V Jablonci vyhodili ředitele knihovny, kraj zase hledá nového ředitele muzea v Liberci

V předních kulturních institucích obou měst pod Ještědem se dějí velké změny. V Jablonci skončil pro neshody s vedením města ředitel zdejší knihovny, v Liberci se vypisuje nové řízení na post ředitele libereckého muzea.

Jablonečtí radní odvolali ředitele jablonecké městské knihovny Zbyňka Dudu. Na jeho místo jmenovali dosavadní zástupkyni ředitele Tatianu Kleknerovou. Ta bude funkci vykonávat do doby, než bude na základě výběrového řízení jmenován nový ředitel nebo ředitelka.

Za odvoláním ředitele jablonecké knihovny byly neshody s vedením města. Rada statutárního města Jablonec nad Nisou ho proto okamžitou platností odvolala minulé pondělí na svém zasedání.

„Důvodem odvolání byl fakt, že ředitel odmítl plnit zadané úkoly a připravit novou strategii organizace,“ uvedla jako vysvětlení mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fryčová.

Možné změny čekají i další významnou kulturní instituci. Tentokrát se jedná o post ředitele Severočeského muzea v Liberci, které spadá pod Liberecký kraj.

V materiálech připravených pro únorové zastupitelstvo kraje je bod ke schválení, kterým se odvolává dosavadní ředitel libereckého muzea Jiří Křížek a vypisuje se nové výběrové řízení na jeho pozici.

V tomto případě se ale nemusí jednat o neshody s vedením instituce, jako tomu bylo minulý týden v Jablonci, ale o klasické opětovné vypsání výběrového řízení na post ředitele po určité klasické době, které může stávajícího ve funkci jen potvrdit.

Za současného ředitele byla například provedena nákladná rekonstrukce interiérů muzea, kvůli které bylo muzeum zavřené téměř tři roky. Rekonstrukce skončila v roce 2020 a oproti původním 100 milionům se prodražila o dalších 43 milionů. Důvodem byly nové komplikace, které se objevily během samotné rekonstrukce.

Loni na jaře si kritiku vedení kraje i muzea vysloužilo za svoje (ne)péči o přilehlé arboretum, který bylo kdysi výstavním libereckým parkem, ale za posledních deset let se pomalu mění na smetiště a parkoviště. Vedení kraj svůj postoj k muzejnímu parku již několik let omlouvá tím, že připravuje nákladnou revitalizaci celého arboretra za několik desítek milionů korun. S její podobou ale část veřejnosti nesouhlasí.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.