nášLiberec

Search

V Jablonci vyhodili ředitele knihovny, kraj zase hledá nového ředitele muzea v Liberci

V předních kulturních institucích obou měst pod Ještědem se dějí velké změny. V Jablonci skončil pro neshody s vedením města ředitel zdejší knihovny, v Liberci se vypisuje nové řízení na post ředitele libereckého muzea.

Jablonečtí radní odvolali ředitele jablonecké městské knihovny Zbyňka Dudu. Na jeho místo jmenovali dosavadní zástupkyni ředitele Tatianu Kleknerovou. Ta bude funkci vykonávat do doby, než bude na základě výběrového řízení jmenován nový ředitel nebo ředitelka.

Za odvoláním ředitele jablonecké knihovny byly neshody s vedením města. Rada statutárního města Jablonec nad Nisou ho proto okamžitou platností odvolala minulé pondělí na svém zasedání.

„Důvodem odvolání byl fakt, že ředitel odmítl plnit zadané úkoly a připravit novou strategii organizace,“ uvedla jako vysvětlení mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fryčová.

Možné změny čekají i další významnou kulturní instituci. Tentokrát se jedná o post ředitele Severočeského muzea v Liberci, které spadá pod Liberecký kraj.

V materiálech připravených pro únorové zastupitelstvo kraje je bod ke schválení, kterým se odvolává dosavadní ředitel libereckého muzea Jiří Křížek a vypisuje se nové výběrové řízení na jeho pozici.

V tomto případě se ale nemusí jednat o neshody s vedením instituce, jako tomu bylo minulý týden v Jablonci, ale o klasické opětovné vypsání výběrového řízení na post ředitele po určité klasické době, které může stávajícího ve funkci jen potvrdit.

Za současného ředitele byla například provedena nákladná rekonstrukce interiérů muzea, kvůli které bylo muzeum zavřené téměř tři roky. Rekonstrukce skončila v roce 2020 a oproti původním 100 milionům se prodražila o dalších 43 milionů. Důvodem byly nové komplikace, které se objevily během samotné rekonstrukce.

Loni na jaře si kritiku vedení kraje i muzea vysloužilo za svoje (ne)péči o přilehlé arboretum, který bylo kdysi výstavním libereckým parkem, ale za posledních deset let se pomalu mění na smetiště a parkoviště. Vedení kraj svůj postoj k muzejnímu parku již několik let omlouvá tím, že připravuje nákladnou revitalizaci celého arboretra za několik desítek milionů korun. S její podobou ale část veřejnosti nesouhlasí.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali
Společnost SYNER GROUP (Syner) podala prostřednictvím svého právního zástupce trestní oznámení ve věci údajného nezákonného úniku informací v kauze, kde je obviněn jeden z majitelů Syneru,