Týden pod Ještědem: zlo, které sklidíme všichni

„Zlo“. Tak jednoduchý, trefný a vše vypovídající transparent měl jeden z odpůrců Andreje Babiše v Liberci. Nicméně vzhledem k tomu, jak se Babišovi nepřátelé chovali v Liberci a v Jablonci nad Nisou, tak ten transparent byl po výtce zejména o nich samých.

Ne, nemusíte být Babišův fanoušek. Je to velkokapitalistický vydřiduch, který zaměstnává tisíce lidí za částky, se kterými je těžké nebo nemožné vyjít. Sahá k tomu nejodpudivějšímu populismu, nebojí se hrát si s vyloženě jedovatými a nebezpečnými jevy, jako je nacionalismus a vytahuje někdy až neuvěřitelně trapné lži, jen aby získal více voličů.

Na druhou stranu, rozhodně v tom není sám. Za jinými stranami programově stojí jiní vydřiduši a bláboly, že generál Pavel zatáhne Českou republiku do války, jsou stejně tak ubohé a směšné jako ty, že s Babišem se vrátí komunismus. Ostatně, i samotná přetahovaná Pávek vs. Bureš, neboli „Náš komunista je lepší než váš komunista!“ je prostě k smíchu a naplno a definitivně ukazuje vyprázdněnost a faleš českého antikomunistického kýče.

Nic z toho ale neomlouvá a nesmí omlouvat skutečnost, jak se ti voliči, kteří se z nějakého důvodu cítí být chytřejší, slušnější, demokratičtější nebo vůbec nějak lepší, chovali k Babišovi v Liberci a v Jablonci. A nejen k němu, ale i k lidem, kteří ho volí, třeba i z racionálních důvodů, protože se prostě za něj měli opravdu líp, než za současné i minulých vlád čisté pravice.

Na tom nebylo nic ani demokratického ani slušného. Bylo to odporné, hulvátské a až fyzicky agresivní. Nadávat Babišovým voličům do senilních důchodců, vidláků, cikánů a tupců (to všechno v Liberci zaznělo), připodobňovat někoho ke krysám, to je prostě čistý zlý hnus, který si obě města naplno zažila ve třicátých letech dvacátého století.

Bohužel je to posledních 20 let v českých zemích takový zvyk. Pamatujete si na rozbíjení demonstrací ČSSD za Paroubka a ještě i za Sobotky? To se prostě tak nějak mohlo dělat, protože to bylo v zájmu slušnosti a demokracie. Teď se to děje za Babiše (už od jeho loňského turné s obytňákem) a neoliberální média se zase blahosklonně usmívají, konkurenční politici to odsoudí: „Nemá se to, ale…“

Umí si někdo představit, že by se dnes voliči ANO chovali stejně na akcích Petra Pavla, stran vládní koalice nebo na demonstracích Milionu chvilek pro demokracii? Co by z toho bylo za pozdvižení? Jenomže to nedělají, a coby demokraté tak vycházejí líp než ti, kteří to o sobě do světa tak hystericky křičí.

V posledních dnech, kdy si celá země všimla, jak příšerně se „demokratický“ zfanatizovaný dav umí chovat, vzali mnozí zpátečku. „Kdo seje vítr, sklízí bouři,“ opakují dnes jako omluvu pro neomluvitelné. Akorát tu bouři teď nejvíc zasévají oni a sklidíme ji všichni.

Subscribe
Upozornit na
34 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravicové koalice vládnoucí našemu městu i kraji, skoro v identické podobě, nadělily spoluobčanům pod stromeček (a ještě s předstihem) dvojí zdražení: dopravy a odpadů.
Verba docent, exempla trahunt. Slova učí, příklady táhnou, říká se od klasických dob a je to pořád pravda. Možná někomu skutečnost, že si primátor
V Liberci proběhlo první řádné zasedání zastupitelstva. A hned napoprvé se moc pěkně nepředvedlo. Respektive předvedlo, že staré zvyky a manýry se měnit v Liberci prostě
Tento týden uběhlo 84 let od vypálení synagogy v Liberci. A skoro nikdo si nevzpomněl. Svatomartinská husa a koncert Kabátů jsou holt důležitější. Přitom dnes,