Glosa: Třídní válka v praxi

Už třicet let to je zažitý styl „politické argumentace“, a to zejména od pravicových politiků, kteří ostatně vládnou i v Liberci. Na kraji i na městě. Pokud se to hodí, vytáhne se na oponenty „třídní nenávist“, komunismus, soudruzi… Vtipné to není, ale je to vlastně pravdivé. Politika má třídní rozměr a zrovna Liberecký kraj to dokazuje.

S nápadem podpořit bohaté a stále bohatnoucí stavební giganty v době, kdy se nemalá část společnosti potýká s nebývalou inflací, zdražováním, energetickou krizí a s oprávněnou obavou hledí do budoucna, mohou přijít jen politici v zásadě dvojího druhu.

Buď politici naprosto asociální a odtržení od reality a života většiny lidí nebo ti, co jsou přímo v žoldu podobných společností. Vlastně je tu ještě jedna možnost: že se jedná o kombinaci obojího. V každém případě je to do nebe volající. Zvlášť dnes, kdy se nálada ve společnosti vyhrocuje a body sbírají extrémističtí, „vlastenečtí“ křiklouni.

Liberecký kraj se nechystá rozdávat žádné „svoje peníze“. Veškeré prostředky dostává od státu, který je zase vybral od lidí i firem. Ano – i stavební firmy platí daně. A ne vždy malé, ale pořád je to zlomek oproti většině z populace, která stát platí na daních ze svých příjmů nebo skrze DPH a spotřební daň.

Vzít peníze od lidí a dát je velkým firmám, které vykazují rekordní zisky, není jen výsměchem lidem i ekonomice, která stojí na spotřebě domácností. Je to krystalická ukázka ideologického zakotvení, často i zaslepenosti. A dost možná i objednávky, co si budeme namlouvat…

Každopádně je to výraz třídního myšlení i praxe, byť to dotčení jistě neradi slyší. Jen tentokrát na opačném ideologickém pólu.

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
„Habemus papam,“ chtělo by se říct, když člověk sleduje prezidentskou kampaň i její výsledky. Jako by nešlo o prezidenta, ale o náboženského monarchu. Spousta
„Zlo“. Tak jednoduchý, trefný a vše vypovídající transparent měl jeden z odpůrců Andreje Babiše v Liberci. Nicméně vzhledem k tomu, jak se Babišovi nepřátelé chovali v Liberci a
Pravicové koalice vládnoucí našemu městu i kraji, skoro v identické podobě, nadělily spoluobčanům pod stromeček (a ještě s předstihem) dvojí zdražení: dopravy a odpadů.
Verba docent, exempla trahunt. Slova učí, příklady táhnou, říká se od klasických dob a je to pořád pravda. Možná někomu skutečnost, že si primátor