Týden pod Ještědem: za protěžováním Vratislavic je zejména politický kalkul

Zvýhodňování Vratislavic nad Nisou vůči zbytku Liberce už bije do očí. Korunu tomu dalo březnové zasedání zastupitelstva, kde se vládnoucí koalice (opět) vykašlala na lidi ze sídlišť, aby ve Vratislavicích měli náplavku za 100 milionů korun podél fabriky. Důvod je přitom jednoduchý: mocenská strategie Starostů, kterým koaliční partneři dělají užitečné idioty.

Srovnání s vratislavickou náplavkou skrze fabriku za 100 milionů, kterou mají z většiny financovat evropské peníze určené pro Liberec, snese snad již jen legendární Centrum geotermální energie pro občany nebo chrastavské termální lázně bez termálních pramenů. Jak oba projekty skončily, víme, ale dnes nebudeme řešit, zda za vratislavickou náplavkou stojí podobná parta dobráků.

Vratislavice jsou jediným městským obvodem se svou radnicí, rozpočtem a vlastními projekty. Ve Vratislavicích tak vznikají nová a nová hřiště a parky (často za těžko uvěřitelné peníze), mají tu dvě kulturní centra vedle sebe, kam se rádi chodí fotit politici, v jednom z nich kino a plánuje se i letní kino a teď si za 100 milionů postaví náplavku, kam se lidé budou asi chodit koukat do zdi fabriky.

Je asi zbytečné se zde rozšiřovat o tom, jak vypadají liberecká sídliště, kde žije téměř půlka Liberce. Za posledních 30 let (s jednou výjimkou evropských dotací pro Rochlice před deseti lety) se zde neudělalo de facto nic a kvalita života tu upadá. O tom, jak se liberecké centrum změnilo za posledních pět let pod vládou současné koalice v parkoviště a smetiště, je také škoda slov.

Vratislavice naproti tomu využívají všech výhod Liberce, zejména dopravy, akorát se na ničem nepodílejí finančně. Proč tento nevýhodný (a někdo ošklivý by mohl říci až parazitický) model může fungovat a proč jej politici „velkého Liberce“ tolerují a podporují?

Řešení je v číslech. Liberec má zhruba 110 tisíc obyvatel a nějakých 78 tisíc voličů. Nejúspěšnější stranu – Starosty – zde volí něco přes 8 tisíc lidí. Vratislavice mají necelých 9 tisíc obyvatel a ani ne 7 tisíc voličů. Starosty zde ale volí 2,2 tisíc lidí.

Ještě se někdo může divit, proč se tolik peněz cpe do Vratislavic, a to na úkor zbytku celého Liberce? Vratislavice jsou nejen výkladní skříní Starostů, ale zároveň i jejich voličskou, a tedy i mocenskou základnou, respektive jednou z klíčových základen.

U Starostů jde takové kupecké počty ještě chápat. Ostatně politika je především byznysem. Ostatní koaliční partneři ale přitakáváním (často z vlastní lenosti a pohodlí) na takovou strategii, která posiluje pozici Starostů, ze sebe dělají poslušné trouby, řečeno s klasikem: užitečné idioty.

Subscribe
Upozornit na
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Poslední týden přinesl nemálo zásadních zpráv. Proběhlo opětovné odsouzení kdysi mocného (a podle vlastního přesvědčení zřejmě nedotknutelného) šíbra, město navštívil nový prezident, v Liberci
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.