Liberec uspěl se žádostí o dotaci na neinvestiční projekt „Centrum bydlení Liberec II“. Dotace je ve výši 19 312 020 Kč. Město projekt doplní 2 140 000 Kč. Obnoví se tak úspěšná pomoc Liberečanům, kteří hledají cestu z nouze a potřebují sehnat důstojné bydlení.
Projekt navazuje na projekt Centra bydlení Liberec, který byl zahájen v roce 2020 a skončil k 31. říjnu 2022. Centrum bydlení Liberec II řeší systém sociálního bydlení v bytovém fondu statutárního města Liberce. Reaguje na identifikované potřeby města v oblasti řešení bytové nouze. Cílem je zejména zlepšit systém městského bydlení pomocí kontaktního centra bydlení, aplikací nového procesu žádání o byt, podpory zabydlování a bydlení, včetně posílení systému prevence ztráty bydlení.
Město Liberec otevřelo nové kontaktní místo pro příjem žádostí o městský nájemní byt poprvé v roce 2021. Jeho cíl je pomoci sociálně slabším obyvatelům a všem těm, kteří se ocitli v problémech ohledně bydlení.
Loni zřízené a dnes obnovené centrum pro otázky bydlení nabízí Liberečanům pomoc, pokud chtějí podat registraci a žádost o byt (včetně domů s pečovatelskou službou a bezbariérové byty). Zkušení sociální pracovníci lidem pomohou při bytové nouzi, zabydlování v sociálním bydlení nebo při řešení sociálních dávek, hledání bydlení a zajistí další odbornou pomoc.
Sociální pracovníci jsou rovněž vyškoleni pracovat s metodou Housing first. Pod tímto názvem se skrývá v mnoha městech využívaná metoda určená k pomoci lidem bez domova, kteří potřebují komplexní podporu. Jedná se o inovativní metodu, která v posledních letech zdomácňuje i v českém prostředí. Podstatou metody je poskytnout lidem bez domova standardní bydlení bez předchozí léčby či “tréninku” a současně jim poskytnout potřebnou pomoc dle jejich individuálních potřeb. Metoda poskytnutí bydlení takovým způsobem je pravděpodobně tou nejdůležitější inovací v plánování služeb pro řešení bezdomovectví za posledních třicet let.
„Za dobu svého působení zabydlelo Centrum bydlení celkem 105 městských bytů. Nejčastěji pracovníci centra pomáhají rodičům samoživitelům, mladým lidem a seniorům s nízkými příjmy. Zároveň Centrum bydlení řeší případné prodlení na nájmu, angažuje se v sousedských sporech nebo radí ohledně příspěvku na bydlení,“ komentuje Jan Hruška (Piráti), náměstek primátora pro městské bydlení a místní Agendu 21.
V projektu jde o posílení týmu přímé podpory a kontaktního místa, zlepšení dosavadních programů bydlení, a tím lepší dostupnosti bydlení pro cílovou skupinu. V rámci projektu bude dále v provozu kontaktní místo v ulici Na Bídě, ve kterém bude působit devět pracovníků do 31. října 2025.