V Jablonci vyhodili ředitele knihovny, kraj zase hledá nového ředitele muzea v Liberci

V předních kulturních institucích obou měst pod Ještědem se dějí velké změny. V Jablonci skončil pro neshody s vedením města ředitel zdejší knihovny, v Liberci se vypisuje nové řízení na post ředitele libereckého muzea.

Jablonečtí radní odvolali ředitele jablonecké městské knihovny Zbyňka Dudu. Na jeho místo jmenovali dosavadní zástupkyni ředitele Tatianu Kleknerovou. Ta bude funkci vykonávat do doby, než bude na základě výběrového řízení jmenován nový ředitel nebo ředitelka.

Za odvoláním ředitele jablonecké knihovny byly neshody s vedením města. Rada statutárního města Jablonec nad Nisou ho proto okamžitou platností odvolala minulé pondělí na svém zasedání.

„Důvodem odvolání byl fakt, že ředitel odmítl plnit zadané úkoly a připravit novou strategii organizace,“ uvedla jako vysvětlení mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fryčová.

Možné změny čekají i další významnou kulturní instituci. Tentokrát se jedná o post ředitele Severočeského muzea v Liberci, které spadá pod Liberecký kraj.

V materiálech připravených pro únorové zastupitelstvo kraje je bod ke schválení, kterým se odvolává dosavadní ředitel libereckého muzea Jiří Křížek a vypisuje se nové výběrové řízení na jeho pozici.

V tomto případě se ale nemusí jednat o neshody s vedením instituce, jako tomu bylo minulý týden v Jablonci, ale o klasické opětovné vypsání výběrového řízení na post ředitele po určité klasické době, které může stávajícího ve funkci jen potvrdit.

Za současného ředitele byla například provedena nákladná rekonstrukce interiérů muzea, kvůli které bylo muzeum zavřené téměř tři roky. Rekonstrukce skončila v roce 2020 a oproti původním 100 milionům se prodražila o dalších 43 milionů. Důvodem byly nové komplikace, které se objevily během samotné rekonstrukce.

Loni na jaře si kritiku vedení kraje i muzea vysloužilo za svoje (ne)péči o přilehlé arboretum, který bylo kdysi výstavním libereckým parkem, ale za posledních deset let se pomalu mění na smetiště a parkoviště. Vedení kraj svůj postoj k muzejnímu parku již několik let omlouvá tím, že připravuje nákladnou revitalizaci celého arboretra za několik desítek milionů korun. S její podobou ale část veřejnosti nesouhlasí.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.
Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty