Švancer by zaplakal. Nové vedení bazénu nakládá s jeho výjimečnou stavbou po svém

Liberecký plavecký bazén (spolu s přilehlým náměstím) je architektonický skvost, oceňovaný příklad brutalismu a vrcholné dílo známého architekta Pavla Švancera. Respektive byl. Za posledních 30 let prošel neuvěřitelným úpadkem. Nové vedení to ale chce zřejmě ještě trumfnout, jak dokazuje nové čalounění ikonických sedaček v interiéru.

Liberecký bazén má nové vedení od roku 2021, kdy byl jeho jednatelem jmenován (bez výběrového řízení) zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj/TOP 09 Robert Korselt. Posledním krokem nového managementu je „renovace“ části interiéru bazénu, která sklidila nemalé vášně mezi Liberečany.

Jedná se o známé, atypické a přeci s celým výrazem Švancerova bazénu souznějící sedačky v hale. Ty nechalo vedení bazénu předělat studenty z místní nábytkářské střední školy v Kateřinkách.

„Studenti čalounictví se už nadále nemohli dívat na roztrhané polštáře na sedačkách v Bazénu^Liberec a pustili se do jejich renovace! 🤩🔨,“ chlubí se současný management libereckého bazénu.

Bazén uchvacoval odbornou i laickou veřejnost svou čistou, promyšlenou krásou

Nápad na „renovaci“ Švancerových designových sedaček vzešel, jak jako první upozornila liberecká MF Dnes, právě od politika Starostů pro Liberecký kraj/TOP 09 Roberta Korselta. Ten dokonce přiznal, že původně chtěl prvky oceňovaného interiéru odvézt do spalovny . „Zvažovali jsme, jestli je rovnou neodvézt do spalovny. To by mi ale bylo líto,“ uvedl pro MF Dnes Korselt.

Nicméně z řešení, které zvolil, vstávají vlasy hrůzou na hlavách památkářů i libereckých patriotů. Odborníkům nevadí jen „vkusné provedení renovace“ sedaček, ale upozorňují i na to, že městu kvůli podobnému přístupu nového vedení bazénu mohou vzniknout nemalé materiální škody.

„Samotné přečalounění, byť je vrcholně nevkusné, je řešitelné a lze ho nahradit adekvátním materiálem. Co mě ale zarazilo je, že se uvažovalo o odvozu kvalitního designového autorského mobiliáře do spalovny. To mi v dnešní době přijde neuvěřitelné. Stačí se podívat třeba na stránky designového obchodu nanovo, kde se mj. tento typ nábytku prodává – kožené křeslo od Zbyňka Hřivnáče z hotelu Praha za 105 000, křeslo z kavárny U Zlatého hada od Olbrama Zoubka za 160 000 a dalo by se pokračovat. Chápu, že ne každý vidí na první pohled hodnoty architektury druhé poloviny 20. stoletím, ale uvažování o odvozu do spalovny je silná káva i na mě,“ uvedl pro Náš Liberec Jaroslav Zeman z Národního památkového ústavu v Liberci.

Součástí bazénu jsou i působivé interiéry, které ladí s jeho vnější podobou

Velkoryse a víceúčelově pojatý plavecký stadion, jehož první skici vznikaly od poloviny šedesátých let, byl postaven v blízkosti městského centra na Tržní náměstí v roce 1984. Jeho autorem byl ing. arch. Pavel Švancer, vedoucí ateliéru 01 libereckého Stavoprojektu.

Při stavbě se Pavel Švancer neomezil na samotnou budovu, ale řešil ji současně s přilehlou plochou Tržního náměstí. Jeho parter pojal jako odpočinkový prostor, ve kterém sjednotil sadové úpravy, prvky drobné architektury a povrchy do formy sugestivního předpolí areálu. Náměstí tak bylo obohaceno o parčík s kašnou od Viléma Veselého z roku 1986 a atypickou stylovou zastávku MHD, vycházející z architektury protějšího stadionu. Význam objektu potvrzují i ocenění, která Švancer získal (cena mezinárodního bienále Interarch v Sofii z roku 1987 a Cena Josefa Havlíčka v roce 1988).

Plavecký bazén a Tržní náměstí v době, kdy se o obojí město ještě staralo. Snímek je z roku 1991

Samotná budova, která byla za poslední tři dekády spravována externí firmou za nevalného zájmu města, neuvěřitelně zchátrala, poškodil ji například i reklamní smog. Stejně dopadly i přilehlá autobusová zastávka nebo parčík na Tržním náměstí, které byl součástí Švancerova projektu a realizace.

Vedení Liberce si s bazénem neví rady. Nedávno oznámilo, že jeho rekonstrukce by vyšla na 1,5 miliardy korun, což je pro zadlužené město absolutně nereálná částka. Prozatím tak pouze zásobuje veřejnost líbivými obrázky z plánované rekonstrukce, která se dost pravděpodobně ani neuskuteční.

Subscribe
Upozornit na
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Zastupitelé Libereckého rozhodli o tom, že po 170 letech v Liberci ukončí svou činnost samostatná Střední průmyslová škola textilní a sloučí se zdejší průmyslovkou.
Město Liberec i Liberecký kraj opět rozdávají miliony ze svých rozpočtů pro elitní sportovní kluby. Dominují mezi nimi ty, jejichž majitelé mají úzké vazby
Krajně pravicové hnutí SPD Tomio Okamury přijelo do Liberce na demonstraci proti současné vládě. Na jejich akci dorazilo zhruba 300 lidí. Nikoliv ovšem jen
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.