Hejtman Půta ministrem průmyslu a obchodu?

V současné době ve vládní koalici běží spor o post českého eurokomisaře. Jedním z nominantů je i současný ministr průmyslu a obchodu za STAN Jozef Síkela. Pokud uspěje, jeho ministerskou židli by mohl obsadit hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

STAN na lukrativní post eurokomisaře prosazuje Jozefa Síkelu, ale koaliční ODS by viděla ráda jiného muže. Tím je bývalý český ministr obrany a současný šéf Evropské obranné agentury Jiří Šedivý. Nicméně pokud se Síkela eurokomisařem stane, může to mít zajímavý dopad pro Liberec i Liberecký kraj.

Jako varianta možného nástupce Jozefa Síkely na ministerstvu je zmiňován hejtman Libereckého kraje a bývalý předseda STAN Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj). Zprávu jako první přinesly Hospodářské noviny.

„Je to jeden z našich nejzkušenějších politiků. Kdyby záleželo na mně, tak bych samozřejmě chtěl, aby v celostátní politice působil velmi aktivně,“ uvedl pro Hospodářské noviny předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan.

Půtovi ale svazuje nohy jeho kauza, ve které je v Liberci obžalován, že aktivně pomáhal Metrostavu získat peníze na zmanipulovaný projekt rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény, kde se prokazatelně tunelovaly evropské dotace. Půta vinu odmítá a celý proces považuje za kampaň proti jeho osobě. Nicméně státní zástupce ho viní z korupce a zneužití pravomoci a během soudu první instance mu navrhoval nepodmíněný pětiletý trest ve vězení.

Ačkoliv STAN/Starostové pro Liberecký kraj byli nejhlasitějšími kritiky korupčních kauz u svých konkurentů (například u kauzy Čapí hnízdo Andreje Babiše), vlastní kauzy jim nikdy nevadily. Hejtman Půta byl například již v roce 2021 kandidátem STAN, respektive v koalici s Piráty, na ministra dopravy. Nakonec se jím ale nestal.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.