Okna se na radnici vyměňují již sedmým rokem. Díky dotacím

Také letos pomohou dotace z Ministerstva kultury k tomu, aby se slavná liberecká radnice dočkala další citlivé historické renovace. Milion od ministerstva poslouží na opravu historických oken v budově radnice.

„Na základě doporučení Ministerstva kultury ČR nedělit kvótu mezi více akcí, ale podpořit zejména akce dobře připravené s reálnými předpoklady jejich realizace při zohlednění nárůstu cen energií, práce, stavebních materiálů a vytíženosti stavebních firem, navrhujeme přidělení kvóty v plné výši 1 005 000 Kč na další etapu výměny oken historické radnice,“ popisuje náměstkyně primátora pro strategický rozvoj a dotace Šárka Prachařová (ANO).

S nápadem na tehdy již velmi potřebnou výměnu oken historické radnice přišel v roce 2016 tehdejší náměstek za Změnu pro Liberec Jan Korytář. První etapa výměny oken proběhla již v roce 2017 a naštěstí se tento projekt (na rozdíl od řady dalších) koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS, která nastoupila v roce 2018, nerozhodla zrušit.

V současné době tak běží sedmá etapa, kdy Liberec za peníze z Prahy renovuje historická okna na své ikonické stavbě. „K dnešnímu dni je hotových, respektive renovovaných, 116 z celkového počtu 176 oken. Celkem čítá historická budova radnice 80 místností,“ uvedl pro Náš Liberec mluvčí libereckého magistrátu Tomáš Tesař.

Budova radnice byla postavena v letech 1888 až 1893 ve stylu severské neorenesance a jejím autorem je Franz von Neumann. Jak uvádí web Reichenberg: Liberec, který se věnuje historii zdejší architektury, hlavním důvodem pro výstavbu nové radnice byla ambiciózní přestavba starého centra a tristní stav staré renesanční radnice. Proto od padesátých let 19. století začal magistrát vykupovat domy na severní frontě náměstí a roku 1881 začal s jejich demolicí. Stavba nové radnice představovala manifestaci sebevědomého Liberce a podílela se na ní většina významných institucí a osobností města, mj. Liberecká spořitelna a průmyslník Franz Liebieg.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Zastupitelé Libereckého rozhodli o tom, že po 170 letech v Liberci ukončí svou činnost samostatná Střední průmyslová škola textilní a sloučí se zdejší průmyslovkou.
Město Liberec i Liberecký kraj opět rozdávají miliony ze svých rozpočtů pro elitní sportovní kluby. Dominují mezi nimi ty, jejichž majitelé mají úzké vazby
Krajně pravicové hnutí SPD Tomio Okamury přijelo do Liberce na demonstraci proti současné vládě. Na jejich akci dorazilo zhruba 300 lidí. Nikoliv ovšem jen
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.