Týden pod Ještědem: to neděláš dobře s tím zdražováním, Jaroslave…

Pravicové koalice vládnoucí našemu městu i kraji, skoro v identické podobě, nadělily spoluobčanům pod stromeček (a ještě s předstihem) dvojí zdražení: dopravy a odpadů. Přitom od státu město a kraj dostanou stovky milionů navíc, které těm samým spoluobčanům z kapes vytáhla inflace. 

„Peněz máme od státu více, můžeme pomoci lidem, kterým je hůře,“ mohli si říct na kraji a na městě, ale ne. Kraj bude v příštím roce hospodařit se zhruba miliardou navíc, v Liberci to bude o nějakých půl miliardy více. Ty peníze si krajští ani městští politici nevysloužili svou prací, pílí ani umem. Dostali je prostě od vlády. Ta je zase skrze DPH a spotřební daň vytáhla z kapes lidí, kteří více zaplatí na potravinách, energiích, pohonných hmotách a vlastně na všem.

S čím ale přichází krajská i městská ODS, slušná a demokratická ODS B (Starostové), k čemuž jim hrají druhé housle Piráti a na městě i ANO, které po hříchu zaplnilo prostor po nebožce sociální demokracii? S odmítáním pomoci potřebným a naopak se zdražováním.

Na kraji se o nějakou pomoc lidem nesnaží vůbec, tamní hejtmanova klientelistická parní mašina dál raději hlava nehlava protlačuje monstrózní (a někdy hodně podezřelé) stavební zakázky, na městě před pár týdny zase odmítli balíček pomoci chudým libereckým domácnostem (je dlužno dodat, že s deklarací, že ne definitivně – tedy uvidíme).

Místo toho Liberecký kraj znovu zdražuje jízdné, které se dotkne nízko a středně příjmových obyvatel, v Liberci se budou (zase) zvedat ceny odpadů. Že to není o moc? Za a) jak pro koho, za b) to ukazuje na priority, které mají na městě a na kraji. A také na zamrzlou ideologickou poučku, která v ČR , i u nás na krásném severu, určuje směr politiky už do dob dvou nesvatých Václavů, déle než 30 let. Tedy: privatizovat zisky, socializovat ztráty a náklady.

Institut pro kriminologii a sociální prevenci při Ministerstvu spravedlnosti v tomto týdnu vydal varování, že agresivita v české společnosti roste. Není se čemu divit. Radost z toho mohou mít snad jen nejrůznější pravicoví extrémisté a podvodníci a hochštapleři, kteří se na lidském neštěstí snaží získat politickou moc nebo si namastit kapsu. Většinou obojí. Česká vláda, ale i ta naše krajská a městská, pak dělají vše proto, aby se jim v tom dařilo.

„Na zámku se dneska tančí… a dole v chalupách bodaj nože do stolu,“ zpívá jedna stará česká kapela z Plzně, ale její texty platí i pro kraj pod severními horami. A vypadá to, že budou stále aktuálnější.

Subscribe
Upozornit na
56 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
„Zlo“. Tak jednoduchý, trefný a vše vypovídající transparent měl jeden z odpůrců Andreje Babiše v Liberci. Nicméně vzhledem k tomu, jak se Babišovi nepřátelé chovali v Liberci a
Verba docent, exempla trahunt. Slova učí, příklady táhnou, říká se od klasických dob a je to pořád pravda. Možná někomu skutečnost, že si primátor
V Liberci proběhlo první řádné zasedání zastupitelstva. A hned napoprvé se moc pěkně nepředvedlo. Respektive předvedlo, že staré zvyky a manýry se měnit v Liberci prostě
Tento týden uběhlo 84 let od vypálení synagogy v Liberci. A skoro nikdo si nevzpomněl. Svatomartinská husa a koncert Kabátů jsou holt důležitější. Přitom dnes,