Stratégové pro Liberecký kraj

V minulém týdnu rozhodla Evropská komise o přidělení peněz z tzv. Fondu spravedlivé transformace pěti polským uhelným regionům. Nejde o malou sumu: na socioekonomickou i energetickou transformaci tahle pětice dostane 4 miliardy EUR. Pro zaměstnance dolů a elektráren je to skvělá zpráva: v lokalitách celé dekády závislých na těžbě a spalování uhlí vzniknou nová, mnohem atraktivnější pracovní místa.

Přesně proto transformační fond vznikl. Obrovské finanční injekce do uhelných regionů mají v celé Evropské unii zajistit co nejhladší přechod do doby po ukončení těžby: měly by vzniknout farmy obnovitelných zdrojů energie, nová využití těžebních jam a výsypek a to vše by mělo nahradit všechna pracovní místa tak, aby žádný horník nemusel mít obavy o svou budoucnost.

Nezbývá tedy, než všem úspěšným polským žadatelům pogratulovat! Je skvělé, že politici s rozhodovací pravomocí pochopili, že bez transformačních peněz vzniknou vyloučené lokality, kde bude s utlumováním těžby skokově narůstat nezaměstnanost, což přinese mnohé sociální dopady.

Proč by to mělo zajímat nás v Libereckém kraji? Protože jediný region, který byl z transformační fondu vyloučen, je Turów. A důvod to má jednoduchý: neexistuje žádný plán na útlum těžby okolo roku 2030, naopak byla prodloužena těžební koncese až do roku 2044.

Z polské Bogatyně je to do Hrádku i Frýdlantu skoro co by kamenem dohodil, do nejbližších vesnic na české straně je to jen pár kroků. Běžné jsou černé lesní skládky, občas v pohraničním lese narazíte na zapálené auto, čas od času se zničehonic objeví série krádeží. Přesně před rokem byl ukraden na vrcholu Výhledy na Vítkovem dokonce celý výletní altán. Z Uhelné někdo odcizil trafo v hodnotě stovek tisíc korun a vesnice byla půl dne bez vody. Rýhy v zemi vedly směrem ke státní hranici…

Důl a elektrárna nepoběží na 100% výkonu až do ukončení provozu, tak doly nefungují. Těžba se postupně utlumuje, výkon elektrárny snižuje. Co můžeme očekávat v letech, kdy důl i elektrárna začnou propouštět zaměstnance a žádná nová pracovní místa přitom vznikat nebudou? V Bogatyni a okolí začne skokově narůstat nezaměstnanost a až těžba skončí definitivně, ve městě bude několik tisíci obyvatel bez práce, bez jakékoli budoucnosti. Vznikne nová vyloučená lokalita doslova pár kilometrů od Liberce, ještě méně od Frýdlantu či Hrádku.

Na problém vyloučení z transformačního fondu, nedojde-li ke směřování konce těžby na rok 2030, jsme dlouhodobě poukazovali. Nejen voda, nejen ovzduší – i s výše popsanými dopady se budeme potýkat všichni, kdo žijeme na Frýdlantsku a Hrádecku. Komu adresovat děkovný dopis ale víme: zahrnutí Turówa do transformace bylo také českým bytostným zájmem. Kraj tak měl jednoznačně usilovat o řešení, které by černému scénáři předešlo. Že je situace v pohraničí lhostejná premiéru Fialovi a v podstatě celé ODS, je asi pochopitelné. Na lokální úrovni je to přinejmenším zarážející. Liberecký kraj ponese dopady Turówa nejen dalších 22 let těžby, ale i dlouho potom.

Milan Starec, Sousedský spolek Uhelná

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Černým písmem: Bílý Kostel nad Nisou, Hrádek nad Nisou, Chotyně, Chrastava, Janovice v Podještědí, Kryštofovo Údolí, Nová Ves a Rynoltice se změny senátního obvodu
Vážený pane premiére, vítejte ve skanzenu. V kraji, ve kterém je nejzaostalejší střední školství v rámci celé České republiky. Vaši političtí partneři v čele s
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Nejprve zisk nadnárodních korporací a řetězců, až potom svátek svobody a demokracie. Realita dnešního státního svátku, který je honosně nazván Den boje za svobodu