Kraj protestuje proti rušení finančních úřadů

Zastupitelstvo Libereckého kraje má v úterý schválit prohlášení, kterým se ohrazuje proti rušení finančních úřadů v regionu. Pobočky finančních úřadů, jak informoval Náš Liberec, chce zrušit v Tanvaldu, Železném Brodě, Jilemnici, Frýdlantu v Čechách a v Novém Boru.

Materiál do zastupitelstva předkládá hejtman Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) a poměrně ostře se v něm za vedení kraje vymezuje proti plánům ministra vnitra a svého spolustraníka Víta Rakušana.

„Liberecký kraj se proto proti této strategii umenšování kvality veřejných služeb vymezuje a s
rušením pěti územních pracovišť finančních úřadů v Libereckém kraji vyslovuje svůj
nesouhlas. Za zvlášť závažnou považuje skutečnost, že změny v systému veřejné správy
nejsou předem projednávány s představiteli dotčených samospráv a hejtman a starostové jsou
postaveni před hotovou věc,“ kritizují plán vlády zrušit 50 % úřadů v Libereckém kraji krajští radní v čele s hejtmanem.

Představitelé kraje se obávají, že tento vládní krok povede k dalšímu chudnutí regionu. „Máme zato, že se měl vytvořit komplexní plán, který bude zahrnovat všechny kroky, které
budou hledat úsporu ve veřejných rozpočtech, samozřejmě prioritně začít u sebe na ústředních
orgánech státní správy, a pokusit si je vysvětlit a teprve potom je provádět. Vláda a
ministerstva by při tom měly vždy zohledňovat dostupnost veřejných služeb v chudších
oblastech, protože jinak se budou nůžky dále rozevírat,“ píše se v předkládaném prohlášení.

S rozhodnutím nesouhlasí i starostové obcí, kde se mají pobočky rušit. „Nesouhlasím s tím, teď jsme uchránili poštu, protože chtěli zrušit úřední hodiny pošty v sobotu tady na Frýdlantsku, tak jsme uhájili ze čtyř hodin aspoň dvě. Myslím si, že území s 25.000 obyvateli by aspoň v omezeném rozsahu mělo mít dostupné i služby finančního úřadu. Nelíbí se mi, že když se šetří, šetří se od kraje, místo aby se šetřilo z Prahy,“ uvedl například již minulý týden frýdlantský starosta Dan Ramzer (ODS).

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vedení města vybralo vítěze soutěže, který zrekonstruuje budovu Uranu. Na potřetí a za cenu, která převyšuje původní odhady o desítky milionů. Uran bude stavět
Ke svým 130 narozeninám, které bude mít liberecká radnice letos v září, by mohla dostat pěkný dárek – status národní kulturní památky. Jedná se
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.