Glosa: Třídní válka v praxi

Už třicet let to je zažitý styl „politické argumentace“, a to zejména od pravicových politiků, kteří ostatně vládnou i v Liberci. Na kraji i na městě. Pokud se to hodí, vytáhne se na oponenty „třídní nenávist“, komunismus, soudruzi… Vtipné to není, ale je to vlastně pravdivé. Politika má třídní rozměr a zrovna Liberecký kraj to dokazuje.

S nápadem podpořit bohaté a stále bohatnoucí stavební giganty v době, kdy se nemalá část společnosti potýká s nebývalou inflací, zdražováním, energetickou krizí a s oprávněnou obavou hledí do budoucna, mohou přijít jen politici v zásadě dvojího druhu.

Buď politici naprosto asociální a odtržení od reality a života většiny lidí nebo ti, co jsou přímo v žoldu podobných společností. Vlastně je tu ještě jedna možnost: že se jedná o kombinaci obojího. V každém případě je to do nebe volající. Zvlášť dnes, kdy se nálada ve společnosti vyhrocuje a body sbírají extrémističtí, „vlastenečtí“ křiklouni.

Liberecký kraj se nechystá rozdávat žádné „svoje peníze“. Veškeré prostředky dostává od státu, který je zase vybral od lidí i firem. Ano – i stavební firmy platí daně. A ne vždy malé, ale pořád je to zlomek oproti většině z populace, která stát platí na daních ze svých příjmů nebo skrze DPH a spotřební daň.

Vzít peníze od lidí a dát je velkým firmám, které vykazují rekordní zisky, není jen výsměchem lidem i ekonomice, která stojí na spotřebě domácností. Je to krystalická ukázka ideologického zakotvení, často i zaslepenosti. A dost možná i objednávky, co si budeme namlouvat…

Každopádně je to výraz třídního myšlení i praxe, byť to dotčení jistě neradi slyší. Jen tentokrát na opačném ideologickém pólu.

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
„Zlo“. Tak jednoduchý, trefný a vše vypovídající transparent měl jeden z odpůrců Andreje Babiše v Liberci. Nicméně vzhledem k tomu, jak se Babišovi nepřátelé chovali v Liberci a
Pravicové koalice vládnoucí našemu městu i kraji, skoro v identické podobě, nadělily spoluobčanům pod stromeček (a ještě s předstihem) dvojí zdražení: dopravy a odpadů.
Verba docent, exempla trahunt. Slova učí, příklady táhnou, říká se od klasických dob a je to pořád pravda. Možná někomu skutečnost, že si primátor
V Liberci proběhlo první řádné zasedání zastupitelstva. A hned napoprvé se moc pěkně nepředvedlo. Respektive předvedlo, že staré zvyky a manýry se měnit v Liberci prostě