Prezidentské volby – komu fandí liberečtí politici? Kdo je nejvulgárnější?

Letošní prezidentské volby víří emoce. Nejen na náměstích, ale i v politických stranách. Jde o záležitost výsostně celorepublikovou, která ale proniká na regionální a komunální úroveň. Koho tedy budou volit liberečtí politici a jak reagují na vyostřenou kampaň před druhým kolem volby prezidenta republiky?

Nejvíce se v Liberci v prezidentských volbách zřejmě angažuje hejtman Martin Půta a jeho STAN/Starostové pro Liberecký kraj. Prezidentskému kandidátovi Petru Pavlovi dokonce platí ze stranické kasy billboardy a zorganizovali pro něj koncert v Lidových sadech.

Půtovi Starostové se také nejvíce vymezují proti druhému kandidátovi, tedy Andreji Babišovi. Náš Liberec například informoval, že Martin Půta, který je v Liberci jedenáctým rokem hejtmanem, obvinil Babiše, že když byl čtyři roky premiérem, neudělal nic pro lepší vlakové spojení mezi Libercem a hlavním městem.

„Cesta vlakem do Prahy z něho trvá stejné 2,5 hodiny jako před pěti lety, kdy tady byl na návštěvě jako premiér společně s několika dalšími ministry jeho vlády. Tehdy nám také slíbil, že se zasadí o zrychlení železničního spojení mezi Libercem a Prahou. A výsledek? Za čtyři roky ve vládě neudělal pro nápravu téhle dopravní ostudy celé České republiky nic,“ napsal na svém Facebooku hejtman Půta.

Jednotliví politici STAN/Starostů pro Liberecký kraj, KDU ČSL či TOP 09 jdou ještě dál. „Kňňů! Nahážu na protikandidáta špínu a lžu o něm každý den, ale když mi to někdo oplatí, tak začnu brečet..“, napsal například v reakci na sdělení Andreje Babiše, že je vyhrožováno jemu a jeho rodině funkcionář liberecké TOP 09 Vojtěch Miler.

Zajímavé je, že v jedné linii se STAN/Starosty pro Liberecký kraj nestojí tradičně jen liberecká KDU-ČSL a TOP 09, které jsou de facto organickou součástí místních Starostů, ale také krajští Piráti. Nahrávají tak svým kritikům, že jsou příliš často v submisivním postavení vůči Starostům a hejtmanovi.

V jedné linii. Starostové i Piráti v Liberci pevně stojí za Petrem Pavlem.

Druhá nejsilnější strana v Liberci i na úrovni kraje se podobně ostře vůbec nevymezuje. Liberečtí „Anaři“ sice samozřejmě podporují svého kandidáta Andreje Babiše, ale například od Starostů se zdržují ataků na jeho konkurenta, generála Pavla. ANO Libereckého kraje přišlo s pokornou výzvou k voličům, aby se účastnili voleb.

„Asi nikoho nepřekvapí, že jako ANO, tohle je Liberecký kraj podporujeme Andreje Babiše. Což ale nemusí nutně znamenat, že souhlasíme se vším, co se v rámci předvolební kampaně děje, a že naším rozhodnutím budeme tapetovat celý Liberecký kraj a sociální sítě.
Respektujeme svobodnou volbu každého z vás a věříme vám – všem voličům v České republice, že se rozhodnete tak, aby se v naší zemi žilo dobře,“ píše se v prohlášení krajské organizace ANO.

Liberečtí Zelení/LOL – Liberec otevřený lidem se k druhé volbě jako politické uskupení nevyjádřili, byť Zelení celorepublikově podporují Petra Pavla. Podobně se vyjadřují někteří jejich členové.

„Tak já teda zítra Pavlovi hlas hodím. Ale bude to bolet, ještě o trochu víc než před 5 lety, když jsem ho házel Drahošovi. Proč? Je jasné, že Babiš je demagog a populista, který devastuje veřejnou diskuzi. Jenže ta ukřičená agitace „demokratického bloku“ je hodně pokrytecká,“ napsal k prezidentské volbě například spolupředseda libereckých Zelených a zastupitel za LOL Jindřich Felcman.

Liberecká ODS rovněž podporuje Petra Pavla. Inspiruje je k tomu příklad premiéra a předsedy ODS Petra Fialy. „Populismus, lži a příklon k Rusku nesmí zvítězit nad respektem k ústavě a prozápadní orientací. Proto Petr Fiala vyzval všechny, aby ve druhém kole prezidentské volby podpořili Petra Pavla,“ uvádí se na stránkách liberecké ODS.

Členové a kandidáti ODS jdou ovšem rovněž o hodně dál, zejména, co se týče útoků na druhého kandidáta, Andreje Babiše. Příkladem je například Daniel Ragín z liberecké ODS, pro kterého je politický konkurent „hovado jedno špinavý.“

Členové liberecké ODS se nebojí sáhnout k vulgaritám při glosování prezidentských voleb.

Liberecká SPD se nejdříve vymezila proti kandidátovi, kterého podporuje vládní pětikoalice. Poté, co Andrej Babiš oznámil, že by SPD do vlády nevzal, začala kritizovat i jeho. Jejím hlavním cílem je ovšem stále Petr Pavel, do jehož kritiky se snaží zakomponovat své postoje vůči vládě i podporu putinovskému režimu.

ČSSD se omezila na tiskovou zprávu, v níž se uvádí. „Vedení sociální demokracie v Libereckém kraji podporuje Petra Pavla v jeho kandidatuře v prezidentských volbách.“

KSČM se skrze svou předsedkyni nadále věnuje šíření ultrapravicových a nacionalistických konspirací, jejímž cílem je aktuálně i Petr Pavel.

Subscribe
Upozornit na
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Reakce koaličních stran Starostů, ANO a Pirátů na nebývalou krizi důvěryhodnosti je ubohá. Bez jakékoliv sebereflexe vykládají aktuální korupční jako selhání jednotlivců. Opomíjejí ovšem