Týden pod Ještědem: tak nějak jako se vším

Náš Liberec v týdnu informoval, že kdysi oblíbená restaurace v areálu LVT na dnešní Masarykově třídě půjde k zemi. Její osud, stejně tak jako celého areálu, je pro Liberec typický a symbolický.

Byla to sláva a doba plná naděje, byť nespravedlivá k nemalému počtu lidí, kteří patřili k poraženému národu, který rozpoutal válku. V roce 1946 ale začínala pro Liberec nová éra, do města přicházeli noví obyvatelé s nadšením, velkými i menšími sny.

Rodák z nedaleké Rašovky a velký liberecký patriot Svatopluk Technik, tehdy mladý architekt, navrhl a realizoval pozdně funkcionalistickou restauraci, která se po desetiletí stala pevnou součástí libereckých výstavních trhů, na které jezdili lidé z celého Československa.

Budova restaurace ale hlavně sloužila místním, libereckým. Celé generace se do ní chodily bavit, tancovat, jíst a pít. Stala se z ní neoddělitelná součást nejkrásnější liberecké ulice, tehdy Leninovy, dnes Masarykovy třídy.

Po roce 2000 ale přišel strmý pád. Město, ve vleku liberální ideologie a zájmů pár místních podnikavců, nechalo chátrat svůj kdysi lidmi tolik oblíbený a využívaný majetek. Prý všechno zařídí svobodný trh.

No, nezařídil. Technikova funkcionalistická restaurace dnes vypadá stejně jako Lidové sady, areál LVT, park u muzea a vlastně celá Masarykova. Do budovy, o kterou se město ukázkově nestaralo, se daly houby a už jí není pomoci.

Je pravděpodobné, že město postaví objekt nový, který bude Technikově budově důstojným nástupcem. Jenže meritum věci je jinde. A to v přístupu vedení radnice (nejen toho dnešního, ale také jeho) ke svému majetku, který působil radost celým generacím a vlastně i dělal Liberec Libercem.

Nezájem a špatné hospodaření vystřídá úpadek a devastace. Místo rutinní údržby pak přichází drahý projekt, který si všichni zaplatí jenom proto, že se město nedokáže o svoje nemovitosti řádně postarat. Schválně – jak asi dlouho vydrží nová budova na Masarykově?

Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na