Liberecký dopravní podnik dělá reklamu nebezpečné sektě

Na autobusech Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou jezdí reklamy na obskurní proruskou sektu, která káže o vetřelcích z vesmíru, globálním spiknutí temných Archontů a mesiášském poslání Vladimíra Putina.

AllatRa je nové náboženské hnutí, počátek jehož činnosti se datuje k začátku roku 2010 na Ukrajině v Doněcké oblasti a které působí zejména v Rusku, ale i v dalších evropských zemích. Jedná se o sektu kolem zakladatele Igora Michajloviče Danilova, která je velice aktivní například na sociálních sítích.

Jelikož sekta pocítila úspěch skrze nová média, transformovala se loni do tzv. Tvořivé společnosti. Ta má několik příznivců i v Liberci, kde měla své sídlo v ulici 5. května a v současné době si od libereckého dopravního podniku pronajímá autobus, kde zvou na Mezinárodní online forum.

Hnutí AllatRa/Tvořivá společnost vykazuje všechny druhy sekty. Má svých 12 „svatých knih“, jejich guru Danilov je nazýván dle islámské tradice mahdím (podle šiítské i sunnistké tradice jde o nesmrtelného, leč do soudného dne skrytého imáma, který na zemi obnoví pravou víru a spravedlnost).

Podstatná část učení této nové sekty u většiny obyvatel může vyvolávat pobavení. Příslušníci AllatRy/Tvořivé společnosti se identifikují jako „bojovníci světla“, kteří jsou v zápase s tzv. „Archonty“, což má být dvanáct temných bytostí, které ovládají vesmír i lidské dějiny, člověku škodí a stojí za všemi současnými problémy lidstva. Vedle nich je zde například i mimozemská zlá rasa Apexiánců, kteří rovněž člověka vedou od světla.

Daleko nebezpečnější je ale, podle odborníků, sekta AllatRa/Tvořivá společnost ve svých politických postojích. Vedle toho, že představuje klasické zmatení člověka v době ekologické i společenské krize globálního kapitalismu, nabízí svým příznivcům nejen víru v obskurní bytosti, síly a řešení, ale i politická a mocenská poselství.

AllatRa/Tvořivá společnost tak učí o „vyvolenosti Slovanů“, „světodějné úloze Ruska jako hráze proti Archontům“ a v jejím náboženství hraje podstatnou roli i mesiášská osoba zvaná „Nomo“, která sice není pojmenována, ale je velice snadno (skrze životní data) identifikována s ruským vládcem Vladimírem Putinem.

V rozhovoru pro Český rozhlas to potvrzuje i religionista Zdeněk Vojtíšek. O prokazatelně proruském pozadí hnutí AllatRa se podle něj mluví především proto, že budoucnost toto hnutí očekává od Slovanů, které chápe jako jeden jediný národ vedený ruskojazyčnými mluvčími.

Zástupci libereckého dopravního podniku ale nevidí problém v tom, že městské autobusy jsou využívány jako propagace akcí této sekty. Důvodem je, že jeho plochy využívané pro reklamu spravuje třetí strana – reklamní agentura.

„Vámi uvedená reklama ve spojení s Tvořivou společností je nainstalována na autobusu MHD inventárního čísla 721, jehož vnější plochy má dlouhodobě pronajaté firma Reapress s.r.o. a disponuje s nimi zcela samostatně,“ uvedl pro Náš Liberec Tomáš Krebs z dopravního podniku.

„DPMLJ v nájemních smlouvách a v obecných obchodních podmínkách v případech pronájmu ploch pro reklamní účely sice uvádí, že „že reklama nebude propagovat zakázaná politická hnutí, ideologie nebo pornografii či hazardní hry, nebude poškozovat dobré jméno nebo zájmy pronajímatele a nebude se příčit místní úpravě a zvyklostem. Dále, že reklama bude v souladu s dobrými mravy a zákonem o hospodářské soutěži mezi podniky a podnikateli“, má však minimální možnost obsah reklamních sdělení ovlivnit, zvláště když jsou tato zprostředkována třetí stranou – reklamními agenturami,“ doplnil Tomáš Krebs.

foto: Facebook

Subscribe
Upozornit na
48 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.