nášLiberec

Search

Čmelák vysadil v Kraji 1000 nových tisů

V roce 2022 se spolku Čmelák podařilo na území Libereckého kraje vysadit dalších 1000 vzrostlých sazenic tisu. Je to více, než kolik dnes v celém kraji najdeme dospělých tisů. Čmelák tak díky financím z tzv. Norských fondů i pomoci řady dobrovolníků pokračoval v záchraně této vzácné dřeviny a v jejím návratu do krajiny.

„Tisy sázíme ve skupinkách po 25 kusech. 1000 sazenic, to je 40 lesních lokalit po celém kraji – rostou od Rychnova po Doksy,“ říká Jiří Antl, koordinátor projektu, a upřesňuje: „Zaměřujeme se především na lesy mimo zvláště chráněná území, které jsou jinak mimo hlavní pozornost ochrany přírody.“

Spolek Čmelák pěstuje tisy v lesních školkách z vlastnoručně sesbíraných semen. Po vysazení do lesa jsou všechny sazenice chráněny oplocenkami, aby nedošlo k okusu lesní zvěří. Té tis velmi chutná, přestože je jedovatý. „S tisem je to stejné jako se všemi ostatními vzácnějšími dřevinami v lese – bez ochrany si je přemnožená zvěř v lese najde a zničí,“ dodává Jiří Antl.

V projektu ale nejde jen o výsadby. Stejně důležité je také důkladné zmapování stávající tisové populace v kraji a příprava dlouhodobé strategie na její podporu, jejíž součástí je i vyhledání dalších stanovišť pro výsadby v budoucích letech.

Záchraně tohoto ohroženého stromu se spolek Čmelák věnuje již 25 let a za tu dobu vrátil do krajiny už okolo 2000 sazenic této vzácné dřeviny. Většině z nich se dobře daří; přestože jde o nejpomaleji rostoucí dřevinu u nás, některé vysazené sazenice mají už přes 2 metry.

S výsadbou tisů Čmeláku hodně pomáhají dobrovolníci jak z řad veřejnosti, tak v rámci firemních teambuildingových akcí. Projekt můžete podpořit také nákupem dárkového certifikátu na e-shopu Čmelák. Vybrané peníze slouží jako další financování, bez kterého se projekt neobejde.

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hnutí ANO v Libereckém kraji oficiálně podalo kandidátky do krajských voleb a voleb do části senátu, které se uskuteční ve dnech 20. a 21.
Po několik let probíhala na Grabštejně rozsáhlá rekonstrukce objektu a stavební úpravy, které vyžadovaly i zásah do terénu. Význam lokality, statut národní kulturní památky
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém