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V současnosti vede na fakultě bakalářské, diplomové a doktorské práce a výzkumný projekt 3D-STAR, zaměřený na využití 3D tisku ve stavebnictví a architektuře. Pedagogicky působil na dvou českých a třech zahraničních universitách.

Mezi jeho nejznámější realizace patří České státní pojišťovny v Liberci, a především kulturní dům Crystal v České Lípě, kde experimentoval s využitím sluneční energie. V letech 1982–1984 realizoval spolu s Emilem Přikrylem a Johnem Eislerem dům IBA v Berlíně. V Liberci se rovněž podílel na podobě nového kampusu zdejší univerzity. Je spoluautorem Informačního centra a rektorátu Technické univerzity i zdejší Budovy G.

foto: TV Architekt

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.