Kraj slibuje náplavku již řadu let. Nyní by mohla pomoci inflace

Vedení Libereckého kraje slibuje Liberečanům zkulturnění dolního centra Liberce včetně náplavky u Nisy již celou dekádu. Většinou před volbami. Zatím z toho ale byly jen líbivé obrázky. Nyní by ale mohlo dojít k realizaci – kraj nespoléhá na dotace, ale na vyšší příjem od státu, který vzhledem k inflaci získal od občanů více peněz na daních.

Je to už takový kolorit. Zejména před volbami se vytahují obrázky zamýšlené náplavky u Nisy. Slibovali jej zejména v Liberci i na kraji vládnoucí Starostové ze STAN/SLK. V realitě ale náplavka nikdy nehrála prim. Jak informoval Náš Liberec, například před třemi lety musel tento předvolební slib jako jediný ustoupit z krajských projektů, když Liberecký kraj dostal od státu méně peněz kvůli tehdejší pandemii.

Nyní v České republice roste inflace, a to znamená, že stát inkasuje vyšší příjmy. To se dotklo i města a kraje pod Ještědem. Náš Liberec přinesl zprávu o tom, že díky tomu má město finanční prostředky navýšené o téměř půl miliardy a Liberecký kraj téměř o miliardu korun.

Vedení města i kraje sice avizovalo, že na náplavku chce sehnat dotace, ty ale nakonec kraj získal od města jen na stavbu parkovacího domu pro úředníky, který staví dceřinka Metrostavu, jenž má kvůli korupci zákaz podílet se na veřejných zakázkách, Parkovací místo tam vyjde na cca milion korun.

Na realizaci náplavky za zhruba 140 milionů korun tak kraj využije jen svých prostředků. Začít stavět by se mělo v příštím roce, kdy rovněž proběhnou krajské volby.

„Stavba bude probíhat především v průběhu příštího roku, to znamená, že zbývající část do mnou odhadovaných cca 130 až 140 mil. Kč doplníme při sestavování rozpočtu na rok 2024, případně z vyšších daňových příjmů roku 2023, pokud vyšší daňové příjmy budou. Vyšší daňové příjmy můžeme zapojit do rozpočtu jak v průběhu letošního roku, nebo až v rámci dělení hospodářského výsledku roku 2023 v lednu 2024,“ uvedl k záležitosti pro Náš Liberec krajský náměstek pro ekonomiku Zbyněk Miklík z Pirátů.

Projekt, který byl volebním trhákem Starostů při krajských volbách v roce 2016 a 2020, ale i při komunálních volbách v letech 2018 a 2022, počítá také se zpřístupněním řeky a jejím včleněním do veřejného prostoru. Nově bude součástí revitalizovaného prostranství stánek s občerstvením a veřejné WC. Náplavku budou tvořit schodišťové stupně, vhodné k sezení. Nový park bude respektovat stávající zeleň tam, kde je to vhodné, doplněny budou další dřeviny a vodní prvek. Zpevněná plocha bude využívána jako náměstí pro konání slavností, trhů a jiných událostí.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce