Město bude opět pomáhat lidem v nouzi najít bydlení

Liberec uspěl se žádostí o dotaci na neinvestiční projekt „Centrum bydlení Liberec II“. Dotace je ve výši 19 312 020 Kč. Město projekt doplní 2 140 000 Kč. Obnoví se tak úspěšná pomoc Liberečanům, kteří hledají cestu z nouze a potřebují sehnat důstojné bydlení.

Projekt navazuje na projekt Centra bydlení Liberec, který byl zahájen v roce 2020 a skončil k 31.  říjnu  2022.  Centrum bydlení  Liberec  II  řeší  systém  sociálního  bydlení  v  bytovém  fondu  statutárního města Liberce.  Reaguje  na identifikované potřeby města v oblasti řešení bytové nouze. Cílem je zejména zlepšit systém městského bydlení pomocí kontaktního centra bydlení, aplikací nového procesu žádání o byt, podpory zabydlování  a bydlení, včetně posílení systému prevence ztráty bydlení.

Město Liberec otevřelo nové kontaktní místo pro příjem žádostí o městský nájemní byt poprvé v roce 2021. Jeho cíl je pomoci sociálně slabším obyvatelům a všem těm, kteří se ocitli v problémech ohledně bydlení. 

Loni zřízené a dnes obnovené centrum pro otázky bydlení nabízí Liberečanům pomoc, pokud chtějí podat registraci a žádost o byt (včetně domů s pečovatelskou službou a bezbariérové byty). Zkušení sociální pracovníci lidem pomohou při bytové nouzi, zabydlování v sociálním bydlení nebo při řešení sociálních dávek, hledání bydlení a zajistí další odbornou pomoc.

Sociální pracovníci jsou rovněž vyškoleni pracovat s metodou Housing first. Pod tímto názvem se skrývá v mnoha městech využívaná metoda určená k pomoci lidem bez domova, kteří potřebují komplexní podporu. Jedná se o inovativní metodu, která v posledních letech zdomácňuje i v českém prostředí. Podstatou metody je poskytnout lidem bez domova standardní bydlení bez předchozí léčby či “tréninku” a současně jim poskytnout potřebnou pomoc dle jejich individuálních potřeb. Metoda poskytnutí bydlení takovým způsobem je pravděpodobně tou nejdůležitější inovací v plánování služeb pro řešení bezdomovectví za posledních třicet let.

Za dobu svého působení zabydlelo Centrum bydlení celkem 105 městských bytů. Nejčastěji pracovníci centra pomáhají rodičům samoživitelům, mladým lidem a seniorům s nízkými příjmy. Zároveň Centrum bydlení řeší případné prodlení na nájmu, angažuje se v sousedských sporech nebo radí ohledně příspěvku na bydlení,“ komentuje Jan Hruška (Piráti), náměstek primátora pro městské bydlení a místní Agendu 21.

V projektu jde o posílení týmu přímé podpory a kontaktního  místa,  zlepšení  dosavadních  programů  bydlení,  a  tím  lepší dostupnosti  bydlení  pro  cílovou skupinu.  V rámci projektu bude dále v provozu kontaktní místo v ulici Na Bídě, ve kterém bude působit devět pracovníků do 31. října 2025.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal společnost Bazén Liberec, která patří městu, pokutou 140 tisíc korun za kontroverzní zakázku na nákup technologií těsně
AKTUALIZACE. Liberecký soudce Pavel Pachner neschválil dohodu o vině a trestu mezi státním zástupcem a společností Metrostav, která je hlavním obžalovaným v případu tunelování
Dnes začalo v Liberci, po roce a půl, další líčení v korupční kauze, která se týká zneužívání evropských dotací a kde je obžalován i
Samotná koaliční smlouva mezi zástupci STAN/Starostů pro Liberecký kraj a vládní koalice SPOLU bude sice podepsána až 16. října, ale již dnes zástupci obou
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.