Piráti v čele kraje: Pusťte nás mezi ně!

Po 2,5 letech Pirátů ve vedení Libereckého kraje lze už bilancovat. Takže jak jsme na tom ohledně péče o krajinu a řešení sucha: Ve volbách 2020 jsme z vysychající krajiny udělali jedno z nejhlasitějších témat. Chytli se ho i Piráti, kteří uspěli, ihned naskočili do koalice se Starosty a ODS, a na post radního pro životní prostředí vyslali Václava Židka – dnes radního Libereckého kraje.

Na začátku jeho mandátu měl námi těžce vybojovaný fond pro zadržování vody v krajině alokaci trapných 14 mil. Kč. Tento rok má alokaci 15 mil. Kč… Už 2 roky opakuje pan Židek stejnou obhajobu – není připraveno dost projektů.

Jenže tenhle zádrhel byl od začátku jasný. My jsme měli řešení připravené. Měl to být právě kraj, který měl využít svoje kapacity, aby projekty připravil. Měl k tomu využít svou projektovou příspěvkovku, Agenturu pro regionální rozvoj. Popř. zadat tuhle práci místním neziskovkám. Ti měli obíhat místní zemědělce, pomáhat jim s projekty, jejich projednáváním s úřady, přípravou dotačních žádostí.

Od státního podniku Povodí máme informaci, že by tyto projekty byl ochotný financovat, pokud by byly připravené. Kraj by realizace nestála nic. Taktéž se mohlo čerpat ze státních dotačních programů či EU fondů.

Nic z toho pan Židek nezvládl. Nebyl schopný si peníze na to v koalici vybojovat. Hejtman Půta před Piráty snadno uhájil zhruba miliardu ročně, která jde na silnice. To je pro Starosty samozřejmě větší priorita – jde o velké stavební zakázky pro velké stavební firmy. Tůně, mokřady či meandry na potoce oproti tomu umí udělat každý živnostník, co má traktor a bagr.

Ukázalo se tak v plné nahotě, že za líbivou značkou Pirátů zde v kraji nestojí dostatečná odborná erudice, a hlavně ani politická odvaha a drajv. Na kraji se nezměnilo nic.

Co se ale pan Židek ve vedení kraje naučil dobře? Pochopil, že na ničem výše uvedeném v politice vlastně nezáleží. Stačí jen marketing. A tak, při příležitosti nějakého přiblblého „dni vody“, zveřejnil dnes na svém FB tuto krásnou fotečku.

Před volbami se jistě nechá několikrát vyfotit u nějaké tůňky. A spousta voličů mu na to bezpochyby zase skočí. Nové heslo Pirátů bude zpečetěno: Pusťte nás mezi ně!

Jindřich Felcman, městský zastupitel za Zelené/Liberec otevřený lidem

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Nikdy nekouká na barvu politického trička, když jde o dobrou věc, domluví se se všemi. Má zkušenosti ze sněmovny i z vedení města, umí
„Před dnešním zasedáním krajského zastupitelstva jsem médiím poskytl vyjádření k aktuálnímu dění v tzv. kauze „Liberec“. S kauzou Liberec, ani s žádnou její medializovanou větví,
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými