Týden pod Ještědem: v Hrádku a v Podhrádčí

V Hrádku, kde bydlí pan hejtman, budou mít nový, krásný domov důchodců. Financovat ho bude kraj, kterému šéfuje pan hejtman. Přejme jim to. I v Hrádku žije spousta lidí, kteří tvrdě pracovali celý život a o které se sluší řádně a důstojně pečovat, když jsou již staří. Potud v pořádku. Jinde ale mají smůlu. To, co platí pro Hrádek, neplatí pro zbytek kraje. Jinde totiž pan hejtman nebydlí.

Třeba v takovém Liberci. Žije tu sice celá čtvrtina Libereckého kraje, ale podle vyjádření hejtmana se o své seniory má město starat samo. Nic na tom, že je zde o umístění do domova důchodců obrovský přetlak, že na ně čekají stovky lidí. Je to prostě starost místní samosprávy, dozvěděli jsme se.

Liberecký kraj přitom na starost o své nejstarší občany za posledních deset let rezignoval. V Liberci z veřejných peněz kraj staví podnikatelský inkubátor za stovky milionů korun nebo parkovací dům pro krajské úředníky, kde jedno místo pro automobil vyjde na milion (a ještě z dotací původně určených pro město, a ne kraj). Počet lůžek pro seniory ve veřejných domech pro důchodce se ale za poslední dekádu zastavil.

Navíc, jak populace stárne, je počet seniorů v Libereckém kraji vyšší o stovky a tisíce každý rok. Vedení kraje svou nečinnost v péči o nejstarší omlouvá tím, že zde vznikají pečovatelské domy soukromé. Jenomže v nich stojí měsíční pobyt podstatně více než v zařízeních veřejných. A to si prostě leckdo nemůže dovolit. A těch lidí bude víc a víc.

Na tento nefér přístup hejtmana a jeho radních jako první upozornil náš web, ale zaujal i liberecké zastupitele. Zatím jen opoziční – a co si budeme vyprávět: většina těch u moci je k vedení kraje a hejtmanovi v tak (až nedůstojně) poslušném postavení, že od nich žádnou iniciativu nelze očekávat.

Nejde ale jen o Liberec, byť tady ten dvojí metr vysloveně bije do očí. Liberecký kraj, který od státu (tedy od lidí a firem, které žijí a pracují i v Liberci a celém kraji) dostává obrovské prostředky. Na letošek to bylo, vzhledem k inflaci, skoro o miliardu navíc. Jeho vedení by si tedy mělo uvědomit, že má férově zastupovat všechny obyvatele, nejen ty z obcí, kde žijí krajští potentáti. Zvlášť v tak citlivé oblasti, jakou je péče o nejstarší a slabé.

Subscribe
Upozornit na
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na